کشف گونه جدید مارها در پاراگوئه

کشف گونه جدید مارها در پاراگوئه

گروه هوش مصنوعی: یک مار زیبای غیرسمی که قبل از این در دنیای علم ناشناخته بود، در پاراگوئه کشف شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این گونه ی جدید توسط محققان سازمان غیر دولتی "پارا لا تیرا" (Para La Tierra) با همکاری سازمان "Guyra Paraguay" و موسسه تحقیقات بیولوژیکی پاراگوئه (Instituto de Investigación Biológica del Paraguay) توصیف شده است. به نقل از آنها این مار متعلق به سرده "فالوتریس" (Phalotris) بوده که دارای ۱۵ گونه نیمه زیرزمینی است که در مرکز آمریکای جنوبی پراکنده شده اند. این گروه از مارها به علت ترکیب رنگ چشمگیرشان که شامل الگوهای قرمز، سیاه و زرد است، مورد توجه قرار گرفته اند.


"ژان پل بروارد" (Jean-Paul Brouard)، یکی از محققین این تحقیقات هنگامی که درحال حفر چاله ای در منطقه "رانچو لاگونا بلانکا" (Rancho Laguna Blanca) در سال ۲۰۱۴ بود به صورت تصادفی با یک مورد از این گونه های جدید برخورد کرد.
او به همراه همکارانش "پل اسمیت" (Paul Smith) و "پیر کاچیالی" (Pier Cacciali) این کشف را در مجله دسترسی آزاد "Zoosystematics and Evolution" توضیح داد و این گونه جدید را به افتخار "شاون آریل اسمیت فرناندز" (Shawn Ariel Smith Fernández) و "الا بتانی اتکینسون" (Ella Bethany Atkinson)، دو کودکی که همزمان با تاسیس سازمان "پارا لا تیرا" در سال ۲۰۰۸ متولد شدند، "فالوتریس شاونلا" (Phalotris shawnella) نامیدند.
آنها الهام بخش بنیانگذاران این سازمان شدند تا برای محافظت از حیات وحش پاراگوئه تلاش کنند، به این امید که برای فرزندانشان دنیای بهتری به ارث بگذارند.


مار "فالوتریس" جدید جذابیت خاصی دارد و با سر قرمزش در ترکیب با یقه زردرنگ، نوار جانبی سیاه و فلس های شکمی نارنجی با لکه های سیاه نامنظم از سایر گونه های سرده خود قابل تشخیص می باشد. این مار، بومی جنگل های "سرادو" (Cerrado) در شرق پاراگوئه است.
نادر بودن شدید این گونه، نویسندگان را بر آن داشت تا با عنایت به دسته بندی های حفاظتی اتحادیه بین المللی محافظت از طبیعت (IUCN) آنرا بعنوان گونه ای "در خطر انقراض" در نظر بگیرند که به این مفهوم است که در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم برای محافظت از آن، این گونه در معرض خطر انقراض قریب الوقوع قرار دارد.


این گونه را تنها میتوان در مقصد گردشگری معروف "لاگونا بلانکا" یافت، منطقه ای که بعنوان مکانی مهم برای محافظت از دوزیستان و خزندگان اعلام شده است.
نویسندگان این مقاله می گویند: کشف این گونه بار دی گر احتیاج به محافظت از محیط طبیعی در این منطقه از پاراگوئه را نشان داده است. "لاگونا بلانکا" برای مدت ۵ سال بعنوان ذخیره گاه طبیعی در نظر گرفته شده بود، اما هم اکنون هیچ حفاظتی از آن نمی گردد. حفظ این مکان باید بعنوان یک اولویت ملی در نظر گرفته شود.


منبع:

1401/02/27
22:57:50
5.0 / 5
431
تگها: تحقیقات , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد