مشکل فنی آزمایش موشک ناسا را به تعویق انداخت

مشکل فنی آزمایش موشک ناسا را به تعویق انداخت

به گزارش گروه هوش مصنوعی ناسا آزمایش حیاتی سوخت رسانی به موشک ماه مأموریت آرتمیس ۱ را در روز یکشنبه به علت بروز مشکلات فنی در تجهیزات زمینی به تعویق انداخت.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، متخصصان قصد داشتند موشک غول پیکر آرتمیس ۱ معروف به سامانه پرتاب فضایی(SLS) را با ۲.۶ میلیون لیتر سوخت مایع سرد پر کنند. آزمایش سوخت رسانی آخرین مرحله از یک آزمایش سه روزه به نام "تمرین لباس خیس" بود که جهت بررسی فرایند شمارش معکوس پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ ناسا به سمت ماه اواخر سالجاری انجام می گیرد.
با این وجود به نقل از مقامات ناسا مشکلی در پرتابگر متحرک موشک آرتمیس ۱، پلتفرمی که حاوی تجهیزات مهمی است سبب به تعویق افتادن این آزمایش شد. سیستمی که با استفاده از فن پرتابگر متحرک را تحت فشار قرار می دهد و گازهای مضر را دور می کند گرفتار مشکل شده بود.
ناسا تلاش می کند تا آزمایش "تمرین لباس خیس" را در روز دوشنبه چهارم آوریل آخر دهد. این آژانس فضایی سوخت رسانی به موشک را در ساعت ۷ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵: ۳۰ تهران) آغاز می کند.
موشک آرتمیس ۱ روزهای شلوغی را گذرانده است. آزمایش تمرین لباس در روز جمعه اول آوریل شروع شد.
"مایک سارافین"(Mike Sarafin)، مدیر مأموریت آرتمیس در طول کنفرانسی خبری اظهار داشت: ۴۸ ساعت اخیر یکی از هیجان انگیزترین ۴۸ ساعت هایی بود که من در طول مأموریت های کاری منتهی به پرتاب موشک تجربه می کردم.
روز شنبه در کیپ کاناورال که مرکز پرتاب های فضایی کندی در آن قرار دارد حدودا طوفانی بود و هواشناسی ۹۰ درصد احتمال بارش باران و ۸۰ درصد احتمال رعدوبرق پیشبینی کرده بود که هر دو آنها رخ دادند.
سارافین می گوید: ما می دانستیم که آب وهوا یکی از چالش های بزرگ ما خواهد بود. و در واقع تا اوایل پس از ظهر روز سه شنبه چهار صاعقه در مجتمع پرتاب فضایی ۳۹B کندی تشخیص داده شد اما هیچ کدام به موشک SLS برخورد نکردند. آنها به وسیله سیستم حفاظت در مقابل صاعقه منحرف شدند. بنابراین مقامات تصمیم گرفتند که "تمرین لباس خیس" را در روز یکشنبه به انجام برسانند.
اما مدت کوتاهی بعد از ساعت هفت به وقت منطقه زمانی شرقی، چارلی بلک ول تامپسون(Charlie Blackwell-Thompson) مدیر پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ اظهار داشت که تیم آنها با مشکلی در فن پرتابگر رو به رو شده اند و به بررسی آن پرداخته اند.
"بلک ول تامپسون" اعلام نمود که پرسنل اعتقاد دارند این مشکل ارتباطی با صاعقه های روز شنبه ندارد چونکه این فن بامداد روز یکشنبه به صورت عادی کار می کرد و جدا از آن سایر سیستم ها به درستی کار می کنند.
به نقل از او این تیم تلاش می کنند تا در روز دوشنبه حدود ساعت هفت بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی، سوخت رسانی به موشک را آغاز کنند و به دنبال آن زمان تمرین پرتاب ساعت ۱۴: ۴۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۳: ۱۰ به وقت تهران) خواهد بود.
اگر این آزمایش در روز دوشنبه هم گرفتار مشکل شود، ناسا باید قبل از تعیین تاریخ جدید دسترسی به سوخت و برنامه ها را مورد بررسی قرار دهد.
موشک سامانه پرتاب فضایی آرتمیس ۱ ناسا بر روی سکوی پرتاب ۳۹B قرار دارد که در کنار سکوی پرتاب ۳۹A واقع شده و موشک فالکون ۹ شرکت فضایی اسپیس ایکس روی آن قرار گرفته است. فالکون ۹ مقرر است چهار فضانورد خصوصی را در ماموریتی معروف به Ax-۱ در روز چهارشنبه ششم آوریل به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد. این مأموریت قرار بود در روز سوم آوریل(۱۴ فروردین) صورت گیرد اما پرتاب آن برای آزمایش سوخت رسانی ناسا به تعویق افتاد. مقامات این آژانس گفته اند که این مأموریت باید در روز هفتم آوریل یا بعد از آن پرتاب شود تا از تعویق های بیشتر جلوگیری شود.
مأموریت دیگری به نام کرو-۴ هم برای روز ۲۰ آوریل برنامه ریزی شده که چهار فضانورد دیگر را به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد برد. مقامات ناسا در کنفرانس خبری از تأثیر تعویق این آزمایش بر مأموریت های Ax-۱ و کرو-۴ سخنی نگفتند.
آرتمیس ۱ نخستین مأموریت سفر به ماه از سری مأموریت های برنامه آرتمیس ناسا بوده که هدف از آن رساندن باردیگر فضانوردان به سطح قمر زمین در سال ۲۰۲۵ یا بعد از آن است.
در این مأموریت از موشک سامانه پرتاب فضایی ناسا و فضاپیمای اوریون برای انجام یک سفر بدون خدمه به ماه استفاده خواهد شد.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ناسا می خواهد تا در سال ۲۰۲۴ یک مأموریت دارای خدمه به مدار ماه انجام دهد و به دنبال آن مأموریت آرتمیس ۳ خواهد بود که انسان ها را بر روی ماه فرود خواهد آورد.
"تمرین لباس خیس" گامی حیاتی در جهت بررسی آمادگی موشک ناسا برای پرتاب است.1401/01/15
22:55:22
5.0 / 5
1002
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد