سیستم ایمنی بدن تعیین کننده اثربخشی واکسن کووید

سیستم ایمنی بدن تعیین کننده اثربخشی واکسن کووید

گروه هوش مصنوعی: خراسان رضوی بدن شما بعد از دریافت آخرین دوز واکسیناسیون و واکسن تقویتی به مدت سه تا چهار ماه در مقابل کووید 19 محافظت می شود و همچنان احتمال بستری شدن در بیمارستان یا مرگ بر اثر کووید 19 بسیار اندک است.به نقل از هلث نیوز، نتایج مطالعه ای که در ۲۲ آوریل در نشریه The Lancet Respiratory Medicine انتشار یافت، نشان داد محافظتی که بزرگسالان واکسینه شده دریافت می کنند تا حد زیادی به سیستم ایمنی آنان بستگی دارد. پژوهشگران نشان دادند توانایی واکسن برای صیانت از افراد دارای نقص ایمنی در مقابل بستری شدن در بیمارستان از ۸۵ به ۵۵ درصد در سه ماه بعد از دریافت آخرین دوز کاهش پیدا می کند. با این وجود اثربخشی برای افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، کاهشی نیست.

دلیل این است که دفاع در مقابل کووید ۱۹(و در حقیقت هر ویروسی) با آنتی بادی ها آغاز می شود اما به اینجا ختم نمی گردد. آنتی بادی ها نیروی دریایی سیستم ایمنی شما هستند. وقتی صحبت از مبارزه با بیماری می شود، آنتی بادی ها نیروهای مسلح بدن و مراقب دشمن هستند. اگر هر مساله مضری به بدن شما نفوذ کند، آنتی بادی ها به آن حمله می کنند.

با گذشت زمان با کاهش تاثیرات عفونت یا واکسن آنتی بادی ها به تدریج کاهش می یابند. با این وجود سلول های بی و تی به یاد می آورند که ویروس یا واکسن چه شکلی است. بدین سان اگر آن پاتوژن باردیگر اهتمام به حمله کند، آن سلول ها می توانند ارتش آنتی بادی دیگری تولید کنند.

ارتش آنتی بادی شما یک شبه ساخته نمی گردد. چه کووید ۱۹ باشد چه ویروس دیگری داشتن یک سیستم ایمنی قوی برای اطمینان از آمادگی بدن شما برای نبرد کلیدی است.

طبق مطالعه ای که در ۲۰ آوریل در نشریه JAMA Network Open انتشار یافت، کسانی که واکسینه نشده اند و کووید ۱۹ گرفته و بهبود می یابند، ۸۵ درصد کمتر احتمال دارد باردیگر به آن مبتلا شوند.

به گزارش سی ان ان علاوه بر این کسانی که علایم دارند، آنتی بادی های بیشتری تولید می کنند؛ در صورتیکه این ممکنست دلیل موجهی برای عدم واکسن زدن به نظر برسد اما خطر این است که این علایم می تواند به عوارض جدی تبدیل و منجر به مرگ شود؛ به ویژه اگر شما مسن تر و یا مبتلا به بیماری باشید. تعدادی از این عوارض سندرم دیسترس تنفسی حاد، ذات الریه، لطمه حاد کبد، قلب یا کلیه، عفونت ثانویه، شوک سپتیک، لخته شدن خون، خستگی مزمن و موارد دیگر است.

فاکتور مهم دیگری که باید در نظر بگیرید این است که به کدام سویه کووید ۱۹ مبتلا شدید. در ۳۱ مارس نتایج مطالعه ای در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر گردید که نشان داد با وجود این که عفونت قبلی سویه های آلفا، بتا و دلتا منجر به محافظت ۹۰ درصدی در مقابل عفونت مجدد شده اما تنها ۵۶ درصد در مقابل امیکرون موثر است. نتایج این تحقیقات نشان می دهد نه واکسیناسیون و نه مصونیت طبیعی به تنهایی پاسخگو نیست و این ۲ در کنار هم کارایی دارد.

دکتر دوری سگف، جراح پیوند از دانشگاه نیویورک، اظهار داشت: مبتلاشدن به کووید یک روش پرخطر و با نتایج بالا برای ایجاد مصونیت است اما اگر شما مبتلا به کووید هستید و آنرا پشت سر گذاشته اید و مصونیت دارید، چیزی باارزش است.

راه های مختلفی برای تقویت سیستم ایمنی و کمک به بدن برای مبارزه با بیماری وجود دارد. یکی از آنها خواب کافی است. یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۵ که در نشریه Sleep انتشار یافت، نشان داد بزرگسالان سالمی که هر شب کمتر از ۶ ساعت می خوابند، نسبت به افرادی که بیش از ۶ ساعت می خوابند، مستعد مبتلاشدن به سرماخوردگی هستند. دانستن زمان بندی خواب می تواند به شما کمک نماید تا یک روال خواب ایجاد کنید که به شما امکان دهد خوب استراحت کنید.

در حالی که مجبور نیستید گیاه خوار شوید، خوردن میوه ها، سبزیجات، آجیل، دانه ها و حبوبات بیشتر می تواند بدن شما را با آنتی اکسیدان هایی که برای مبارزه نیاز دارد، انباشته کند. نتایج بررسی انتشار یافته در سال ۲۰۱۶ در نشریه Current Pharmaceutical Design نشان داد آنتی اکسیدان های موجود در غذاهای گیاهی می توانند التهاب را کم کند. بگفته کلینیک کلیولند، التهاب، ریشه خیلی از بیماریها همچون آسم، آرتریت، سرطان و بیماری آلزایمر است.

ورزش برای سیستم ایمنی بدن مفید می باشد. در حقیقت ۹۰ دقیقه ورزش کردن بعد از واکسن زدن می تواند آنتی بادی های شما را افزایش دهد، پاسخ ایمنی شما را تقویت کند و اثربخشی واکسن را افزایش دهد.

محققان در سال ۲۰۱۵ در نشریه Progress in Molecular Biology and Translational Science اظهار کردند: ورزش های متوسط مانند پیاده روی سریع، دوچرخه سواری یا شنا بطور منظم می تواند به بهبود عملکرد سلامت سیستم ایمنی کمک نماید.

منبع:

1401/02/07
17:38:11
5.0 / 5
815
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد