بررسی قوی ترین پادتنی که با کووید-۱۹ مقابله می کند

بررسی قوی ترین پادتنی که با کووید-۱۹ مقابله می کند

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان آمریکایی و ایتالیایی در بررسی مشترکی، توانایی نوعی پادتن را در مقابله با کووید-19 ارزیابی کردند که بعنوان قوی ترین پادتن در مقابل این بیماری شناخته شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، دانشمندان "مؤسسه پژوهشی اسکریپس"(TSRI) آمریکا و "موسسه علوم زیستی توسکانا"(TLS) ایتالیا در سال گذشته، خون ۱۴ نفر را که از کووید-۱۹ نجات یافته بودند، مورد بررسی قرار دادند تا قوی ترین پادتن ها در مقابل "کروناویروس سندروم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2) را پیدا کنند. به نظر می رسید یکی از این پادتن ها که "J08" نام داشت، بتواند هم به جلوگیری از کووید-۱۹ و هم به درمان آن کمک نماید.
همان گروه پژوهشی حالا نحوه اتصال J08 به سویه های مختلف کروناویروس را در ترکیب های مختلف بررسی نموده اند و توضیح داده اند که چه چیزی موجب می شود تا این پادتن مونوکلونال، بسیار قوی باشد. این پژوهش نشان میدهد که پادتن J08 به سبب انعطاف پذیری خود، احیانا در مقابل انواع آینده کووید-۱۹ مؤثر باقی خواهد ماند.
"اندرو وارد"(Andrew Ward)، استاد مؤسسه پژوهشی اسکریپس و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بااینکه ما نمی توانیم پیش بینی نماییم که چه گونه هایی از کووید-۱۹ در آینده ظاهر می شوند اما درک جزییات مربوط به J08 نشان میدهد که چه عاملی مقابل ویروس کار می کند و شاید به ما کمک نماید تا بدانیم که چگونه می توانیم پادتن ها را مهندسی نماییم تا قوی تر شوند.
هنگامی که شخصی در معرض ویروسی مانند کروناویروس قرار می گیرد، بدن او پادتن های مختلفی را تولید می کند که به بخش های مختلف ویروس متصل می شوند تا آنرا از بدن پاک کنند. دانشمندانی که واکسن ها و درمان های ضد کووید-۱۹ را طراحی می کنند، به این مساله علاقه دارند که چه چیزی موجب می شود تعدادی از این پادتن های تولید شده بصورت طبیعی مانند J08، از بقیه پادتن ها مؤثرتر باشند. ماه ها پس از آن که وارد و همکارانش برای اولین بار J08 را شناسایی نمودند، مشخص شد که این پادتن برخلاف خیلی از پادتن های دیگر، در مقابل سویه های مختلف کووید-۱۹ قوی است.
پژوهشگران در این پروژه جدید، ساختار سه بعدی J08 را هنگام اتصال به پروتئین خوشه ای کروناویروس بررسی کردند. آنها تایید کردند که J08 با موفقیت به سویه های آلفا، بتا، گاما و دلتا متصل می شود، ویروس ها را خنثی می کند و به جلوگیری از تکثیر آنها می پردازد. با این وجود، J08 حدود هفت برابر کندتر به سویه اُمیکرون متصل شد و سپس به سرعت جدا شد. برای خنثی سازی کامل سویه اُمیکرون در مقایسه با سویه های دیگر، J08 تا حدود ۴۰۰۰ برابر بیشتر مورد نیاز بود.
"گابریل اوزوروسکی"(Gabriel Ozorowski)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این پادتن به سویه های دیگری غیر از اُمیکرون، به سرعت متصل می شود و تا ساعت ها از بین نمی رود. پادتن به اُمیکرون نیز متصل می شود اما خیلی سریع از بین می رود. ما دو تغییر ساختاری را که موجب این امر می شوند، شناسایی کردیم.
این گروه پژوهشی نشان دادند که در همه سویه های اُمیکرون، J08 به بخش بسیار کوچکی از ویروس متصل می شود. این بخش کوچک حتی با جهش ویروس نیز در وضعیت مشابه می ماند. علاوه بر این، J08 می تواند در دو جهت کاملا متفاوت متصل شود.
"جاناتان تورس"(Jonathan Torres)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این ردپای کوچک و انعطاف پذیر، قسمتی از این مساله را مشخص می کند که چرا J08 قادر به مقاومت کردن در مقابل خیلی از جهش ها است. جهش ها بر اتصال پادتن تأثیر نمی گذارند؛ مگر اینکه در این قسمت بسیار کوچک از ویروس باشند.
سویه اُمیکرون دارای دو جهش موسوم به "E484A" و "Q493H" بود که ناحیه کوچکی از ویروس را که مستقیما با J08 ارتباط دارد، تغییر دادند و آنرا در جای خود تثبیت کردند. وارد و همکارانش دریافتند که اگر فقط یکی از این جهش ها وجود داشته باشد، J08 همچنان می تواند به ویروس متصل شود و آنرا خنثی کند اما وجود هر دو جهش، عاملی است که J08 را در مقابل سویه اُمیکرون کمتر موثر می کند.
پژوهشگران می گویند که این نتایج جدید، از ادامه آزمایش های بالینی پادتن مونوکلونال بر طبق J08 پشتیبانی می کنند.
اوزوروسکی اظهار داشت: ما کاملا مطمئن هستیم که سویه های آینده لزوما مانند اُمیکرون، هر دو جهش حیاتی را بصورت همزمان نخواهند داشت. بنابراین، ما امیدوار هستیم که J08 همچنان بسیار مؤثر باشد.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/26
19:19:36
5.0 / 5
622
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد