آلودگی هوا به رشد جنین لطمه می رساند

آلودگی هوا به رشد جنین لطمه می رساند

گروه هوش مصنوعی: بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که آلودگی هوا می تواند رشد جنین را تحت تاثیر قرار دهد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، آلودگی هوا در سال ۲۰۱۹ به مرگ بیش از ۶/۶ میلیون نفر در سراسر جهان منجر گردید. این معضل، عامل مرگ و میر حدود ۲۰ درصد از نوزادان تازه متولد شده در جهان بشمار می رود که به خاطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد از دنیا رفته اند. به همین دلیل، بسیار مهمست که پژوهشگران و سیاست گذارانی که برای بهبود سلامت عمومی تلاش می کنند، بدانند که جنبه های مختلف انواع مختلف آلودگی هوا و واکنش های بیولوژیکی در رابطه با آنها چگونه بر رشد جنین تأثیر می گذارند.
پژوهشگران "دانشگاه ای اند ام تگزاس"(Texas A&M) برای مساعدت با درک این موضوع، پژوهشی را در مورد اثرات آلودگی هوا بر رشد جنین در یک مدل آزمایشی انجام داده اند.
آنها در این پژوهش، اثرات قرار گرفتن در معرض غلظت های گوناگونی از "ذرات فوق ریز"(UFPs) را بر رشد جنین و بیان ژن های خاص در جفت مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
ذرات معلق، یک نوع اصلی آلودگی هوا به شمار می روند. کوچکترین این ذرات موسوم به ذرات فوق ریز، کوچک تر از ۱۰۰ نانومتر هستند. خیلی از شواهد به دست آمده نشان می دهند که ذرات فوق ریز، اثرات مضری در دوران حاملگی دارند. با این وجود، اطمینان کمتری در مورد مکانیسم هایی که در این نتایج نامطلوب دخیل هستند، وجود دارد.
پژوهشگران، اثرات ذرات فوق ریز را در یک مدل حیوانی آزمایشی تجزیه و تحلیل کردند. حیوانات حامله در سه گروه قرار گرفتند که یکی در معرض هوای فیلترشده، یکی در معرض ذرات فوق ریز با دوز پایین و دیگری در معرض ذرات فوق ریز با دوز بالا قرار گرفت. مدلها در معرض مخلوطی از ذرات فوق ریز قرار گرفتند که بطور معمول در شهرها یافت می شوند.
سپس پژوهشگران، جفت و جنین مدلهای حامله را بررسی کردند و تغییرات بیان ژن را در بافت های جفت مورد بررسی قرار دادند. آنها بطور ویژه، بیان تغییر یافته ژن های مسئول کارهای آنتی اکسیدانی، التهابی و انتقال چربی را مشاهده نمودند.
پژوهشگران دریافتند که گروه دوز پایین، کاهش قابل توجهی را در طول جنین و جفت و سیر نزولی را در وزن جنین های پسر و دختر داشتند. همچنین، آنها تغییراتی را در بیان چندین ژن پیدا کردند. تغییرات بیان ژن در گروه با دوز پایین، بیشتر از گروه دوز بالا و در جنین های دختر بیشتر از جنین های پسر بود.
بررسی ها، افزایش بیان ژن های التهابی و آنتی اکسیدان را در جنین های هر دو جنسیت و همچنین، اختلال در ژن های مسئول متابولیسم لیپیدها را نشان داد. بروز تغییرات در نحوه بیان این ژن ها می تواند به شکلی بر فرآیندهای بدن تأثیر بگذارد که خطر نتایج نامطلوب حاملگی مانند "پره اکلامپسی"(preeclampsia) را افزایش دهد.
این یافته ها، تعدادی از زیربناهای بیولوژیکی در خصوص تاثیر قرار گرفتن در معرض ذرات فوق ریز را بر حاملگی نشان می دهند. با این وجود، پژوهشگران خاطرنشان کردند که بررسی آنها بر تجزیه و تحلیل خیلی از انواع مختلف سلول تکیه دارد. پژوهش های آتی که روی انواع تک سلولی تمرکز دارند، می توانند اثرات ذرات فوق ریز بر رشد جفت و جنین را بیشتر روشن کنند. علاوه بر این، پژوهشگران دریافتند که باید تجزیه و تحلیل عمیق تری در مورد مکانیسم های احتمالی ورای تفاوت های بین جنین های پسر و دختر صورت گیرد.
یافته های این پژوهش به همراه سایر تحقیقات نشان می دهند که ذرات فوق ریز، تأثیر نامطلوبی بر حاملگی دارند. دانشمندان با به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد تغییرات بیان ژن و سایر اثرات، نقطه شروع بهتری را جهت بررسی بیشتر در مورد چگونگی تأثیر آلودگی هوا بر رشد جنین خواهند داشت. چنین اطلاعاتی می توانند به کوشش های صورت گرفته برای کاهش اثرات مضر آلودگی هوا در سراسر جهان کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "Toxicological Sciences" به چاپ رسید.
منبع:

1400/12/22
19:57:12
5.0 / 5
781
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد