تنها تفاوت کودکان گیاه خوار و گوشت خوار

تنها تفاوت کودکان گیاه خوار و گوشت خوار

یک مطالعه جدید نشان میدهد کودکان گیاه خوار و گوشت خوار در همه چیز مانند میزان رشد، تشابه دارند، اما کفه ترازو در وزن گیری به سمت گوشت خواران سنگینی می کند و کودکان گیاه خوار بطور معمول با کمبود وزن و لاغری مواجه می شوند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، در میان افزایش تغییرات آب و هوایی و نگرانی های در رابطه با سلامت، گیاه خواری در سراسر جهان درحال افزایش است. نظرسنجی انجام شده در ژانویه ۲۰۲۲ نشان میدهد که ۱۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی هم اکنون از رژیم غذایی گیاه خواری پیروی می کنند و در کانادا، بیش از ۲ میلیون نفر خودرا گیاه خوار می دانند، در صورتیکه بیش از یک سوم جمعیت بریتانیا نیز متمایل به تغییر رژیم غذایی به سمت گیاه خواری هستند.
با این وجود، یک سوال دلهره آور که خیلی از والدین هنگام شروع رژیم گیاه خواری برای فرزندانشان با آن مواجه می شوند، این است که آیا یک رژیم غذایی کاملاً گیاهی می تواند تمام مواد مغذی لازم را برای فرزندانشان فراهم آورد یا خیر؟
حالا تیمی از پژوهشگران بیمارستان "سنت مایکل" در تورنتوی کانادا در مطالعه جدید خود که بتازگی در مجله پزشکی Pediatrics انتشار یافته است، اهتمام کرده اند به این پرسش پاسخ دهند.
اگر با خود فکر می کنید که رژیم گیاه خواری برای فرزندتان چگونه خواهد بود، یک مطالعه جدید فاکتورهایی را ارائه می دهد که باید آنها را در نظر بگیرید. طبق این مطالعه، کودکانی که رژیم گیاه خواری دارند، در مقابل کودکانی که گوشت می خورند؛ از نظر رشد، قد و معیارهای تغذیه ای مشابه هستند، اما احتمال بیشتری وجود دارد که کودکان گیاه خوار گرفتار کمبود وزن شوند.
دکتر "جاناتان مگوایر"، نویسنده اصلی این مطالعه و متخصص اطفال در بیمارستان "سنت مایکل" تورنتو اظهار داشت: ما طی ۲۰ سال قبل شاهد محبوبیت فزاینده رژیم های غذایی گیاهی و تغییر رژیم غذایی با دسترسی بیشتر به جایگزین های گیاهی بوده ایم و بنا بر این تحقیقاتی را در مورد نتایج تغذیه ای کودکانی که از رژیم های گیاهی در کانادا استفاده می نمایند، انجام داده ایم؛ تحقیقاتی که تا حالا بطور جامع شاهد آن نبوده ایم.
کودکان گیاهخوار در مقابل کودکان غیر گیاه خوار
پژوهشگران از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۹، داده های مربوط به وزن، سطح ویتامین D، شاخص توده بدنی، قد، میزان آهن و سطح کلسترول هشت هزار و ۹۰۷ کودک کانادایی بین ۶ تا ۸ سال را بررسی کردند.
برمبنای اطلاعات غذایی دریافتی از والدین آنها، پژوهشگران کودکان را در دو گروه گیاه خوار و غیر گیاه خوار دسته بندی کردند و رشد فیزیکی آنها را با هم مقایسه کردند.
تجزیه و تحلیل عواملی مانند شاخص توده بدنی(BMI)، وزن و غیره که برای مقایسه رشد شرکت کنندگان در این مطالعه در نظر گرفته شد، نشان داد که کودکانی که رژیم گیاه خواری را دنبال می کنند، دارای سطوح تغذیه ای یکسان با کودکان غیر گیاه خوار هستند.
با این وجود این مطالعه اشاره کرد که بچه های گیاه خوار در مقایسه با مصرف کنندگان گوشت در سنین یکسان، در معرض خطر دو برابری مواجهه با کمبود وزن هستند.
بدین سبب به والدین سفارش می شود برای نظارت بر رشد و اطمینان از یک برنامه غذایی خوب برای کودکانی که کمبود وزن دارند و با رژیم گیاه خواری زندگی می کنند، با کارشناسان مشورت کنند.
دکتر "مگوایر" می گوید: رژیم غذایی گیاهی با احتمال بالاتری برای کمبود وزن هم راه است که بر نیاز به برنامه ریزی دقیق رژیم غذایی برای کودکان در هنگام در نظر گرفتن رژیم های گیاهی برای آنان تاکید می کند.
برخلاف رژیم گوشت خواری که عمدتا از گوشت ماهی، مرغ و گاو استفاده می نماید، رژیم های گیاه خواری می توانند انواع مختلفی داشته باشند. بعنوان مثال، تعدادی از میوه ها و سبزیجات مانند قارچ، نارگیل و تمشک سرشار از آهن هستند. مواد غذایی مانند غلات، شیر و اسفناج منابع خوبی از ویتامین D و پروتئین هستند. در صورتیکه رژیمی که عمدتا شامل جو، موز، برنج و گندم باشد، کربوهیدرات بالایی دارد.
بر طبق این مطالعه، کمبود وزن می تواند نشانه ای از سوء تغذیه باشد و می تواند نشان دهد که رژیم غذایی فرد برای پشتیبانی از رشد مناسب کافی نیست. جزییات خاصی در مورد دریافت یا کیفیت رژیم غذایی و فعالیت بدنی که می توانند بر رشد و تغذیه تأثیر بگذارند، در دسترس نویسندگان نبود.
بگفته پژوهشگران، مطالعات دارای دوره های طولانی تری از پیگیری و کسب اطلاعات در مورد انگیزه های گیاه خواری مانند وضعیت اجتماعی-اقتصادی نیز برای درک ارتباط بین رشد کودکان و گیاه خواری مفید خواهد بود.
دکتر "مگوایر" می گوید: این یافته ها نیاز به برنامه ریزی دقیق رژیم غذایی برای کودکان گرفتار کمبود وزن را هنگام بررسی و اتخاذ رژیم های گیاه خواری برجسته می کند.
پژوهشگران می گویند: نژاد و قومیت بطور قطع می تواند در وزن گیری نقش داشته باشد.
البته این مطالعه به نوع و کیفیت رژیم گیاه خواری مصرف شده توسط شرکت کنندگان در آن اشاره ای نکرده است. بدین سبب تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان مقایسه دقیق تری بین سطح تغذیه کودکان گیاه خوار و غیر گیاهخوار انجام داد.
منبع:

1401/02/16
11:50:21
5.0 / 5
933
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد