تشخیص بیماریهای شناختی با کمک چند نشانگر زیستی

تشخیص بیماریهای شناختی با کمک چند نشانگر زیستی

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران ˮدانشگاه یوتبریˮ سوئد بتازگی از کشف تلفیقی از نشاگرهای زیستی آگاهی داده اند که می توانند بیماریهای شناختی رایج را شناسایی کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، در سالهای اخیر بیماری عروق کوچک زیر قشری(Subcortical small-vessel) به یک اختلال شناختی رایج تبدیل گشته است. حالا پژوهشگران دانشگاه یوتبری در مطالعه اخیرشان نشان داده اند که می توان بیماران مبتلا به این بیماری را با ترکیب دو نشانگر زیستی که در مایع نخاعی و خون اندازه گیری می شوند، شناسایی کرد و پتانسیل درمان و توسعه دارویی برای درمان این بیماری را افزایش داد.
بیماری عروق کوچک زیر قشری یکی از شایع ترین بیماریهای شناختی همراه با بیماری آلزایمر و زوال عقل ترکیبی(mixed dementia) است که در آن بیماری آلزایمر همراه با لطمه عروقی در مغز رخ می دهد.
"ژترونلا کتونن"(Petronella Kettunen) استاد نوروبیولوژی دانشگاه یوتبری و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: تا حالا هیچ نشانگر زیستی برای بیماری عروق کوچک زیر قشری شناسایی نشده بود و این نیز به آن معنا بود که این بیماری به آسانی و توسط انجام آزمایش هایی مانند مایع نخاعی و خون قابل تشخیص نیست. اما حالا ما فرصتی برای شناسایی این بیماری داریم تا بتوانیم با تجویز کارهایی مانند تغییر در سبک زندگی، کاهش فشار خون و کاهش مصرف دارو کیفیت زندگی بیماران مبتلا به این بیماری را ارتقا دهیم.
در این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه یوتبری چندین نشانگر زیستی را که در نمونه های مایع نخاعی و خون اندازه گیری شده بودند، بررسی کردند تا ببینند آیا می توان از آنها برای تمایز بین این سه بیماری شناختی رایج بهره برد یا خیر. در مجموع ۱۷۰ بیمار در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند.

شناسایی بیماری عروق کوچک زیرقشری
نتایج این مطالعه تایید نمود که یک نشانگر زیستی برای لطمه عروقی(براساس نسبت پروتئین آلبومین در مایع نخاعی و خون در بیماران مبتلا به بیماری عروق کوچک زیر قشری) بطور قابل توجهی بالاتر بود. پژوهشگران این مطالعه همین طور از نشانگر زیستی جدیدی خبر دادند و آن نیز قسمتی از پروتئین پیش ساز آمیلوئید(APP) در مایع نخاعی است که در بیماران مبتلا به بیماری عروق کوچک زیر قشری کمتر بود.
کتونن در ادامه اضافه کرد: زمانی که نشانگر زیستی لطمه عروقی را با پروتئین شناسایی شده ترکیب کردیم، پتانسیل جداسازی بیماران مبتلا به بیماری عروق کوچک زیر قشری از افراد کنترل شده و بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر و بیماران مبتلا به زوال عقل ترکیبی، بهبود یافت.
منبع:

1401/01/15
09:44:31
5.0 / 5
1002
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد