دانشمندان سپر نامرئی ساختند!

دانشمندان سپر نامرئی ساختند!

از پیشتازان فضا گرفته تا هری پاتر، شنل های نامرئی کننده همیشه یکی از خصوصیت های محبوب فیلمهای موفق علمی تخیلی بوده اند و الان این فناوری آینده نگرانه تبدیل به حقیقت شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سپری نامرئی توسط استارتاپ "Invisiblity Shield Co" مستقر در لندن ساخته شده است. این سپر از یک آرایه لنز (lens array) ویژه برای هدایت نور استفاده می نماید و هر جسم یا فردی که پشت آن قرار داشته باشد را نامرئی می کند.
تا کنون ۲۵ سپر کاملا کاربردی ساخته شده است و این تیم از شرکت کیک استارتر (Kickstarter) که یک شرکت آمریکایی عام المنفعه جهت کمک به پروژه های نوآورانه است، کمک می گیرد تا تعداد بیشتری از این سپرهای نامرئی کننده تولید نماید.


این تیم توضیح دادند که از عدم پیشرفت در کار نا امید شده بودند و تصمیم گرفتند که بر ساخت یک مورد از میان پروژه های مختلف تمرکز کنند. ما بیشمار کار خویش را تکرار کردیم، موارد زیادی را آزمایش و شکست های زیادی را تجربه کردیم. اما در این راه موفق به توسعه یک فرایند تولیدی قابل اعتماد و کارآمد شدیم و آن چه که معتقدیم بهترین سپر نامرئی ساخته شده تا کنون است را ایجاد کردیم.
سپر نامرئی از یک آرایه لنز مخصوص برای هدایت بخش عمده ای از نور که از جسم یا فردی که پشت آن قرار داردمنعکس می شود استفاده می نماید تا این نور از چشم ناظر دور بماند و به اطراف پخش شود.
محققان توضیح دادند: از آن جا که لنزهای این آرایه به صورت عمودی قرار دارند، نوارهای عمودی نور که توسط سوژه منعکس می شود به سرعت پراکنده می شود. در مقابل نوری که از پس زمینه منعکس می شود روشن تر و گسترده تر است و ازاین رو زمانی که از پشت سپر عبور می کنند بخش بیشتری از آن گرفتار شکست نور می شود. این بدان معناست که از چشم ناظر، ناحیه ای که سوژه در آن قرار دارد، مسدود می شود.


برای ساخت این سپرها این تیم انواع محتلفی از لنز را با زوایا، عمق و فواصل مختلف آزمایش کردند. به نقل از این تیم، سپرها در زمینه های یکنواخت مانند چمن، شاخ و برگ، ماسه و آسمان عملکرد بهتری دارند.
این سپرها قیمت بالایی هم ندارند و هم اکنون، سپرهایی با ابعاد ۱۲ در ۸ اینچ ۴۹ پوند قیمت دارند.
منبع:

1400/12/29
12:39:52
5.0 / 5
944
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد