با تعویق مجدد ماموریت آرتمیس

سفر انسان به ماه تا سال 2026 عقب افتاد

سفر انسان به ماه تا سال 2026 عقب افتاد

گروه هوش مصنوعی: به قول بازرس کل آژانس فضایی ناسا، نخستین فرود خدمه این آژانس بر ماه تا سال 2026 به تعویق افتاده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، پل مارتین(Paul Martin)، این خبر را طی یک جلسه استماع کمیته فرعی فضا و هوانوردی مجلس در روز سه شنبه یکم مارس به قانون گذاران اعلام نمود. نخستین ماموریت برنامه آرتمیس نیز با تاخیر روبه رو شده است.
مارتین طی سخنرانی خود اعلام نمود که باتوجه به زمان مورد نیاز برای توسعه و آزمایش سیستم فرود انسان بر ماه و تولید نسل بعدی لباس های فضایی ناسا، ما تخمین می زنیم که نخستین خدمه در سال ۲۰۲۶ بر ماه قدم بگذارند.
براساس حسابرسی انجام شده در نوامبر سال ۲۰۲۱ توسط دفتر بازرسی کل ناسا، انتظار می رود چهار ماموریت اول آرتمیس هر کدام ۴.۱ میلیارد دلار هزینه داشته باشند.
تاخیرها و نیاز به بودجه اضافی به سبب مشکلات فنی و همین طور قسمتی از آن به سبب اعتراضات و شکایت شرکت بلواوریجین بوده است که همه ی این موارد تا ماه نوامبر سال قبل حل شدند و ناسا قرارداد سفر به ماه را به شرکت اسپیس ایکس اعطا کرد.
خبر تعویق ماموریت سفر به ماه تنها چند روز بعد از خبر تعویق ماموریت آرتمیس ۱ که سفری بدون خدمه به مدار ماه است، اعلام گردید. با این وجود این آژانس هفته گذشته نشان داد که حتی این زمان بندی نیز به سبب حجم تجزیه وتحلیل داده ها و سایر کارهایی که باید بر آزمایش های کلیدی صورت گیرد، مورد تردید است.
مارتین اعلام نمود که اولتیماتوم سفر در سال ۲۰۲۵ که این آژانس فضایی در نظر گرفته است، عملی نیست. او اظهار داشت که چالش هایی وجود دارد که باید با آن مواجه گردید. مهم ترین آنها دریافت تاییدیه برای یک سیستم فرود انسان بر ماه است.
او افزود، این عوامل نشان دهنده نیاز به زمان و توسعه بیشتر هستند بدین سبب هر چند انجام ماموریت در سال ۲۰۲۵ نا ممکن نیست اما بعید بنظر می رسد.


دیوان محاسبات آمریکا نیز نظری مشابه در مورد سفر انسان ها به ماه در سال ۲۰۲۵ دارد. "ویلیام راسل"(William Russell)، مدیر قراردادها و خریدهای امنیت ملی دیوان محاسبات می گوید که مشکل ناسا این است که می خواهد چندین خطر را بطور همزمان مدیریت کند و به اولتیماتوم تعیین شده برسد.
" راسل" به عواملی مانند هفت ماه تاخیر به دنبال اختلافات به وجود آمده در مورد سیستم فرود انسان، تغییری اساسی در توسعه لباس های فضایی یعنی واگذار کردن کار به یک پیمانکار و هزینه های رو به رشد موشک سیستم پرتاب فضایی و دیگر زیرساخت های کلیدی برای پشتیبانی از فرود انسان بر ماه اشاره نمود. او درباره قسمتی از مجموعه گزارش های اخیر دیوان محاسبات در مورد آرتمیس اظهار داشت: ما دریافتیم که ناسا هنوز نقش ها، مسئولیت ها و اختیارات آرتمیس را نهایی نکرده است.
ناسا نیز به نوبه خود به مشکلات پیش بینی نشده به ویژه همه گیری کووید-۱۹ اشاره کرده که موجب افزایش هزینه ها و تغییر برنامه زمانی شده است.
آرتمیس یک ماموریت برای بازگرداندن انسان ها به سطح ماه است. در ماموریت آرتمیس ۱ یک فضاپیمای بدون سرنشین به مدار ماه خواهد رفت و اگر ماموریت اول به خوبی جلو برود در ماموریت آرتمیس ۲ یک پرواز دارای خدمه بر فراز ماه صورت خواهد گرفت. در نهایت در ماموریت آرتمیس ۳ اولین فرودگر سرنشین دار بر روی ماه فرود می آید و بعد از چند دهه بار دیگر انسان ها بر ماه قدم خواهند گذاشت.
منبع:

1400/12/12
12:02:03
5.0 / 5
767
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد