با همكاری محققان خارجی انجام گرفت؛

کشف افق های جدید بررسی عوامل رشد آلزایمر در مغز توسط محققان کشور

کشف افق های جدید بررسی عوامل رشد آلزایمر در مغز توسط محققان کشور

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان افق های جدیدی جهت بررسی مسیرهای پیام رسان درگیر در بروز آلزایمر و ارزیابی نقش میکرو RNAها و عوامل رشد پیشنهاد شده در کنترل و درمان آلزایمر را کشف کردند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، آلزایمر یکی از پیچیده ترین بیماری های نورودژنراتیو (تحلیل برنده اعصاب) است که میلیونها نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند. کهولت سن یکی از اصلی ترین علل مبتلا شدن به آلزایمر به حساب می آید و با عنایت به رشد متوسط امید به زندگی و افزایش افراد مسن در جوامع، میزان مبتلا شدن به این بیماری رو به افزایش است.
چگونگی بروز و علائم آلزایمر به طور گسترده مورد پژوهش قرار گرفته است؛ با این وجود چندین سوال کلیدی همچنان بی جواب باقی مانده اند.
در همین راستا، محققان کشور با هدف استخراج دانش جدید از داده های علمی موجود، ۱۰ مجموعه داده از بیان ژن در مناطق مختلف مغز شامل «هیپوکامپ»، «سربلوم»، «انترورینال» و «کورتکس فرونتال» و «تمپورال» ۸۲۰ بیمار مبتلا به آلزایمر و ۶۲۶ فرد سالم را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی و معتبر Cells به چاپ رسیده است نشان داد، هزار و ۷۱۳ اختلاف در بیان ژن مناطق مختلف مغز در مبتلایان به آلزایمر با افراد سالم وجود دارد. همینطور بررسی ها مسیرهای پیام رسان تغییر یافته در مناطق مختلف مغز را مشخص کرد که شامل سیناپس های ترشح کننده GABA و مسیر پیام رسان واپسگرای (retrograde) اندوکانابینوئید می شد.
این پیام رسان ها، در تمام مناطق مغز به جز سربلوم که کمتر تحت تاثیر آلزایمر قرار می گیرد، مشترک بودند.
علاوه بر این، با بررسی تفاوت ها در مسیرهای پیام رسان ذکر شده، ۳ میکرو RNA شامل hsa-mir-۱۷-۵p، hsa-mir-۱۰۶a-۵p و hsa-mir-۳۷۳-۳p برای هدف قرار دادن ژن های گرفتار اختلاف بیان پیشبینی شد. همینطور سه عامل رشد ELK-۱، GATA۱ و GATA۲ بعنوان تنظیم کننده های بالادستی اختلاف بیان های ژنی شناسایی شده پیشبینی شدند.
نتایج این پژوهش افق های جدیدی جهت بررسی مسیرهای پیام رسان درگیر در بروز آلزایمر و ارزیابی نقش میکرو RNAها و عوامل رشد پیشنهاد شده در کنترل و درمان آلزایمر پیش روی محققان قرار داد.
این پژوهش توسط دکتر کوروش شاهپسند، دکتر مهدی میرزایی، مرتضی ابیاده و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه کوئین مری لندن، دانشگاه سیدنی و دانشگاه مک کوایر استرالیا انجام گرفت.

1401/02/29
13:53:30
5.0 / 5
570
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد