نجات از مسمومیت با مونوکسید کربن با روشی جدید

نجات از مسمومیت با مونوکسید کربن با روشی جدید

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران دانشگاه ˮکالیفرنیا سانتاکروزˮ آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند یک درمان جدید می تواند سریعا مسمومیت با کربن مونوکسید را از بین ببرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، کربن مونوکسید یک گاز بی رنگ و بی بو است که هنگام سوختن بنزین و سوخت های دیگر، تولید می شود.
مسمومیت با گاز کربن مونوکسید هنگامی که در جریان خون فرد جمع می شود، رخ می دهد و در صورت مسمومیت نیز ممکنست حال فرد در عرض چند دقیقه بسیار بد شود یا حتی جان خودرا از دست دهد.
گزینه های درمانی محدودی برای کسانی که گرفتار مسمومیت با مونوکسید کربن می شوند، وجود دارد. "تیم جان استون"(Tim Johnstone) استادیار رشته شیمی و زیست شیمی دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز مدت ها است روی ساخت یک پادزهری که استفاده از آن آسان است، کار می کند.
جان استون مولکول های کوچکی طراحی نموده که دارای خیلی از خاصیت های محل فعال هموگلوبین هستند اما می توانند به کربن مونوکسید، بسیار محکم تر از این پروتئین متصل شوند. هموگلوبین، پروتئینی شامل چهار زنجیره آمینواسیدی است که در گلبول های قرمز خون وجود دارد.
در این مطالعه، او و همکارانش توانایی این مولکول ها را برای اتصال با کربن مونوکسید، جداسازی کربن مونوکسیدی که قبلا به هموگلوبین متصل بوده و نجات گلبول های قرمز خونی که در معرض کربن مونوکسید بوده را بررسی نموده اند. همه این موارد ذکر شده نشان دهنده این است که می توان امیدوار بود که در آینده پادزهری برای این مسمومیت ایجاد خواهد شد.
جان استون اظهار داشت: مواد گفته شده نتایج اولیه مطالعه ما هستند اما امیدواریم که یک درمان در بالین بیمار(point-of-care)ایجاد شود که بتوان به سرعت آنرا اجرا کرد. شایع ترین علایم مسمومیت با مونوکسید کربن عبارتند از سردرد، سرگیجه، ضعف، ناراحتی معده، استفراغ، درد قفسه سینه و گیجی. از آنجا که علایم این مسمومیت همانند آنفلوآنزا است، ممکنست افراد بدون این که متوجه خطر باشند چنین علائمی را تجربه کنند و شروع درمان به تاخیر بیفتد.
منبع:

1401/02/13
12:07:42
5.0 / 5
860
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد