وزیرعلوم :

شعار سال موقعیت استثنایی در اختیار جامعه علمی قرار داد

شعار سال موقعیت استثنایی در اختیار جامعه علمی قرار داد

به گزارش گروه هوش مصنوعی وزیرعلوم با اشاره به اینکه تعیین شعار سال از جانب رهبری موقعیت استثنایی در اختیار جامعه علمی قرارداد اظهار داشت: برنامه های عملیاتی برای تحقق شعار سال پیشبینی کرده ایم.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، محمدعلی زلفی گل امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک اظهار داشت: انتصاب دکتر جواد محمدی بعنوان رئیس جدید پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری شایسته تقدیر است چونکه ایشان شخصیت ملی هستند و می توانند مایه رشد پژوهشگاه باشند.

وی ادامه داد: حضور رئیس جدید پژوهشگاه یک فرصت برای اساتید پژوهشگران و دانشمندان پژوهشگاه خواهد بود.

وزیر علوم با اشاره به اینکه وزارت علوم تمام قد از این پژوهشگاه و سایر پژوهشگاه ها حمایت می کند تصریح کرد: ضروریست تفاوت بین پژوهشگاه ها و دانشگاه ها مشخص باشد؛ اگر قرار باشد پژوهشگاه ها اقدامات دانشگاه ها را انجام دهند نقض غرض است.

وی با تکیه بر این که پژوهشگاه باید مرکزی برای اجرای طرح های فناورانه باشد که این از عهده دانشگاه ها خارج است، اظهار داشت: در واقع پژوهشگاه ها نقش هدایت گری پژوهشها در رسته و رشته خویش را دارند.

به قول زلفی گل، اگر پژوهشگاه زیست فناوری کمتر از صد عضو هیئت علمی دارد به این معناست که این اعضا نقش هدایت گری فناوری دارند و می توانند با تعریف پروژه های کلان، اساتید دانشگاه ها را به کار بگیرند. انتظار داریم هر کدام از اساتید پژوهشگاه ها حداقل ۱۰ نفر از اساتید را در اجرای پروژه ها مشارکت دهند.

وی افزود: همکاری اساتید پژوهشگاه ها با دانشگاه ها به این معنا نیست که جذب دانشجویان پسا دکتری صورت نگیرد بلکه به معنای جذب دانشجویان دکترا و پسا دکترا به نحوی متفاوت از دانشگاه هاست.

وزیر علوم با تکیه بر این که ما نیازمند عالمان عامل هستیم اظهار داشت: پژوهشگاه ها باید نقش عاملیت خویش را در صنف خود به خوبی ایفا کنند. ما با این رویکرد به پژوهشگاه ها نگاه می نماییم.

زلفی گل با تکیه بر تعریف افق های جدید نوآوری و فناوری در کشور بیان نمود: یکی از اقدامات پژوهشگاه ها که باید در رأس مأموریت هایشان باشد این است که علاوه بر نیاز سنجی به نیاز آفرینی توجه نمایند.

وی افزود: برآورده کردن نیازهای امروز و نیازآفرینی برای آینده در حوزه ژنتیک بر عهده پژوهشگاه است.

وزیر علوم ضمن اشاره به تحولات دنیای علم و رویکرد ژن درمانی اظهار داشت: پژوهشگاه برای رسیدن به این درجه از سطح علمی نیازمند برنامه ریزی است و وزارت علوم با تأسیس معاونت فناوری در این حوزه گام برداشته است.

زلفی گل اضافه کرد: ما برای رسیدن به افق های جدید در علم و فناوری به سه زیرساخت «نرم افزاری» «سخت افزار ی» و «مغز افزاری» نیاز داریم که هر سه این موارد در کشور مهیاست.

وی ضمن اشاره به نامگذاری سال تولید دانش بنیان اشتغال آفرینی اظهار داشت: تعیین شعار سال جاری و اختصاص آن به دانش بنیان ها موقعیت استثنایی در اختیار جامعه علمی قرار داده است.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم مشکل اشتغال را رفع نماییم باید به دانش و فناوری متوسل شویم. ما در وزارت علوم برنامه های عملیاتی را پیشبینی کردیم که منسجم در جهت دانش پذیری جامعه است.


1401/01/17
21:33:47
5.0 / 5
768
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد