تغییرات آب و هوایی، خواب انسان ها را کاهش می دهد!

تغییرات آب و هوایی، خواب انسان ها را کاهش می دهد!

گروه هوش مصنوعی: یک پژوهش بین المللی نشان میدهد که تغییرات آب و هوایی، مدت زمان خواب انسان ها را کم می کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو ساینتیست، "اضطراب زیست محیطی" (Eco-anxiety) هم اکنون موجب از بین رفتن خواب افراد به علت تغییرات آب و هوایی شده است. یک پژوهش بین المللی نشان داده است که گرم شدن زمین، بر مدت زمان خواب افراد نیز تاثیر می گذارد و این مشکل طی قرن حاضر، به صورت قابل توجهی بدتر خواهد شد. حتی اگر بشریت بتواند انتشار کربن خویش را مهار کند نیز این مشکل پابرجا خواهد بود.
پژوهش هایی که پیش تر در مورد تأثیر دمای شبانه بر خواب انجام شده اند، به علت محدود بودن به بعضی از کشورها، بررسی های آزمایشگاهی یا گزارش دهی غیرقابل اطمینان شرکت کنندگان را در مورد خواب در بر داشتند.
"کلتون مینور" (Kelton Minor)، پژوهشگر "دانشگاه کپنهاگ" (University of Copenhagen) دانمارک و همکارانش، برای به دست آوردن یک نتیجه بهتر، داده هایی را از مچ بندهای ردیاب خواب جمع آوری کردند که توسط ۴۸ هزار نفر در ۶۸ کشور بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ استفاده شده بودند.
سپس "مینور" و همکارانش، داده های خواب را به همراه داده های در ارتباط با آب و هوای محلی بررسی کردند و نشان دادند شب هایی که به صورت غیرمعمول گرم هستند، موجب می شوند که افراد دیرتر بخوابند، زودتر بیدار شوند و خواب کمتری داشته باشند. هم اکنون، شواهد نشان می دهند که مردم سالانه به صورت میانگین، ۴۴ ساعت خواب را از دست می دهند. پژوهشگران تخمین می زنند که اگر انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۱۰۰ کنترل نشود، مردم سالانه ۵۸ ساعت خواب را از دست خواهند داد. این آمار در آینده با آلایندگی کمتر، به ۵۰ ساعت کاسته می شود.
"مینور" و گروهش، داده های به دست آمده را با میزان خواب معمولی یک شخص مقایسه کردند. همینطور آنها، عوامل احتمالی مؤثر در کاهش خواب، مانند آب و هوا و فصل را کنترل کردند.
"مینور" اظهار داشت: این اولین شواهدی است که نشان داده است دمای بالاتر از حد میانگین، خواب انسان را از بین می برد. ما در این پژوهش نشان داده ایم که از بین رفتن خواب عمدتاً با تأخیر در به خواب رفتن اتفاق می افتد.
برخی از گروه ها بدتر از گروههای دیگر ضربه می خورند. گرمای بیش از حد میانگین هنگام شب، تاثیر بیشتری بر کاهش خواب افراد در کشورهای کم درآمد، زنان و افراد مسن دارد. برای افراد ۶۵ ساله و بالاتر، افزایش دمای شبانه تا اندازه یک درجه سلسیوس، حداقل دو برابر بیشتر از گروههای سنی جوان تر بر خواب تأثیر می گذارد.
پژوهشگران دریافتند که شرکت کنندگان نمی توانند رفتار روزانه خویش را برای مقابله با کمبود خواب تغییر دهند. همچنین، آنها طی فصل نمی توانند خویش را با روش هایی مانند خواب راحتتر در یک شب گرم آخر تابستان، سازگار کنند. "مینور" افزود: ما شواهدی پیدا نکردیم که نشان دهد مردم می توانند خویش را به خوبی سازگار کنند.
این امکان وجود دارد که بعضی از افراد ساکن کشورهایی با درآمد بالاتر، بیشتر به نصب تهویه مطبوع تمایل داشته باشند که می تواند بعنوان نوعی سازگاری تلقی شود؛ اما "مینور" تصریح کرد که یافته های این پژوهش به او امکان را نمی دهند تا این ارتباط را به صورت قطعی برقرار کند. علاوه بر این، هزینه تهویه مطبوع سبب می شود که برای خیلی از دسترس خارج باشد. همچنین، تهویه مطبوع امکان دارد انتشار گازهای گلخانه ای را به علت استفاده از سوخت فسیلی افزایش دهد.
"سوزان کلایتون" (Susan Clayton)، پژوهشگر "کالج ووستر" (College of Wooster) آمریکا اظهار داشت: روش شناسی این پژوهش، درست است و بررسی بسیار کاملی را شامل می شود. نتایج ذکرشده، واضح هستند؛ افزایش دمای در رابطه با تغییرات آب و هوایی هم اکنون میزان خواب افراد را می کاهد و پیشبینی می شود که این اثر حتی بیشتر شود. از آنجائیکه می دانیم کمبود خواب می تواند بر خلق و خو، رفتار، سلامتی و عملکرد شناختی تاثیر منفی بگذارد، این مورد نگران کننده است.
"ایوانا روزنزوایگ" (Ivana Rosenzweig)، پژوهشگر "کینگز کالج لندن" (KCL) اظهار داشت: این پژوهش، قدرت داده های بزرگ را نشان داده است و با پژوهش های پیشین مطابقت دارد. این پژوهش نشان داده است که هر چه هوا سردتر باشد، افراد بهتر می خوابند، اما اثر بررسی شده، کم است.
در هر حال "مینور" اظهار داشت: افرادی که از ردیاب خواب استفاده می نمایند، امکان دارد به فناوری های دیگری نیز دسترسی داشته باشند که می توانند تاثیر شبهای گرم بر خواب آنها را کاهش دهند. به همین دلیل، "مینور" اعتقاد دارد که بررسی های گروه وی در مورد تاثیر تغییرات آب و هوایی بر خواب احیانا در سطح پایینی قرار دارد.
این پژوهش در مجله "One Earth" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/31
13:32:37
5.0 / 5
782
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد