اسپیس ایکس ناگزیر به یاری دادن ناسا برای کاوش اورانوس

اسپیس ایکس ناگزیر به یاری دادن ناسا برای کاوش اورانوس

گروه هوش مصنوعی اسپیس ایکس ناگزیر به یاری دادن ناسا برای کاوش اورانوس


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آیا "اسپیس ایکس"(SpaceX) ممکنست ناسا را به اورانوس ببرد؟ بنظر می رسد آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی فکر می کند که این کار باید صورت گیرد. این سازمان بتازگی تازه ترین برآورد یک دهه ای خودرا از علوم سیاره ای و اختر زیست شناسی منتشر نموده است که به این نکته اشاره دارد که ناسا باید یک ماموریت پرچمدار به اورانوس را با موشک "فالکون هوی" ساخته شرکت "اسپیس ایکس" انجام دهد.
هر ۱۰ سال یک دفعه، اولویت های پژوهشی جامعه علوم سیاره ای آمریکا توسط "آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی"(NASEM) این کشور طی فرآیندی به نام "بررسی دهه ای"(decadal survey) مشخص می شود. این کار، سفارش هایی را به سازمان های دولتی که بیشتر پژوهش های سیاره ای کشور را از نظر مالی تامین می کنند، ارائه می دهد که اغلب بعنوان نوعی طرح اولیه برای اکتشافات دهه آینده استفاده می شوند. این سازمان های دولتی، عمدتاً ناسا و "بنیاد ملی علوم"(NSF) هستند.
این گزارش جدید که اهداف سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۲ را مشخص می کند، با عنوان "سرچشمه ها، دنیاها و زندگی"(Origins، Worlds، and Life) انتشار یافته است. روند شکل گیری این گزارش، ارائه ۵۲۷ مقاله توسط دانشمندان سیاره شناسی در سراسر آمریکا و حدودا دو سال بحث در بین گروهی متشکل از ۹۷ متخصص را شامل می شود.
بالاترین اولویتی که در بررسی ۱۰ ساله جدید تعیین شده، تکمیل طرح "ماموریت بازآوری نمونه مریخ"(MSR) ناسا است که با مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) شروع شد. این مریخ نورد هنگام کاوش مریخ درحال جمع آوری نمونه هایی است که کنار گذاشته می شوند تا ماموریت برنامه ریزی شده برای سال ۲۰۲۸، آنها را بردارد و برای تجزیه و تحلیل به زمین بازگرداند. در این گزارش آمده است: حتی اگر هزینه ماموریت بطور قابل توجهی از بودجه فراتر برود، ناسا باید با دولت و کنگره برای تضمین افزایش بودجه و اطمینان از موفقیت ماموریت همکاری کند.
همین طور گزارش، دو ماموریت جدید و قابل توجه را سفارش می کند؛ اولین ماموریت، "مدارگرد و کاوشگر اورانوس"(UOP) است که در حالت ایده آل، در سال ۲۰۳۱ یا ۲۰۳۲ پرتاب می شود. آخرین و تنها دفعه ای که ما از اورانوس بازدید کردیم، با کاوشگر "وویجر ۲"(Voyager ۲) در سال ۱۹۸۶ بود و عملکرد درونی این سیاره همچنان مرموز است.
مدارگرد و کاوشگر اورانوس
برنامه ها برای انجام ماموریت کاوش اورانوس چندان جدید نیست. این پیشنهاد که "مدارگرد و کاوشگر اورانوس"(UOP) نامیده می شود، چندین سال است که توسط تیمی شامل دانشمندانی از ناسا، دانشگاه "کالیفرنیا" و دانشگاه "جانز هاپکینز" درحال بررسی است.
مدارگرد UOP سال ها به دور اورانوس خواهد چرخید؛ در صورتیکه کاوشگر آن جهت بررسی ترکیب، دما و گردش این سیاره در جو فرو خواهد رفت. "رابین کانوپ"(Robin Canup)، پژوهشگر "مؤسسه تحقیقات جنوب غربی"(SwRI) در کلرادو اظهار داشت: این اولین مأموریتی است که روی یکی از غول های یخی تمرکز دارد و الان از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ برای اینکه ما باور داریم که غول های یخی ممکنست رایج ترین نوع سیاره در جهان باشند.
حالا پژوهشگران احساس می کنند با موشک "فالکون هوی" اسپیس ایکس، فناوری لازم برای تحقق این رؤیای دیرینه خودرا در اختیار دارند.
البته نویسندگان این برآورد بطور مستقیم این مسئله را بیان نکرده اند، اما اشاره کرده اند که ماموریت کاوش اورانوس مورد علاقه شان است و می تواند در فاصله سالهای ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۲ با موشک هایی که اکنون در دسترس هستند، اجرا شود. در حقیقت انتخاب میان موشک های "فالکون هوی"(Falcon Heavy) متعلق به شرکت "اسپیس ایکس"، "ولکان سنتار"(Vulcan Centaur) متعلق به "ائتلاف پرتاب و راه اندازی" (ULA)، "نیو گلن"(New Glenn) متعلق به شرکت "بلو اوریجین"(Blue Origin) و موشک "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) متعلق به ناسا است.
تاخیرها و خیلی از مسائل دیگر
با این وجود، تأخیرها و مسائل و مشکلات دیگر بر سر راه توسعه اغلب این موشک ها، آنها را از برنامه عقب نگه داشته است. بعنوان مثال موشک "ولکان سنتار" هنوز پرتاب نشده است، در صورتیکه موشک "نیو گلن" تا حالا ثابت کرده است که عملکرد بسیار ضعیفی در فراتر از مدار زمین دارد. همین طور پرتاب "مدارگرد اروپا کلیپر" ناسا نشان داد که موشک SLS برای انجام ماموریت های در سطح رسیدن به اورانوس، نیاز به بهبود و پیشرفت های قابل توجهی دارد.
در نهایت اگر همه چیز با موشک "فالکون هوی" خوب جلو برود و ماموریت اورانوس به خوبی پیشرفت کند، ماموریت "UOP" برای کاوش اورانوس می تواند عمیق ترین اطلاعاتی را که تابحال در مورد سیاره ای که اساساً تا حالا کاوش نشده است، عرضه نماید.
اورانوس هفتمین سیاره از نظر نزدیکی به خورشید و سومین سیاره از نظر اندازه و چهارمین سیاره از نظر جرم در منظومه شمسی است. اورانوس هر ۸۴ سال و ۷ روز یک دفعه به دور خورشید می گردد. همین طور هر ۱۰ ساعت و ۴۸ دقیقه یک دور به دور خودش می چرخد. اورانوس دارای بیش از ۲۷ قمر است که بزرگ ترین آنها به اسامی "میراندا"، "آریل"، "آمبریل"، "تیتانیا" و "ابرون" است. این سیاره را "ویلیام هرشل" در سال ۱۷۸۱ میلادی کشف کرد.
اورانوس یکی از سیارات هشتگانه منظومه شمسی است که از لحاظ بُعد فاصله نسبت به خورشید در ردیف هفتم بعد از سیاره زحل قرار گرفته است. فاصله متوسط این سیاره تا خورشید ۲ میلیارد و ۸۶۹ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر است و ۱۴.۵ برابر کره زمین است. این سیاره با چشم غیرمسلح دیده نمی گردد.
تنها فضاپیمایی که تا حالا از اورانوس بازدید کرده است، "وویجر ۲" متعلق به ناسا بوده که در سال ۱۹۸۶ عبور کوتاهی از کنار اورانوس داشت و اطلاعات بسیار کمی را از آن جمع آوری کرد. اما این که این غول یخی چه رازهایی می تواند درون خود داشته باشد را فقط ماموریت "UOP" می تواند به ما بگوید.
منبع:

1401/02/05
14:25:45
5.0 / 5
978
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد