یك مطالعه جدید نشان داد؛

تشخیص سرطان در انسان با مورچه های آموزش دیده !

تشخیص سرطان در انسان با مورچه های آموزش دیده !

گروه هوش مصنوعی: یک مطالعه جدید و جذاب نشان داده است مورچه های آموزش دیده می توانند راهی مؤثر برای تشخیص سرطان در انسان ها باشند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، پژوهشگران فرانسوی می گویند گونه خاصی از مورچه ها را می توان به سرعت برای تشخیص سلول های سرطانی در انسان ها با دقتی برابر با توانایی سگ ها آموزش داد.
همه ما با حس بویایی فوق العاده سگ ها آشنا هستیم. سگ ها که از سال ها قبل برای ردیابی مواد مخدر و مواد منفجره غیرقانونی مورد استفاده هستند، اخیراً به سبب توانایی چشمگیرشان برای تشخیص بیماری هایی مانند سرطان، مالاریا یا حتی کرونا مورد توجه قرار گرفته اند.
ولی آموزش و نگهداری از چنین سگ هایی کار سریع یا ارزانی نیست. تربیت سگ برای اهداف تشخیصی ممکنست تا یک سال طول بکشد، بدین سبب پژوهشگران اخیراً به سایر موجودات مانند موش، زنبور عسل و ملخ روی آورده اند.
در این مطالعه جدید امکان تربیت گونه ای از مورچه به نام Formica fusca بررسی شده است. قبلاً مشخص شده بود که مورچه ها می توانند تعدادی از ترکیبات آلی فرار را در خود جای دهند و مطالعات قبلی نشان داده که انواع سرطان ها را می توان با بهره گیری از این ترکیبات منحصر به فرد شناسایی کرد. بدین سبب تحقیقات جدید برای کشف این که آیا مورچه ها را می توان برای تشخیص سلول های سرطانی آموزش داد یا خیر، آغاز شد.
آزمایش های اولیه بر روی دو نوع سلول سرطان سینه متمرکز شد. در سه کارآزمایی آموزشی، پژوهشگران توانستند بطور مؤثری به مورچه ها بیاموزند که بین سلول های سرطانی و سلول های غیر سرطانی با دقتی مشابه آنچه در مطالعات اخیر روی سگ ها دیده شده است، تمایز قائل شوند.
بر همین اساس مورچه ها از نظر توانایی های تشخیص با سگ ها برابر هستند. از برخی جهات، مورچه ها از سگ ها پیشی می گیرند، چونکه به زمان آموزش بسیار کوتاه تری (۳۰ دقیقه در مقایسه با ۶ تا ۱۲ ماه برای سگ) نیاز دارند و هزینه آموزش و نگهداری آنها که تنها هر دو بار در هفته عسل و حشرات منجمد مصرف می کنند کمتر است.
استفاده از مورچه ها بعد از یک زمان آموزشی حدوداً ۳ روزه امکان دارد. بنابراین انتظار می رود این روش در آینده نزدیک به کار گرفته شود.

1400/12/26
16:41:58
5.0 / 5
1026
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد