معاون وزارت بهداشت:

کشور ایران در تولید دانش رتبه نخست منطقه را دارد

کشور ایران در تولید دانش رتبه نخست منطقه را دارد

به گزارش گروه هوش مصنوعی مشهد ـ معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: کشور ایران در تولید دانش در منطقه جایگاه نخست را در این عرصه به خود مختص کرده است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، یونس پناهی در گردهمایی سفرا و دیپلمات های کشورهای آسیایی و اروپایی که با حضور مسؤلان اکو، یونسکو، یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و چند نهاد بین المللی دیگر در تالار شهید سلیمانی مجمتع شهدای سلامت مشهد برگزار شد، اظهار نمود: کشور ایران در تولید دانش در منطقه جایگاه مطلوبی دارد و از سال ۲۰۱۰ جایگاه نخست را در این عرصه به خود مختص کرده است و همینطور در سطح جهانی کشورمان در تولید دانش جایگاه شانزدهم را دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: از نظر مرجعیت علمی و ارجاع هم مجموعه تحقیقات ایران، در منطقه و جهان در جایگاه قبولی است و به ترتیب رتبه نخست و شانزدهم را به خود مختص کرده است.
وی با اشاره به اینکه در گذشته تحقیقات در جمهوری اسلامی ایران، بر مبنای نیازهای خود کشور و متناسب با دانشگاه های نسل یک و دو انجام می شد خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشورمان در حوزه تحقیقات با توجه دانشگاه های نسل سوم علاوه بر تولید دانش و تحقیقات به دنبال تأمین نیازهای اجتماعی حوزه سلامت است و در برنامه ریزی به دنبال ایجاد دانشگاه های علوم پزشکی اجتماعی هستیم که ضمن رصد نیازهای جامعه در راه رفع نیازهای آن اقدام نماید.
پناهی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح های پژوهشی و تحقیقاتی، پاسخگویی، حل مسئله و نیازمحوری بودن مورد توجه قرار می گیرد، بر این اساس هر پژوهش در حوزه سلامت، باید کاربر داشته باشد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در دوران همه گیری ویروس کرونا، شش نوع واکسن با پلت فرم های مختلف توسط دانشمندان کشورمان به مرحله تولید رسید اظهار نمود: کرونا نشان داد که کشورهای مختلف باید در حوزه سلامت با یکدیگر همکاری داشته باشند و در این حوزه لازم است، شبکه های تحقیقاتی با کشورهای مختلف ایجاد شود.
وی اظهار داشت: اگر همکاری در زمینه جلوگیری از ویروس کرونا وجود نداشته باشد بطور حتم، کشورها همچنان با آن درگیر خواهند بود و بر این اساس تمامی کشورها باید در حوزه تحقیقات از ظرفیت یکدیگر استفاده نمایند تا بتوان این ویروس را مهار کرد.
پناهی با اشاره به اینکه کرونا نشان داد که در عرصه سلامت و تحقیقات باید جامعه نگر باشد و کشورهای مختلف باید بتوانند از ظرفیت یکدیگر استفاده نمایند اظهار نمود: خوشبختانه کشور ایران در زمینه آموزش و تحقیقات ظرفیت همکاری با سایر کشورها را دارد و در این حوزه آمادگی کامل برای همکاری با کشورهای مختلف وجود دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از بزرگترین و توانمند ترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور به حساب می آید و همواره در سیاست گذاری های کلان کشور از ظرفیت این دانشگاه به صورت مختلف استفاده می شود اظهار داشت: ارتباطی که با این دانشگاه از جانب سفرای کشورهای مختلف بوجود آمده است بسیار مؤثر و مهم خواهد بود و در وزارت بهداشت هم از همه ظرفیت های کشور برای توسعه ارتباطات بین المللی در زمینه های آموزش و تحقیقات استفاده خواهد شد.
وی با اشاره فعالیت مؤسسه تحقیقاتی نیماد در کشور اظهار نمود: در این مؤسسه شرایط اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورهای علاقمند و فعالیت پژوهشگران و صاحبنظران فراهم گشته است و خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شکل مناسبی از این پتانسیل استفاده می نماید.
پناهی اضافه کرد: استفاده از روش های نوین همچون سل تراپی، پزشکی بازساختی و داروهای نوترکیب مواردی است که آینده درمان را به خود اختصاص خواهند داد و کشورمان آمادگی اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورها را داراست.


منبع:

1401/03/05
16:16:44
5.0 / 5
754
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد