شکار پشه ها با کمک یک اپلیکیشن تلفن همراه!

شکار پشه ها با کمک یک اپلیکیشن تلفن همراه!

گروه هوش مصنوعی: یک پژوهشگر آمریکایی، اپلیکشنی را برای تلفن همراه ابداع کرده است که می تواند پشه های عامل مالاریا را شناسایی کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از کراست نت، فناوری جدیدی که ازطریق یک پژوهشگر حوزه بهداشت عمومی "دانشگاه جنوب فلوریدا"(USF) ابداع شده است، توسط آژانس های کنترل آفات در سراسر آفریقا و خلیج تامپا برای تشخیص منبع مالاریا به کار می رود.
"بنجامین جیکوب"(Benjamin Jacob)، دانشیار بهداشت عمومی دانشگاه جنوب فلوریدا، اپلیکیشنی برای تلفن های همراه هوشمند ابداع کرده است که الگوریتم های تلفن همراه را با تصاویر ثبت شده به وسیله پهپادها و ماهواره ها ترکیب می کند تا مکان های تولید مثل پشه ها را که پیش تر ناشناخته بودند، شناسایی کند تا در همان روز از بین بروند. موفقیت این فناوری، الهام بخش جیکوب شد تا برنامه موسوم به "سیک اند دیستروی"(Seek & Destroy) را راه اندازی کند؛ برنامه ای که او را قادر می سازد تا سازمان های دولتی را در مناطق عفونی واقع در کامبوج، اوگاندا، کنیا و رواندا آموزش دهد و از بیمار شدن ساکنان آنها پیشگیری کند. این برنامه کمک می نماید تا منابع به سرعت و بصورت کارآمد شناسایی شوند.
جیکوب اظهار داشت: آنچه این کشورها با آن دست و پنجه نرم می کنند، یک تراژدی غیرقابل توصیف است. آموزش مردم محلی برای من بسیار مهم می باشد. آنها به دانش نیاز دارند و من فکر می کنم که برای جلوگیری از مالاریا آماده هر کاری هستند.
جیکوب، بیشتر پژوهش های خودرا در اوگاندا متمرکز کرده است؛ جایی که مالاریا علت اصلی مرگ و میر خصوصاً در کودکان زیر پنج سال است. او و گروهش دریافتند که هر یک از ۱۲۰ خانه مورد بررسی، حداقل ۲۰۰ پشه دارد. جیکوب با کمک ماموران محلی کنترل آفات که توسط وی آموزش دیده بودند، ۱۰۰ درصد زیستگاه های شناسایی شده را طی ۳۱ روز از بین برد و توانست سطح انگل خون را در بیمارانی که پیش تر تحت درمان و مشکوک به مالاریا بودند، طی ۶۲ روز از بین ببرد.
این سیستم با شناسایی محیط ها و ارگانیسم های خاص و شناسایی ردپای منحصربه فرد آنها کار می کند. جیکوب برای موفقیت برنامه سیک اند دیستروی، به پهپاد آموزش داد تا مجموعه داده های تصویری را بوسیله الگوریتم های خود تفسیر و ثبت کند. این کار به سیستم امکان می دهد تا خاصیت های کلیدی مانند خاک یا پوشش گیاهی را درک کند. سپس، همه تصاویر پردازش می شوند و با منابع شناسایی شده در آب درجه بندی می شوند.
داده ها بر طبق وجود یا عدم وجود لارو پشه و اینکه آیا آب حاوی پشه ها است، در دسته های مختلفی طبقه بندی می شوند. پهپاد در سازگاری با الگوریتم جیکوب و در مکان یابی مناطق آبی که احتمال زاد و ولد پشه ها در آنها وجود دارد، ۱۰۰ درصد دقیق عمل کرد.


جیکوب از سال ۲۰۱۰ روی پشه ها تحقیق کرده است اما آزمایش الگوریتم های هوش مصنوعی روی پهپادها را ۱۰ سال پس از شروع پژوهش شروع کرد. بعد از آن بود که جیکوب و گروهش، تأثیر بالقوه نقشه برداری پیش بینی کننده را بر کنترل پشه کشف کردند. جیکوب افزود: بجای سم پاشی کل مزارع، حالا می توانیم تنها مناطقی را هدف قرار دهیم که پشه ها در آنها وجود دارند.
با قابلیت تعیین دقیق زیستگاه، میزان استفاده از حشره کش های مضر و خطر ایجاد مقاومت در پشه کاهش پیدا می کند. اجرای این برنامه در سطح شهرستان یا ایالت می تواند به صرفه جویی در هزینه ها کمک نماید برای اینکه هزینه آن هزاران دلار کمتر است.
نقشه برداری جیکوب بوسیله کمک مالی "بنیاد جوی مک کان"(Joy McCann Foundation) نشان داد که زیستگاه بیش از ۹۰۰۰ پشه حامل ویروس های دنگی و زیکا، در شهرستان های هیلزبورو، ماناته و پولک قرار دارد. جیکوب حالا درحال آموزش دادن نحوه به کارگیری این برنامه به مقامات محلی است و انتظار دارد سیستم کنترل لارو تا تابستان سال ۲۰۲۳ تکمیل شود.
جیکوب درحال ادامه تحقیقات خود با یک برنامه جدید به نام "اسلش اند کلییر"(Slash & Clear) است تا فناوری فعلی خودرا برای شناسایی لارو مگس سیاه که عامل "انکوسرکیازیس" (onchocerciasis) است، گسترش دهد. موفقیت این برنامه نشان خواهد داد که آیا این فناوری می تواند در سطح جهانی برای کنترل هر نوع ناقل تهاجمی یا خطرناک مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر.
این پژوهش، در "American Journal of Entomology" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/21
20:14:29
5.0 / 5
878
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد