تاثیر حمله روسیه به اوکراین بر یک ماموریت مریخی

تاثیر حمله روسیه به اوکراین بر یک ماموریت مریخی

گروه هوش مصنوعی: آژانس فضایی اروپا همکاری خود با کشور روسیه در ماموریت اگزومارس(ExoMars) را در پی حمله روسیه به اوکراین، به حالت تعلیق درآورد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، اگزومارس ماموریتی است که طی آن آژانس فضایی اروپا یک فرودگر و یک مریخ نورد را روی سطح مریخ فرود خواهد آورد. قرار بود این ماموریت با کمک یک فضاپیمای روسی صورت گیرد. حال اما به سبب حمله روسیه به اوکراین آژانس فضایی اروپا همکاری خود با کشور روسیه را به حالت تعلیق درآورده است.
آژانس فضایی اروپا گفته است ما بعنوان یک سازمان بین دولتی که موظف به توسعه و اجرای برنامه های فضایی با احترام کامل به ارزش های اروپایی است، از تلفات انسانی و نتایج غم انگیز تجاوز به اوکراین عمیقا ابراز تاسف می نماییم. در صورتیکه آژانس فضایی اروپا از تاثیر این امر بر اکتشافات علمی آگاه است اما ما کاملا با تحریم های اعمال شده مقابل روسیه توسط کشورهای عضو این سازمان، همسو و هم راستا هستیم.

اگزومارس
جلسه شورای حکمرانی آژانس فضایی اروپا(ESA’s ruling Council) که در تاریخ ۱۶تا ۱۷ ماه مارس در پاریس تشکیل شد، وضعیت ناشی از جنگ در اوکراین بر ماموریت اگزومارس را ارزیابی و اعلام کردند: عدم امکان همکاری جاری با روسکاسموس در ماموریت مریخ نورد اگزومارس و پرتاب آن در سال ۲۰۲۲ طی این جلسه تایید شده و مدیر کل آژانس فضایی اروپا موظف است اقدامات لازم برای تعلیق کارهای همکاری را بر این اساس انجام دهد.
همین طور طی این جلسه از مدیر کل آژانس فضایی اروپا خواسته شد تا یک مطالعه صنعتی سریع انجام دهد تا گزینه ها و راهکارهای موجود برای اجرای ماموریت کاوشگر اگزومارس را بهتر بررسی کند.

حمل و نقل فضایی
بعد از تصمیم روسکاسموس برای خروج پرسنل خود از پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه، تمام ماموریت های برنامه ریزی شده برای پرتاب توسط موشک سایوز به حالت تعلیق درآمد. این موارد عملا چهار ماموریت سازمانی را که آژانس فضایی اروپا نیز در آنها دخیل بود تحت تاثیر قرار داد چونکه آژانس فضایی اروپا نهاد تدارکاتی خدمات پرتاب این ماموریت ها است. Galileo M۱۰ Galileo M۱۱، Euclid و EarthCare و یک پرتاب نهادی دیگر همچون این ماموریت ها هستند. در نتیجه، مدیر کل آژانس فضایی اروپا مسئولیت ارزیابی خدمات پرتاب جایگزین برای این ماموریت ها را آغاز نموده است که شامل بررسی نخستین پروازهای بهره برداری آریان ۶ خواهد بود. یک برنامه پرتاب قوی برای رسیدگی به نیازهای پرتاب ماموریت های آژانس فضایی اروپا همچون برای فضاپیماهایی که در اصل برای پرتاب توسط سایوز از کورو در گویان برنامه ریزی شده بود، به کشورهای عضو ارائه خواهد شد.

ایستگاه فضایی بین المللی
ایستگاه فضایی بین المللی نیز همانگونه به فعالیت خود ادامه می دهد. هدف اصلی آنها نیز ادامه دادن عملیات بصورت ایمن در ایستگاه فضایی بین المللی همچون حفظ ایمنی خدمه است.
برمبنای نخستین تحلیل تاثیرات فنی و برنامه ای بر سایر کارهای متاثر از جنگ در اوکراین، مدیرکل آژانس فضایی اروپا در نظر دارد در هفته های آتی یک جلسه مهم را برای ارائه پیشنهادهای خاص در جهت تصمیم گیری توسط کشورهای عضو تشکیل دهد.

نکاتی درباره آژانس فضایی اروپا
آژانس فضایی اروپا(ESA) انجام عملیات فضایی اروپا به فضا را بر عهده دارد و یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۷۵ به وجود آمده و ماموریت آن شکل دادن به توسعه قابلیت فضایی اروپا و اطمینان از این که سرمایه گذاری در فضا منافعی را برای شهروندان اروپا و جهان به ارمغان می آورد، است.
آژانس فضایی اروپا دارای ۲۲ کشور عضو شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان است. اسلوونی، لتونی و لیتوانی اعضای وابسته هستند.
آژانس فضایی اروپا همکاری رسمی با شش کشور عضو اتحادیه اروپا برقرار کرده است. کانادا در بعضی از برنامه های آژانس فضایی اروپا تحت یک توافقنامه همکاری شرکت می کند.
آژانس فضایی اروپا با هماهنگ کردن منابع مالی و فکری اعضای خود، می تواند برنامه ها و کارهایی را بسیار فراتر از محدوده هر کشور اروپایی انجام دهد. این سازمان با اتحادیه اروپا در اجرای برنامه های گالیله و کوپرنیک و همین طور با سازمان اروپایی بهره برداری از ماهواره های هواشناسی برای توسعه ماموریت های هواشناسی همکاری می کند.
منبع:

1400/12/28
14:13:31
5.0 / 5
1020
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد