کشف یک سفره آب عظیم زیر یک یخسار در قطب جنوب

کشف یک سفره آب عظیم زیر یک یخسار در قطب جنوب

دانشمندان یک سفره آب زیرزمینی عظیم را در زیر یک ورقه یخی در قطب جنوب کشف کرده اند که در صورت ادامه روند گرمایش زمین این خطر را به همراه دارند که سطح آب دریاها را در سرتاسر جهان بالا برند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آیا تابحال به صفحات یخی وسیع موجود در قطب جنوب نگاه کرده و فکر کرده اید که زیر آنها چه چیزی نهفته است؟ پژوهشگران دانشگاه "کلمبیا" این سوال را بررسی کردند و پاسخی یافته اند که ممکنست شما را شگفت زده کند.
این تیم تحقیقاتی برای نخستین بار یک آبخوان یا سفره عظیم آب زیرزمینی درحال گردش فعال را در رسوبات عمیق در غرب قاره جنوبگان کشف کرده است.
این نخستین بار است که دانشمندان آب زیرزمینی را در زیر یک جریان یخ در قطب جنوب کشف می کنند.
آبخوان، سفره آب یا آبزا قسمتی از پوسته زمین است که سوراخ ها یا خلل و فرج سنگ های آن از آب مملو و اشباع شده باشد. به طور معمول منافذ و سوراخ های سنگ ها بر اثر بارندگی های ممتد از آب پر شده و با رسیدن به سطح غیرقابل تراوشی مانند سنگ های رسی در همان جا متوقف می گردد و به شکل چشمه سارهای مختلفی در سطح زمین آشکار می شود.
جنوبگان(Antarctica) قاره ای در قطب جنوب زمین است. این قاره سردترین جای زمین است و کمابیش همه سطح آن با یخ پوشیده شده است. جنوبگان پنجمین قاره بزرگ زمین بعد از آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است، ولی با این وجود کمترین جمعیت را میان همه قاره ها دارد. همین طور بلندترین میانگین بلندی، کمترین میانگین رطوبت و پایین ترین میانگین دما در بین همه قاره های جهان به این قاره متعلق می باشد.
بالغ بر ۸۰ درصد از ذخایر آب شیرین کره زمین در جنوبگان قرار دارد. در این قاره، نزدیک به ۳۰ کشور نزدیک به ۷۰ پایگاه پژوهشی دارند که ۴۰ پایگاه سالانه یا همیشگی و ۳۰ پایگاه تابستانی هستند.
"کلویی گوستافسون" نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: قبل از این فرضیه سازی شده بود که آب های زیرزمینی عمیق می توانند در این رسوبات وجود داشته باشند، اما تا حالا هیچ کس تصویربرداری دقیقی از آن انجام نداده است.
وی اضافه کرد: میزان آب زیرزمینی که ما پیدا کرده ایم، بسیار قابل توجه است و به احتمال زیاد فرآیندهای جریان یخ را تحت تاثیر قرار می دهد. چیزی که مشاهده می نماییم بین نیم تا حدود دو کیلومتر ضخامت دارد، بدین سبب بسیار عمیق است. حالا ما باید بیشتر درباره آن بدانیم و بفهمیم که چگونه آنرا در مدلها بگنجانیم.
یک خطر قابل توجه در صورت ادامه روند گرمایش زمین
همانطور که این کشف هیجان انگیز است، نشان دهنده تعدادی از خطرات مربوط به بحران آب و هوایی امروزی نیز هست. پژوهشگران هشدار می دهند که بیشتر حوضه های رسوبی قطب جنوب هم اکنون زیر سطح فعلی دریا قرار دارند، به این معنا که اگر این یخسارها در آب وهوای گرم تر ذوب شوند و عقب نشینی کنند، آب های اقیانوس می توانند باردیگر به آنها حمله کنند و یخچال های طبیعی پشت آنها می توانند به سمت جلو حرکت کنند و در نتیجه، سطح دریاها در سراسر جهان بالا برود.
یخسار انبوهی از یخ حاصل از یخچال طبیعی است که پهنه پیرامون خودرا بپوشاند و از ۵۰ هزار کیلومتر مربع بزرگ تر باشد. یخسارها از جزیره های یخی یا یخچال ها بزرگ ترند. تنها یخسارهای موجود، در جنوبگان و گرینلند هستند.
جنوبگان دارای پتانسیل افزایش سطح دریاها به میزان ۵۷ متر است، بدین سبب پژوهشگران می خواهند مطمئن شوند که همه فرآیندهایی را که نحوه جریان یخسارها و اقیانوس ها را کنترل می کنند، در نظر می گیرند.
"گوستافسون" می گوید: آب های زیرزمینی هم اکنون یک پروسه مغفول در مدلهای ما از جریان یخ هستند.
"گوستافسون" و تیمش از تکنیکی به نام تصویربرداری مغناطیسی برای نقشه برداری از رسوبات زیر یخ در یک دوره ۶ هفته ای در سال ۲۰۱۸ استفاده کردند. آنها منطقه ای به وسعت ۶۰ مایل(۹۶.۶ کیلومتر) را متعلق به جریان یخ "ویلانز"(Whillans) مطالعه کردند که یک از چند جریانی است که یخ تاق "راس"(Ross)، بزرگترین یخ تاق جهان را تغذیه می کند.
یخ تاق(Ice shelf) که سکوی یخی، یخ رف، یخ سکو، یخ پشته و تاقچه یخی نیز نامیده می شود، بستری ضخیم و شناور از یخ است و جایی که یخچال های طبیعی یا یخسارها به سمت کناره ها یا سطحِ اقیانوس جریان یابند، شکل می گیرد. یخ تاق ها به بیان دیگر، لایه های افقی بزرگی از یخ هستند که از یک سو با یخچال های روی خشکی پیوند دارند و از طرفی دیگر به دریا راه دارند.
یخ تاق ها تنها در جنوبگان، گرینلند و کانادا یافت می شوند. در پی گرم شدن زمین در بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸، در حدود ۱۵۰۰ میلیارد تن از یخ تاق های گرینلند از میان رفته که این برابر افزایش میانگین سالانه ۰٫۴۶ میلی متر به ارتفاع آب دریاهاست.
محققان تخمین می زنند که این آبخوان عظیم بیش از ۱۰ برابر حجم آب موجود در سیستم کم عمق دریاچه ها و رودخانه های موجود در یخ تاق را در خود جای داده است.1401/02/19
07:32:20
5.0 / 5
826
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد