یافته های جدید نشان داد؛

پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه جهان

پرتاب لیزر به سمت ماه برای تشخیص امواج گرانشی اولیه جهان

گروه هوش مصنوعی: تعدادی از محققان اروپایی معتقدند مدار ماه می تواند بعنوان یک آشکارساز غول پیکر برای شناسایی امواج گرانشی اولیه جهان به کار گرفته شود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، این پژوهشگران معتقدند امواج مذکور که بسیار کوچک تر از امواجی است که آشکارسازهای موجود می توانند دریافت نمایند، می توانند از جهان اولیه منشأ گرفته باشند. بنابراین با پرتاب لیزر به سمت ماه میتوان اطلاعاتی در مورد این امواج و شرایط جهان در ایام اولیه شکل گیری به دست آورد.
رویدادهای کیهانی مانند برخورد بین سیاه چاله ها، می توانند انرژی زیادی آزاد کنند که امواجی به نام امواج گرانشی ایجاد می کنند. باآنکه این پدیده برای نخستین بار توسط آلبرت انیشتین بیشتر از یک قرن قبل پیشبینی شد، اما امواج گرانشی تا سال ۲۰۱۵ به صورت مستقیم شناسایی نشدند.
برای تشخیص امواج گرانشی، امکاناتی مانند لیزرهای LIGO و Virgo مورد نیاز است که از تونل های طولانی ۴ کیلومتری عبور کرده و پرتاب می شوند. استدلال این است که هر تغییر کوچکی در این پرتو لیزر نشان دهنده تأثیرگذاری یک موج گرانشی بر آن است. این اعوجاج امکان دارد تنها به اندازه یک هزارم عرض یک پروتون باشد، اما این ابزار حساس می تواند آنرا تشخیص دهند.
محققان اسپانیایی و انگلیسی با همکاری یکدیگر متد جدیدی را برای تشخیص امواج گرانشی در فرکانس های بسیار پایین با استفاده از بررسی مدار ماه به دور زمین پیشنهاد کرده اند.
فضانوردان آپولو آینه هایی را بر روی سطح ماه برجای گذاشتند، و رصدخانه های روی زمین به صورت پیوسته لیزرهایی را به سمت آنها پرتاب می کنند و نحوه انعکاس آنها را اندازه می گیرند. این روند به دانشمندان اجازه می دهد تا فاصله ماه از زمین را با دقت ۱ سانتی متر (۰.۴ اینچ) اندازه گیری کنند.
این روش بخصوص برای تشخیص امواج گرانشی در باند میکرو هرتز قابل استفاده می باشد. تصور می شود که امواج گرانشی میکرو هرتز در ارتباط با دوران اولیه شکل گیری جهان است. شناسایی و رمزگشایی این امواج می تواند مقادیر عظیمی از اطلاعات جدید را در مورد دوره ای از تاریخ کیهان که مطالعه آن دشوار است، آشکار کند.


منبع:

1401/01/02
18:37:38
5.0 / 5
928
تگها: پژوهش , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد