مطالعات پژوهشگران دانشگاه الزهرا نشان داد؛

میکروارگانیسم ها حسگرهایی برای ارزیابی خاک در راه بیابان زدایی

میکروارگانیسم ها حسگرهایی برای ارزیابی خاک در راه بیابان زدایی

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران دانشگاه الزهرا (س) همگام با تحقیقات گسترده بین المللی، مطالعات مبسوطی در حوزه میکروبیولوژی بیابان را به انجام رسانده اند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دانشگاه الزهرا (س)، پریسا محمدی عضو هئیت علمی دانشگاه الزهرا (س) و مجری طرح جداسازی و شناسایی میکروارگانیسم های مقاوم به تنش های زیست محیطی بیابان- مطالعه موردی بیابان کرمان اعلام نمود: مطالعات معدودی در حوزه میکروارگانیسم های بیابانی ایران انجام گرفته است که از این میان ۶ مطالعه آن، در چارچوب ۳ رساله دکترا و ۳ رساله کارشناسی ارشد در ارتباط با دانشگاه الزهراس بوده است.
وی اضافه کرد: بر مبنای نتایج یکی از این مطالعات، تنوع میکروبی می تواند بعنوان شاخص دقیقی جهت بررسی وضعیت خاک محسوب شود. بخش عظیمی از سطح زمین یا بیابان است و یا در راه بیابان زایی قرار دارد. شرایط ویژه یویژه بیابان ها سبب می شود که سطح بیابان ها، تنوع پوشش جانوری و گیاهی معدودی داشته باشد و به نظر می آید که جوامع میکروبی، موجودات غالب چنین اکوسیستم هایی باشند. با وجود نقش حیاتی میکروارگانیسم ها در فرآیندهای خاک همچون چرخه های ژئوشیمیایی عناصر و حفظ ساختار خاک، اطلاعات ما در زمینه ی تنوع آن¬ها در مناطق خشک و نیمه خشک که ۴۰ درصد مساحت کره زمین و بیشتر از ۷۰ درصد مساحت ایران را در بر می گیرند، بسیار محدود است.
عضو هئیت علمی دانشگاه الزهرا خاطرنشان کرد: در پژوهشی که اشاره شد تنوع میکروبی در پارک ملی "خبر و روچون" در استان کرمان بعنوان سایت مطالعه، انتخاب و با روش های وابسته به کشت و مستقل از کشت شناسایی شد. تنوع باکتری ها و قارچ ها در دو منطقه سرد و گرم در فصل بهار و پاییز با استفاده از روش توالی یابی نسل دوم بررسی گردید. علاوه بر تنوع میکروبی، خصوصیات فیزیکوشیمیایی و هم فعالیت آنزیمی خاک یاد شده، بررسی گردید.
وی تصریح کرد: یافته ها نشان داد که با وجود تغییر نکردن خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک، تنوع میکروبی آن به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است که نشان دهنده اهمیت جوامع میکروبی بعنوان سنسورهای حساس خاک است. ازاین رو روش های نوین اکولوژی میکروارگانیسم ها، با پیش آگهی دقیق از تغییرات محیطی، پیش از مشاهده تغییرات خصوصیت های فیزیکی و شیمیایی خاک، می تواند در بررسی مدیریت منابع طبیعی و بیابان زدایی به کار گرفته شوند.


منبع:

1401/02/14
16:12:40
5.0 / 5
870
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد