نانو ربات هایی که ریشه دندان را درمان می کنند

نانو ربات هایی که ریشه دندان را درمان می کنند

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران ˮمؤسسه علوم هندˮ در بررسی جدیدی، از نانوربات ها برای درمان کانال ریشه دندان بهره برده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ادونسد ساینس نیوز، افرادی که کانال ریشه دندان را پر کرده اند، می دانند که این روش در بین راحت ترین و آرامش بخش ترین روش های مورد استفاده در دندانپزشکی، رتبه بالایی ندارد اما برای میلیونها بیمار در سراسر جهان، یکی از بزرگترین مشکلات درمان های ریشه، خارج از جراحی دندان رخ می دهد چونکه میزان شکست آنها بعد از درمان، نسبتا بالا است.
از آنجایی که دندان بعد از درمان ریشه تا حدودی ضعیف تر از پیش است، علاوه بر شکستگی احتمالی تاج، یک مشکل اصلی که بعد از درمان ریشه رخ می دهد، عفونت باکتریایی است که به پوسیدگی دندان و بروز شکست در پر شدن کانال ریشه منجر می شود. تصور کنید آن دندانی که به غم و اندوه شدید منجر گردیده است، حالا و درست زمانی که تصور می شد همه مشکلات آخر یافته اند، باید بیرون بیاید.
چنین عفونت هایی می توانند از باکتری های باقیمانده در اعماق لوله های ریز در عاج دندان ایجاد شوند که به علت پیچیده بودن و هندسه باریک این لوله ها، ضدعفونی کردن آنها حتی با روش های مرسوم، دشوار می باشد اما به لطف تلاشهای گروهی از پژوهشگران "مؤسسه علوم هند"(IISc)، این شکست های بعد از درمان را میتوان با ربات هایی در اندازه نانو که با نیروی مغناطیسی کنترل می شوند، کم کرد.

کاربرد نانوفناوری در مراقبت های دندانپزشکی
میکروربات ها و نانوربات ها، یک فناوری درحال پیشرفت هستند که برای مدیریت زباله و همچنین، برای کاربردهای حوزه مراقبت های بهداشتی مورد بررسی قرار گرفته اند. استفاده از آنها بعنوان عوامل ضد باکتری هم شناخته شده است و می توانند از دفاع ایمنی بدن ما فرار کنند. با این حال، پژوهش های کمی به کاربرد چنین نانوربات هایی در دندانپزشکی پرداخته اند.
"امباریش گوش"(Ambarish Ghosh) و گروهش، نانوربات هایی را توسعه دادند که به اندازه کافی کوچک هستند تا در لوله های عاج دندان قرار بگیرند و به باکتری ها برسند تا آنها را از بین ببرند. این نانوربات ها را میتوان طی درمان ریشه به کار برد و آنها را به صورت خارجی کنترل کرد. همچنین، نانوربات ها می توانند هنگام ضدعفونی کردن دندان صدمه دیده، امکان کنترل دقیق را برای دندانپزشک فراهم نمایند.
"دبایان داسگوپتا"(Debayan Dasgupta)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما، استفاده از نانوربات های کنترل شده از راه دور را شامل می شود که میتوان آنها را با استفاده از میدان های مغناطیسی کم شدت و بی ضرر هدایت کرد.
"شانموخ پدی"(Shanmukh Peddi)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این امر ثابت می کند که این روش بسیار بهتر از روش های ضدعفونی کنونی است که برای افزایش عمق نفوذ داروها اجرا می شوند. از آنجائیکه انرژی به سرعت تجزیه می شود، این روش ها در نفوذ دارو به سطوح عمیق تر بافت، ناکارآمد هستند. بنابراین، روش های کنونی نمی توانند سکونتگاه های باکتریایی عمیق را که برای مدت طولانی باقی می مانند و عوارض بعد از درمان را به همراه دارند، درمان کنند.
در این پژوهش، از دندان های تازه کشیده شده استفاده شد که آنرا به جای کارآزمایی بالینی، به یک بررسی آزمایشگاهی تبدیل کردند.


همچنین، پدی بر اهمیت هدف قرار دادن باکتری "انتروکوک فکالیس"(Enterococcus faecalis) تصریح کرد چونکه این باکتری، شایع ترین علت عفونت بعد از درمان است و به علت توانایی آن در مقاوم شدن به آنتی بیوتیک، یکی از باکتری های در اولویت "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) به حساب می آید. پدی اضافه کرد: ما از گرمای موضعی برای از بین بردن این باکتری ها استفاده می نماییم و در نتیجه، احتیاج به آنتی بیوتیک را از بین می بریم.
علاوه بر این، نانوربات ها بعد از استفاده، قابل بازیابی هستند و آنها را میتوان به آسانی کنترل کرد تا از لوله های عاج دندان بیرون بروند. به قول داسگوپتا، این خصوصیت بی سابقه است.
با از بین رفتن همه باکتری های موجود در لوله های عاج، دندانپزشکان می توانند با آگاهی از اینکه خطر شکست در کانال ریشه بعد از درمان به حداقل می رسد، ایمنی را حفظ کنند. گام بعدی، دور شدن از بررسی های آزمایشگاهی است؛ کاری که پژوهشگران امیدوارند بزودی پس از طریق اندازی یک شرکت نوپا انجام دهند.
پدی اظهار داشت: چالش بعدی ما شامل سازماندهی آزمایش های تصادفی سازی شده و کنترل شده روی حیوانات و اثبات اثربخشی آنها در سیستم های زنده است که راه را برای انتقال به آزمایش های بالینی هموار می کند. این استارتاپ هم اکنون درحال بررسی سایر حوزه های پزشکی است که در آنها میتوان از این تکنولوژی بهره برد.
گوش امیدوار است که کار گروهش، آغاز یک روش عمومی برای نانوجراحی باشد؛ نه فقط در زمینه دندان. وی ادامه داد: ما نشان می دهیم که نانوربات ها را میتوان در اندام های انسان به کار برد و با باکتری های کشنده مبارزه کرد.
این پژوهش، در مجله "Advanced Healthcare Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/25
10:21:11
5.0 / 5
856
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد