رونمایی از زیست سازگارترین موشک جهان

رونمایی از زیست سازگارترین موشک جهان

شرکت فضایی ˮاوربکسˮ (Orbex) در بریتانیا از نمونه اولیه موشک کوچک سازگار با محیط زیست خود رونمایی کرده است که برای نخستین پرتاب خود در چند ماه آماده می شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک چندبار مصرف "پرایم" (Prime)، نخستین موشک کوچک توسعه یافته در اروپا، حالا در انتظار انجام آزمایش هایش بر روی سکوی پرتاب در پایگاه فضایی "ساترلند" در شمال اسکاتلند است.
شرکت فضایی "اوربکس" تنها ۱۰۰ مایل (۱۶۰ کیلومتر) از پایگاه فضایی ساترلند فاصله دارد. این شرکت در ایمیلی به اسپیس اظهار داشت که زمان انجام این پرتاب، که امیدوارند نخستین پرتاب عمودی از خاک بریتانیا باشد، اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده خواهد بود و به فرایند صدور مجوز، آزمایش موشک و تکمیل کار بستگی دارد.
"کریس لارمور" (Chris Larmour)، مدیرعامل "اوربکس" در اطلاعیه ای اظهار داشت: این یک نقطه عطف بزرگ برای "اوربکس" است و نشان داده است که ما هم اکنون چقدر در راه توسعه پیش رفته ایم.


مسابقه فضایی بریتانیا به تازگی با برنامه ی شرکت "ویرجین اوبیت" (Virgin Orbit) برای پرتاب موشک "لانچروان" (LauncherOne) در تابستان سالجاری از پایگاهی در کورنوال، سرعت گرفته است. بر خلاف "پرایم" و دیگر موشک های عمودی، "ویرجین اوربیت" به یک هواپیمای حامل متکی است تا موشک خویش را در فرآیندی تحت عنوان پرتاب افقی به نخستین لایه از جو زمین ببرد.
"اوربکس" که از مرحله بالایی پرتابگر پرایم خود در سال ۲۰۱۹ رونمایی نمود، از حمایت آژانس فضایی اروپا (ESA) برخوردار می باشد.
این شرکت در اطلاعیه ای اظهار داشت: با این رونمایی، "پرایم" تبدیل به نخستین موشک کوچک توسعه یافته در اروپا شده که به این مرحله از آمادگی فنی رسیده است.
این موشک ۶۲ فوتی (۱۹ متری) از "پروپان زیستی" (biopropane) تجدید پذیر نیرو می گیرد که انتشار کربن در هر پرتاب را تا بیشتر از ۹۰ درصد در مقایسه با سایر موشک های مشابه متکی به سوخت های فسیلی می کاهد.


این موشک دو مرحله ای به هفت موتور چاپ سه بعدی شده مجهز است، شش موتور در مرحله اول که آنرا تا ارتفاع ۵۰ مایلی (۸۰ کیلومتری) می برد و یکی در بخش بالایی که محموله را به مدار می رساند. "اوربکس" در اطلاعیه ای اعلام نمود که این موشک بگونه ای طراحی شده که هیچ زباله ای در زمین و در مدار باقی نمی گذارد.
"لارمور" در این بیانیه اظهار داشت: این موشک در ظاهر امکان دارد شبیه به یک موشک معمولی به نظر برسد اما "پرایم" شبیه به هیچ موشک دیگری نیست.
"پرایم" می تواند ماهواره های کوچک تا ۴۴۰ پوند (۲۰۰ کیلوگرم) را تا ارتفاع ۱۲۵۰ کیلومتری حمل کند.
طی چند ماه گذشته، این شرکت آزمایش روشن کردن موتورهای موشک چاپ سه بعدی شده خویش را انجام داده است.
منبع:

1401/02/23
23:24:42
5.0 / 5
1020
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد