زنان غلغلکی تر از مردان هستند

زنان غلغلکی تر از مردان هستند

گروه هوش مصنوعی: یک مطالعه جدید نشان میدهد که زنان پاهای غلغلکی تری نسبت به مردان دارند و نزدیکی قوس پایشان بسیار حساس است، در صورتیکه پای مردان بیشتر در اطراف انگشتان حساس است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، غلغلک(یا قلقلک) دادن چه شما را به لبخند وادارد، چه سبب قهقهه زدنتان شود یا کاری کند که به خود بپیچید، چیزی است که حتی جدی ترین افراد هم بالاخره تسلیم آن می شوند.
حالا تحقیقات جدید نشان داده است که وقتی صحبت از غلغلک دادن پا به میان می آید، زنان نسبت به مردان حساس تر هستند.
پژوهشگران دانشگاه "اوکلند" دستگاهی به نام "تیکل فوت"(TickleFoot) به مفهوم "غلغلک دهنده پا" برای ارزیابی اثرات غلغلک دادن پا در مردان و زنان ساخته اند.
یافته های آنها نشان میدهد که زنان در نزدیکی مرکز قوس پای خود حساس تر هستند، در صورتیکه در مردان، این انگشتان پا هستند بیشترین تحریک پذیری را دارند.
غلغلک عملی است که با تحریک سطح بدن فرد، سبب به خنده درآمدن وی می شود. بیشترین نقاطی که در بدن موجب ایجاد غلغلک در انسان می شوند کف پا، زیر بغل و شکم و همین طور پهلوها و سینه ها هستند که علت این امر حساس بودن پوست در این نقاط است. واکنش مغز نسبت به این عمل مانند احساس خارش است و با انجام این عمل، فشارخون بالا می رود و نبض تند می شود و فعالیت مغز افزایش می یابد. غلغلک همین طور موجب ایجاد حس ترس و اضطراب در انسان می شود.
مرکز غلغلک در قسمت پایینی پشت مغز و تقریباً بالای مخچه است. رشته های عصبی که از این قسمت منشعب می شوند و در نقاط مختلف بدن پراکنده شده اند، در برخی از قسمت ها تراکم بیشتری دارند و همین قسمت ها در مقابل تحریک خارجی حساسیت نشان می دهند و فرد به خنده می افتد. این قسمت از مغز به سرعت تشخیص می دهد که تحریک، خودی است یا غیرخودی. در صورتیکه خودی باشد، غلغلک به وجود نمی آید و شخص نمی خندد. تشخیص خودی یا غیرخودی بودن تحریک در مغز احتمالاً با بهره گیری از کدهای مختلف انجام می شود. از آنجائیکه واکنش افراد غلغلکی به تحریکات خارجی یک حالت دفاعی است که بدن به خود می گیرد، وقتی خود شخص تحریک را انجام می دهد، مغز احساس خطر نمی کند و "مکانیسم واکنش" فعال نمی گردد.
انسان غلغلکی نمی تواند با تحریک اعضای حساس بدنش خودرا غلغلک دهد. هر چند در مورد کف پا قضیه کمی فرق می کند. با این وجود، غلغلک دادن کف پا توسط خود شخص نیز موجب ایجاد خنده در وی نمی گردد، برای اینکه مغز آمادگی آنرا دارد، اما در بعضی انسان ها، غلغلک دادن کف پا و دست سبب آرام شدن آنها می شود و به اصطلاح موجب در رفتن خستگی شدید پا می شود که سبب بی حس شدن تمام اعضای بدن می شود. غلغلک دادن سبب می شود سرعت گردش خون بالاتر برود و خون رسانی در کف پا و بدن ریکاوری شود.


در صورتیکه تحقیقات قبلی نشان داده بود که غلغلک دادن می تواند استرس را کم کند، تابحال اطلاعات کمی در مورد تأثیر متفاوت آن بر مردان و زنان بطور جداگانه وجود داشت.
پژوهشگران برای آزمایش این موضوع، یک دستگاه غلغلک دهنده پا که با باتری کار می کند، ابداع کردند که با برس های کوچکی برای لمس قسمت های مختلف پا طراحی شده است.
پژوهشگران به رهبری "دان سامیتا الویتیگالا" در این مطالعه نوشتند: ما ابتدا یک محرک ساختیم که می تواند با بهره گیری از برس های مغناطیسی، احساس غلغلک در کف پا بوجود آورد. سپس ما دو مطالعه برای شناسایی غلغلکی ترین نقاط کف پا و الگوهای تحریکی که می تواند خنده را برانگیزد، انجام دادیم.
این دستگاه غلغلک دهنده پا روی ۱۳ شرکت کننده شامل هفت زن و شش مرد آزمایش شد و سطح احساس غلغلک آنها در نواحی مختلف در یک مقیاس هفت درجه ای ارزیابی شد. نتایج نشان داد که زنان میانگین نمره ۵.۵۷ و مردان میانگین نمره ۳.۸۳ را به دست آوردند.
در عین حال، زنان بیشترین امتیاز غلغلکی بودن را در ناحیه مرکز قوس پا و مردان در اطراف انگشتان پایشان کسب کردند.
پژوهشگران بر طبق این یافته ها، یک کفی انعطاف پذیر ساختند که می تواند در هر کفشی قرار داده شود و در صورت نیاز، کاربر را غلغلک دهد.
پژوهشگران می گویند: ما محرک های خودرا در یک کفی انعطاف پذیر تعبیه کردیم که یک کفی غلغلک دهنده پوشیدنی را ساخت.
تحقیقات قبلی نشان داده است که غلغلک دادن می تواند برای کاهش استرس و افسردگی استفاده گردد و مطالعه ای در سال ۲۰۱۹ نشان داد که غلغلک دادن حتی می تواند به کند کردن روند پیری نیز کمک نماید. پژوهشگران دانشگاه "لیدز" در آن مطالعه دریافتند که بنظر می رسد غلغلک دادن گوش با یک جریان الکتریکی کوچک موجب تعادل مجدد سیستم عصبی خودمختار برای افراد بالای ۵۵ سال می شود و بطور بالقوه یکی از اثرات پیری را می کاهد.
در حقیقت، نخستین مرکز "ماساژ غلغلکی جهان" در سال ۲۰۱۱ در اسپانیا افتتاح شد، جایی که در آن پاهای مشتریان با پرداخت ۶۰ دلار به مدت یک ساعت با پر، غلغلک داده می شود.
"مارلیس اوستلند" محققی از کالج دانشگاهی لندن که قبلا تاثیر غلغلک را در موش ها مطالعه کرده بود، این مطالعه جدید را تحسین کرده است. وی در یک مصاحبه اظهار داشت: من فکر می کنم انجام چنین تحقیقاتی فوق العاده مفیدست.
وی ادامه داد: مغز از کدگذاری پیش بینی شده و پیشگویانه استفاده می نماید و یکی از راه های طبیعی آن، مطالعه چیزهایی مانند غلغلک دادن است، برای اینکه غلغلک یکی از رفتارهای بسیار غیرعادی و عجیب در بدن انسان است که ما همیشه فعالانه به دنبال کشف چرایی آن هستیم.
این مطالعه در مجله ACM Transactions on Computer-Human Interaction انتشار یافته است.
منبع:

1401/01/07
21:27:27
5.0 / 5
949
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد