هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان پیشگیری کند

هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان پیشگیری کند

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران آمریکایی، نوعی هیدروژل ابداع نموده اند که می تواند از پیشروی سرطان و متاستاز آن پیشگیری کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پس از جراحی برای برداشتن تومورها، تعدادی از سلول های سرطانی می توانند در جایی باقی بمانند تا باردیگر رشد کنند یا به قسمت جدیدی از بدن بروند. پژوهشگران "دانشگاه ویسکانسین- مدیسن" (UW–Madison)، نوعی هیدروژل ساخته اند که بعد از جراحی می توان از آن برای جلوگیری از رشد مجدد تومور یا کند کردن روند پیشروی آن بهره برد.
این هیدروژل با آزاد کردن دو ترکیب انتخاب شده، به جلوگیری از بازگشت سرطان بعد از جراحی می پردازد. اولین ترکیب، دارویی به نام "پکسیدارتینیب" (Pexidartinib) است که هم اکنون برای مهار "ماکروفاژهای در رابطه با تومور" (TAMs) استفاده می شود. ماکروفاژهای در رابطه با تومور، سلول های ایمنی هستند که به دلیلهای نامشخص، طرف های مقابل خودرا تغییر داده اند. بدین ترتیب، مهار آنها می تواند پیشروی یا رشد مجدد سرطان را کند سازد.
ترکیب دوم، از پادتن های "PD-1" تشکیل شده است که به آموزش دادن سلول های T برای شناسایی سلول های سرطانی و حمله به آنها کمک می کنند. این پادتن ها برای ثبات یافتن، به پلاکت ها متصل می شوند.
این دو ترکیب به همراه هم از تشکیل شدن یک ریزمحیط مساعد برای پیشروی سرطان جلوگیری می کنند و سیستم ایمنی بدن را یاری می دهند تا سلول های سرطانی باقیمانده بعد از جراحی را پاکسازی کند. هیدروژل به شکلی طراحی شده است که بعد از اتمام کار، بطور ایمن در بدن تجزیه شود.
پژوهشگران این هیدروژل را در موش های مبتلا به انواع مختلف سرطان همچون سرطان روده بزرگ، ملانوما، سارکوم و سرطان سینه سه گانه منفی آزمایش کردند. هیدروژل بطور قابل توجهی توانست بازگشت و متاستاز سرطان را کم کند و میزان بقای موش ها را بالا ببرد. همه حیوانات گروه کنترل شده در عرض ۳۶ روز تسلیم شدند؛ در صورتیکه میزان بقا برای موش های تحت درمان بسته به نوع سرطان آنها، بین ۵۰ تا ۶۶ درصد بود.
همچنین، کاربرد موضعی هیدروژل به جلوگیری از عوارض جانبی که در صورت دارورسانی ایجاد می شوند، کمک می نماید. بدین ترتیب، هیچ عارضه جانبی عمده ای در موش های مورد بررسی مشاهده نشد.
بگفته پژوهشگران، نکته مهم این است که تعدادی از سرطان ها بطور معمول به خوبی به ایمنی درمانی پاسخ نمی دهند و مستعد متاستاز هستند. بنابراین، اثربخشی درمان با هیدروژل می تواند دلگرم کننده باشد.
"کوانیین هو" (Quanyin Hu)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما واقعا خوشحالیم که می بینیم این راهبرد می تواند مقابل خیلی از انواع مختلف تومور، کارآمد باشد و بیشتر خوشحالیم که می بینیم این درمان می تواند متاستاز تومور را مهار کند.
پژوهشگران قصد دارند آزمایش های حیوانی بیشتری را انجام دهند تا هیدروژل را برای آزمایش های انسانی آماده کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1401/01/19
11:51:18
5.0 / 5
775
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد