با انعقاد تفاهم نامه ای؛

طرح هسته های مساله محور نخبگانی توسعه پیدا می کند

طرح هسته های مساله محور نخبگانی توسعه پیدا می کند

بنیاد ملی نخبگان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جهت گسترش طرح هسته های مساله محور (طرح شهید احمدی روشن) تفاهمنامه همکاری امضا کردند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، به منظور بهره گیری مؤثرتر از مزیت ها و امکانات استانی (به ویژه دانشگاه های استان) و به منظور تربیت و آماده سازی نیروهای مستعد با هدف زمینه سازی برای اثرگذاری آنان بر پیشبرد مؤلفه های اقتصاد مقاومتی، بنیاد ملی نخبگان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تفاهمنامه همکاری منعقد نمودند.
محمدصادق موحد، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان، در مورد این تفاهمنامه اظهار داشت: با عنایت به مسئولیت دانشگاه ها و مراکز علمی در رفع نیازها و چالش های اساسی کشور، لازم است اجتماع نخبگانی نقش پررنگ تری را ایفا کند. این رسالت مستلزم تدوین برنامه مناسب برای هر استان به اقتضای مزیت های نسبی و شرایط خاص آن استان خواهد بود.
وی در ادامه، همکاری در برنامه ریزی و حمایت فعالیتهای هدفمند و اثربخش دانشگاه ها در چارچوب تشکیل هسته های دانشجویی مسئله‏ محور در طرح شهید احمدی روشن، به منظور آموزش دانشجویان در بستر حل مسائل واقعی و ایجاد همکاری و هم افزایی میان اعضای هیئت های علمی دانشگاه ها در جهت مأموریت گرایی و توجه به مزیت ها و توانمندی های ملی و استانی با توجه به نقش دانشگاه ها در توسعه استانی و منطقه ای را از موضوعات مهم این تفاهمنامه برشمرد.
موحد اظهار داشت: در چارچوب این تفاهمنامه بنیاد ملی نخبگان اعتبار فعالیتهای دانشجویان در هسته های دانشجویی مساله محور را فراهم می آورد و معاونت پژوهشی وزارت عتف هم با احصای مسایل متناسب با طرح شهید احمدی روشن بنیاد ملی نخبگان مطابق با اهداف مبتنی بر حل مسایل بومی و منطقه ای و با همکاری دانشگاه های سراسر کشور، اعتباری هم برای فعالیت استاتید خبره و هزینه های تجهیزاتی تا سقف مشخص، فراهم می آورد.
همچنین در این مراسم محمدسعید سیف، مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در اینباره اظهار داشت: توجه به چالش های استانی، منطقه ای و ملی در هدفمند کردن مأموریت های محوله دانشگاه ها و پژوهشگاه ها امری ضروری می باشد.
وی اضافه کرد: چالش ها معمولا در اسناد مختلفی همچون مطالعات استانی و هم اسناد آمایشی آمده است و غالباً دانشگاه های هر استان توجه خاص به مسایل بومی و منطقه ای در استان دارند. ارتباط مستقیم دانشگاه به این مسایل، درک بهتر از مشکلات و این سابقه فعالیت کمک می نماید تا بهتر بتوان مأموریت ملی در این رابطه به آن دانشگاه ها واگذار کرد.
سیف در ادامه ضمن اشاره به این تفاهمنامه، حمایت و پشتیبانی از دانشگاهای فعال در این حوزه و پیشبینی مشوق های مناسب (هسته های دانشجویی مساله محور (طرح شهید احمدی روشن)را ضروری دانست و تصریح کرد: هدف آن است که با مأموریت گرا کردن دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی در یک طرح هم افزایی با سایر نهادهای استانی و سایر بخش ها بتوانیم مأموریت های عملی، کوتاه مدت و بلندمدت مشخص نماییم.
وی افزود: رویدادهای رقابتی مساله محور (طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان) و برنامه ریزی و هماهنگی برای مشارکت سازمان ها و ارگان های در رابطه با هر مبحث در سطح ملی از دیگر مواردی است که در این تفاهمنامه به آن توجه می شود.
این تفاهمنامه از آغاز سال ۱۴۰۱ اجرا می شود و بدین منظور جلسات توجیهی آن برای دانشگاه های کشور به صورت مشترک توسط معاونت پژوهش وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان برگزار می شود.


منبع:

1400/12/16
09:41:04
5.0 / 5
770
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد