اقیانوس منجمد شمالی خالی از یخ می شود!

اقیانوس منجمد شمالی خالی از یخ می شود!

به گزارش گروه هوش مصنوعی دانشمندان ضمن اشاره به تغییرات جوی اخطار دادند که امکان دارد اقیانوس منجمد شمالی برای نخستین بار در تابستان سال ۲۰۳۵ خالی از یخ شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از سی نت، تحقیقات انجام شده توسط ناسا با استفاده از مشاهدات دو ماهواره "IceSat-۲" و "CryoSat-۲" نشان داده است که اقیانوس منجمد شمالی بیشتر از یک سوم حجم یخ دریای زمستانی خویش را طی دو دهه ی اخیر از دست داده است و بخش عمده ی از دست رفتن یخ ها به این علت بوده که یخ های پایدار که یخ های چند ساله هم نامیده می شوند و چندین فصل دوام دارند با یخ های فصلی نازک تر که به صورت کامل در تابستان ذوب می شوند، جایگزین شده اند.
این مطالعه که این هفته در مجله ی "Geophysical Research Letters" انتشار یافته است، نشان داده است که ۱.۵ فوت(۴۵ سانتی متر) از ضخامت یخ های چند ساله طی یک بازه زمانی سه ساله از سال ۲۰۱۹ که ماهواره IceSat-۲ کار خویش را آغاز کرد تابحال کم شده است.
"صحرا کاچیمی"(Sahra Kacimi) نویسنده اصلی این مطالعه از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می گوید: ما انتظار این میزان کاهش در سه سال را نداشتیم.
در این مطالعه از رادار ماهواره ای و لیدار برای اندازه گیری ضخامت یخ و عمق برف استفاده و مشخص شد که تخمین های قبلی ضخامت یخ دریا تا ۲۰ درصد بیش از اندازه تخمین زده بودند.
به صورت کلی تغییر از یخ های چند ساله به یخ های فصلی از آخرین اثراتی است که تغییرات جوی بر قطب گذاشته است.
شمالی ترین بخش های کره زمین در مقایسه با سایر مناطق، فشار سنگین گرمایش جهانی را احساس کرده اند، به صورتی که بعضی از مقامات شاهد قرار گرفتن قطب در «وضعیتی کاملاً متفاوت» هستند.
منبع:

1400/12/23
12:23:17
5.0 / 5
784
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد