پیشبینی جدید ایلان ماسک از پا گذاشتن به مریخ

پیشبینی جدید ایلان ماسک از پا گذاشتن به مریخ

گروه هوش مصنوعی پیشبینی جدید ایلان ماسک از پا گذاشتن به مریخ


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ایلان ماسک بار دیگر از حساب کاربری توییتر خود بهره برد تا پیش بینی نماید که انسان ها در نهایت چه زمانی به مریخ می رسند. وی در پاسخ به یک توییت که از او پرسیده بود در قرن بیست و یکم بالاخره چه زمانی این اتفاق می افتد، اظهار داشت: ۲۰۲۹.
اما این پیشبینی، چندمین پیشبینی میلیاردر آمریکایی متولد آفریقای جنوبی و مدیر عامل شرکت فضایی تجاری پیشروی "اسپیس ایکس"(SpaceX) است. وی در دسامبر سال ۲۰۲۱ به مجله "تایم" گفته بود که اگر انسان ها در عرض پنج سال آینده روی مریخ فرود نیایند، شگفت زده خواهد شد.
"ماسک" بعد از انتخابش از جانب مجله "تایم" بعنوان "شخصیت سال"، پیشبینی اولیه خویش را عرضه و به صورت مفصل در مورد برنامه های خود برای سیاره سرخ صحبت کرد؛ بعنوان مثال از یک شهر خودکفا که از مزارع هیدروپونیک با انرژی خورشیدی استفاده می نماید که قادر به پشتیبانی از سکونت دائمی انسان است، صحبت به میان آورد.
وی در مصاحبه با "تایم" اظهار داشت: کار واقعا بزرگ بعدی ساختن یک شهر خودکفا در مریخ و آوردن حیوانات و موجودات زمین به آنجا است. مثل یک کشتی نوح آینده نگرانه. البته ما بیشتر از یک جفت از هر موجود با خود به مریخ خواهیم برد، چون که اگر از هر موجود فقط یک جفت باشد، کمی عجیب است.
فضاپیمای "اسپیس ایکس" درحال پیشرفت است، اما هنوز برای مریخ آماده نیست.
پیش از این که "ماسک" بتواند به پیشبینی خود جامه عمل بپوشاند، شرکت او "اسپیس ایکس" باید کار خویش را بر روی موشک "استارشیپ"(Starship) که نسل جدید موشک های میان سیاره ای است و نخستین فرود موفقیت آمیز خویش را بعد از برخاستن در ماه مه ۲۰۲۱ انجام داد، تکمیل کند.
"ماسک" در یک مصاحبه در سال ۲۰۲۱ اظهار داشت: "استارشیپ" پیچیده ترین و پیشرفته ترین موشکی است که تابحال ساخته شده است.
وی ادامه داد: در کوشش برای تکمیل طراحی "استارشیپ"، به حداقل رساندن هزینه گردش در مدار به ازای هر تن و در نهایت هزینه کلی برای فرود بر سطح مریخ به ازای هر تن بار، بسیار مهم می باشد.
"ماسک" در این مصاحبه اظهار داشت که فناوری های کنونی نمی تواند کسی را با یک تریلیون دلار به مریخ ببرد، بنابراین است که وی می خواهد هزینه های عملیاتی "استارشیپ" را تقریباً به ۲۰۰ میلیارد دلار یا حتی ۱۰۰ میلیارد دلار در سال کم کند.
این یک کاهش هزینه بزرگ است. ناسا حدود ۵۴۶.۵ میلیون دلار برای برنامه اکتشاف مریخ خود در سال ۲۰۲۰، زمانی که مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) را پرتاب کرد، اختصاص داده بود و ۶.۸۸ میلیارد دلار دیگر برای برنامه "آرتمیس" در سال ۲۰۲۱ کنار گذاشت.
"ماسک" گفته است که "استارشیپ" نخستین پرواز مداری خویش را امسال میلادی انجام خواهد داد. این یک گام بزرگ به سمت بازگرداندن انسان ها به ماه در دهه آینده و ساخت یک سکونتگاه دائمی خواهد بود، اما انجام این کارها در مریخ می تواند کمی بیشتر طول بکشد. ازاین رو به نظر می آید پیشبینی قدم گذاشتن انسان بر سیاره سرخ در سال ۲۰۲۹ کمی بیش از اندازه خوشبینانه است.
منبع:

1400/12/27
11:57:39
5.0 / 5
902
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد