رئیس دانشگاه شهید بهشتی مطرح كرد؛

لزوم ایجاد ستاد دیپلماسی علم و فناوری در کشور

لزوم ایجاد ستاد دیپلماسی علم و فناوری در کشور

به گزارش گروه هوش مصنوعی رئیس دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: ما پیشنهاد می نماییم که ستادی برای دیپلماسی علمی و فناوری در کشور ایجاد شود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، سعداله نصیری قیداری امروز در نشست تخصصی «دیپلماسی علمی و فناوری؛ فرصت ها، چالش ها و راهکارها» که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد اظهار داشت: قوانین بالادستی ما به شدت نیازمند اصلاح است.
وی اضافه کرد: بعنوان مثال در نقشه جامع علمی کشور نکاتی در مورد برش های علمی وجود دارد اما از منظر دیپلماسی، نکات جدی ندارد.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: حتی برای نکات مهمی هم که در نقشه جامع علمی کشور وجود دارد، برش عملیاتی دیده نمی گردد و جملات بیشتر کلی گویی هستند.
قیداری با اشاره به اینکه باید با تغییر پارادیم جهانی، چنین قوانینی را اصلاح نماییم، افزود: ما پیشنهاد می دهیم یک ستاد دیپلماسی علمی در یک جای مناسب مانند وزارت علوم راه اندازی شود.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: حالا کشورهای پیشرفته مشاوره های علم و فناوری دارند؛ کشورهایی مانند انگلیس مراکزی دارند که تحولات علم و فناوری کشورشان را رصد می کنند.
وی اضافه کرد: در کنگره آمریکا هم یک صندلی برای علم و فناوری وجود دارد و این کرسی علم و فناوری باید در کشور در نظر گرفته شود.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی درباره تبادل استاد و دانشجو تصریح کرد: موانعی در مورد تبادل دانشجو و استاد وجود دارد. یکی از عناصر علمی، تردد دانشجویان و دانشمندان است و موانعی مانند تابعیت این دانشمندان، همینطور تردد ایرانی ها خارج از کشور توسط وزارت امورخارجه برطرف شود چون که باید از ظرفیت آنها بخصوص ایرانی ها خارج از کشور بهره برد.
وی درباره ژئوپولتیک علمی تصریح کرد: در هر حوزه دانشی، کشور ما مزیتی داشته که به طول و عرض جغرافیایی کشور ارتباط دارد.
قیداری اظهار داشت: بعنوان مثال رصدخانه ملی ایران را ۲۰ سال طول کشید تا تأسیس کردیم و این رصدخانه ملی در طول و عرض جغرافیایی خاصی است که دنیا به آن نیاز دارد و اطلاعاتی از آنجا بدست می آید که در هیچ جای دنیا نمی توان گرفت.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: تردد دانشمندان به این رصدخانه در سطح بین الملل مهم می باشد تا چشم های دنیا به کوه گرکش دوخته شود.
وی اظهار داشت: تعریف چنین پروژه هایی می تواند زمینه تحقیق را در کشور فراهم نمایند.

1401/02/20
12:37:59
5.0 / 5
731
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد