رییس پژوهشكده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی:

سفرا پیش از اعزام با روسای دانشگاهها جلسه داشته باشند

سفرا پیش از اعزام با روسای دانشگاهها جلسه داشته باشند

رئیس پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر این که سفرا قبل از اعزام با رؤسای دانشگاه ها جلسه داشته باشند، اظهار داشت: دیپلماسی علمی زیرساخت اصلی همه دیپلماسی ها است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، جمیله علم الهدی امروز در نشست تخصصی «دیپلماسی علمی و فناوری؛ فرصت ها، چالش ها و راهکارها» که در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد اظهار داشت: پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، مطالعات نظری را به سیاستگذاری متصل می کند.
علم الهدی با اعلان اینکه اگر همراهی وزرا باشد امکان رسیدن به ساختارهای جدید را پیدا می نماییم، اظهار داشت: در دانشگاه های کشور پیشنهادات خوبی ارائه شده که توانستیم قسمتی از آنرا در قالب یک نامه در اختیار رییس جمهور قرار دهیم. رییس جمهور هم دستور رسیدگی به این موضوعات را صادر کرد.
وی با اشاره به یکی از موضوعات مطرح شده در دیپلماسی علمی اظهار داشت: واقعیت این است که کشورهای توسعه یافته کشور ما را دو بار تحریم کردند.
رئیس پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به این تحریم ها اظهار داشت: آنها اولین بار خودرا از خزانه و فضاهای علمی و فرهنگی دنیا خصوصاً ایران تحریم کردند.
وی با اعلان اینکه تحریم ما بیشتر تحریم علم است برای اینکه ما زیرساخت های لازم برای ارتباط خیلی جدی با جهان را نداریم افزود: از یک سو ظرفیت های ما خصوصاً در عرصه علمی طی ۴۰ سال توسعه یافته است و از طرف دیگر دیپلماسی در زمینه اقتصاد، ورزش و عمومی برای توسعه یافتن باید کنار دیپلماسی علمی قرار بگیرد.
علم الهدی افزود: دیپلماسی علمی، زیرساخت اصلی برای همه دیپلماسی های متنوع در وزارت امور خارجه است.
عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به رشد علمی دانشگاه های ایران در زمینه های علوم انسانی، پزشکی، علوم پایه، مهندسی و فناوری، اشاره کرد: اگر هر سفیر ایرانی، قبل از اعزام به کشورهای دیگر با رؤسای دانشگاه های کشور جلسه داشته باشد و با ظرفیت علمی این مراکز آشنا و بعد به دیگر کشورها اعزام شود، می توانیم ظرفیت های خودرا افزایش دهیم از ظرفیت های کشورهای دیگر نیز بهره ببریم.

1401/02/20
23:31:03
5.0 / 5
864
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد