یك مطالعه جدید نشان داد؛

آمریکایی ها با تسلیحات سربی حیات وحش را تهدید می کنند

آمریکایی ها با تسلیحات سربی حیات وحش را تهدید می کنند

گروه هوش مصنوعی: تسلیحات مملو از سرب در آمریکا به تهدیدی برای حیات وحش این کشور مبدل شده و به ویژه زندگی انواع عقاب ها را در این کشور به خطر انداخته است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، یک مطالعه جدید نشان داده تقریباً نیمی از کل عقاب های سر طاس و پنجه طلایی در ایالات متحده از مسمومیت مزمن یا حاد به سرب رنج می برند.
این گروه تحقیقاتی معتقد می باشد این پرندگان بقایای حیواناتی را که با گلوله های سربی شکار و کشته شده اند را جمع آوری می کنند و به همین علت بدن خود آنها نیز به سرب آلوده شده است.
در این مطالعه وجود سرب در بدن مجموعاً ۱۲۱۰ عقاب سر طاس و پنجه طلایی از ۳۸ ایالت در سراسر آمریکا، بوسیله نمونه گیری از خون عقاب های زنده، و بررسی استخوان، کبد و پرهای پرندگان مرده اثبات شده است. از ۴۴۸ پرنده ای که نمونه استخوان آنها با بهره گیری از ابزار طیف سنجی جرمی پلاسما آنالیز شد، ۴۷ درصد از عقاب های سر طاس و ۴۶ درصد از عقاب های پنجه طلایی دارای غلظت سرب بیش از آستانه بالینی مسمومیت مزمن با سرب در استخوان هایشان بودند که نشان دهنده مواجهه مکرر با سرب در طولانی مدت است.
به نظر می رسد که میزان این آلودگی با افزایش سن عقاب ها افزایش می یابد. علاوه بر این، شواهدی از مسمومیت حاد با سرب نیز وجود داشت که نشان میدهد بتازگی و در کوتاه مدت و با قرار گرفتن در معرض سرب به میزان زیاد تقریباً یک سوم عقاب های سر طاس و حدود ۷ تا ۹ درصد از عقاب های پنجه طلایی در معرض مسمومیت قرار گرفته اند.
در ۲۵.۸ درصد از عقاب های سر طاس و ۴.۹ درصد از عقاب های پنجه طلایی غلظت سرب در کبد به اندازه ای بالا بود که آنها را در آستانه مرگ قرار داده بود. در اواخر دهه ۱۹۶۰ به سبب شکار، مسمومیت با سم د د ت و از دست دادن زیستگاه، جمعیت عقاب های سر طاس به کمتر از ۵۰۰ جفت مولد کم شد. با این وجود، کوشش های حفاظتی موفقیت بزرگی داشته است. هم اکنون بیش از ۷۰۰۰۰ جفت مولد این پرنده وجود دارد و این پرندگان نمادین حالا از لیست گونه های در خطر انقراض خارج شده اند. تیم تحقیقاتی این مشکل مسمومیت با سرب را به مهمات سربی که به طور معمول در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرند مرتبط دانستند.


منبع:

1400/12/14
11:00:10
5.0 / 5
679
تگها: تحقیقات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد