نقش عفونت های ویروسی در مبتلاشدن به بیماریهای خودایمنی

نقش عفونت های ویروسی در مبتلاشدن به بیماریهای خودایمنی

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس بتازگی با مطالعه بر روی موش ها دریافته اند که عفونت های ویروسی می تواند به بیماریهای خود ایمنی منجر شوند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، شواهد نشان میدهد که عفونت های ویروسی به ظاهر بی ضرر در بعضی موارد می توانند به طیفی از بیماریهای جدی تر تبدیل شوند. در یک مطالعه جدید انجام شده روی موش ها، پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس مکانیسمی را کشف کردند که توسط آن یک ویروس رایج دوران کودکی می تواند در ایجاد بیماریهای خودایمنی نقش داشته باشد.
در طول زندگی ممکنست گرفتار عفونت های ویروسی بسیاری شویم که بیشتر آنها بدون مشکل جدی برطرف می شوند. اما یافته های اخیر پژوهشگران نشان میدهد که خیلی از این عفونت های ظاهرا خوش خیم احیانا در ترکیب با سایر عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند موجب ایجاد بیماری هایی مانند آلزایمر، ام اس و چندین نوع سرطان شوند. این که این ویروس ها دقیقا چگونه این واکنش های زنجیره ای را ایجاد می کنند نامشخص است، اما در مطالعه جدید پژوهشگران یک مکانیسم احتمالی را کشف کرده اند.
"روزئولوویروس" (Roseolovirus) نوعی ویروس هرپس است که حدودا در چند سال اول زندگی، بیشتر افراد به آن مبتلا می شوند. بیماری اولیه بطور معمول خفیف است و شامل بثورات پوستی و تب است که طی چند روز از بین می رود، اما خود ویروس برای تمام عمر در حالت خفته باقی می ماند. در صورتیکه بطور معمول پس از آن عفونت اولیه هیچ بیماری ایجاد نمی کند، اما دانشمندان مشکوک هستند که ممکنست این امر در ایجاد بیماریهای خودایمنی نقش داشته باشد.
در مطالعه جدید، پژوهشگران این مساله را بررسی کردند. آنها دریافتند که این ویروس می تواند تیموس را آلوده کند. تیموس یک اندام لنفاوی تخصص یافته در دستگاه ایمنی بدن است. تنها فعالیت شناخته شده آن بالغ کردن لنفوسیت های تی است که سلول های حیاتی و عملکردی دستگاه ایمنی تطبیقی بدن هستند. تیموس اندامی است که سلول های T در آن بالغ می‎شوند تا بتوانند آنتی ژن های خارجی را تشخیص دهند. اما تیموس همین طور سلول های T را که می توانند به سلول های بدن حمله کنند، از بین می برد و در این پروسه دوم است که ویروس می تواند مختل شود. با ضعیف شدن این بخش، سلول های T معیوب بیشتری به گردش در می آیند و خطر مبتلاشدن به بیماریهای خود ایمنی را می افزایند.
پژوهشگران این مکانیسم را در آزمایشات بر روی موش ها کشف کردند. آنها با آلوده کردن حیوانات تازه متولد شده با نسخه روزئولوویروس شروع کردند و دریافتند که ۱۲ هفته بعد، همه موش ها به گاستریت خودایمنی (التهاب معده) مبتلا شده بودند. در صورتیکه مشکلات خودایمنی در معده موش های آلوده آشکار شد، تجزیه و تحلیل نشان داد که وسعت این مشکل بیشتر است. پژوهشگران دریافتند که موش ها نه فقط آنتی بادی هایی مقابل پروتئین های سلول های معده، بلکه برای طیف وسیعی از پروتئین های دیگر در سراسر بدن ساخته اند که تعدادی از آنها در سایر بیماریهای خودایمنی دخیل هستند.
با این وجود، توجه به این نکته مهمست که این مطالعه بر روی موش های دارای ویروس یاد شده انجام شده و نتایج ممکنست لزوما با آزمایشات انسانی یکسان نباشد. اما پژوهشگران می گویند که روزئولوویروس انسانی بسیار شبیه به آن چیزی است که در موش ها یافت می شود، بدین سبب حداقل بعنوان یک علت بالقوه نیاز به بررسی بیشتر دارد.
یافته های این مطالعه در مجله" Experimental Medicine "منتشر شد.
منبع:

1400/12/11
09:42:23
5.0 / 5
886
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد