شناسایی سلول های مغزی در رابطه با بیماری پارکینسون

شناسایی سلول های مغزی در رابطه با بیماری پارکینسون

گروه هوش مصنوعی: زیرگروهی از سلول های مغزی که در بیماری پارکینسون از بین می روند با بهره گیری از روشی جدید که نشان میدهد کدام ژن ها در هر سلول فعال می باشند، کشف شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، دهه هاست که می دانیم بیماری پارکینسون که یک بیماری پیش رونده است و منجر به لرزش اندام ها و مشکلات حرکتی می شود، با مرگ تدریجی سلول های قسمتی از مغز به نام جسم سیاه(substantia nigra) ارتباط دارد. این سلول ها یک ماده شیمیایی به نام دوپامین می سازند که در کنترل حرکت نقش دارد اما هویت دقیق این سلول ها تا حالا مشخص نشده بود.
"ایوان ماکوسکو "(Evan Macosko) از موسسه براد(Broad) موسسه فناوری ماساچوست(MIT) و هاروارد می گوید که داروهای بیماری پارکینسون به روش های مختلف دوپامین را می افزایند، اما اثرات آنها به مرور زمان کاسته می شود، بدین سبب درمان های بهتری مورد نیاز است.
تیم "ماکوسکو" سلول های جسم سیاه هشت نفر را که پارکینسون نداشتند و موافقت کرده بودند بعد از مرگ مغز خودرا برای تحقیقات اهدا کنند، بررسی کردند.
پژوهشگران از یک روش نسبتاً جدید به نام توالی یابی آران ای تک سلولی(single cell RNA sequencing) استفاده کردند. این روش امکان بررسی جداگانه ی سلول های داخل بافت را فراهم می آورد تا مشخص شود که کدام یک از ژن های آنها فعال و تولید کننده ی پروتئین است. پژوهشگران دریافتند که ۱۰ زیرگروه مختلف از سلول های تولید کننده دوپامین در جسم سیاه وجود دارد.
در مرحله بعد، پژوهشگران از همین روش جهت بررسی مغز ۱۰ فردی که در اثر بیماری پارکینسون یا بیماری زوال عقل مشابه آن درگذشته بودند، استفاده کردند. آنها دریافتند که تنها تعداد یکی از زیرگروه های سلول های مغزی کم شده است که نشان میدهد خیلی از سلول های این زیرگروه در زمانی که فرد زنده بوده، از بین رفته است.
حدود ۱۰۰ هزار مورد از این سلول ها در مغز یک فرد بالغ سالم وجود دارد. ماکوسکو می گوید: این یک زیر مجموعه بسیار کوچک است. مثل این بود که در انبار کاه به دنبال سوزن بگردیم.
او می گوید، این یافته ها به درک بهتر علت ایجاد بیماری پارکینسون و یافتن راهی جهت بررسی درمان های بالقوه کمک می نماید. برای مثال، اگر این سلول ها در یک ظرف آزمایشگاهی رشد داده شوند، می توان داروهای جدید را روی آنها آزمایش کرد.
منبع:

1401/02/17
21:11:53
5.0 / 5
857
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد