تأثیر بیماری كووید-۱۹ بر روی سیستم عصبی مركزی

تأثیر بیماری كووید-۱۹ بر روی سیستم عصبی مركزی

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران ˮدانشگاه سینسیناتیˮ (University of Cincinnati) آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند ˮوضعیت روانی تغییریافتهˮ و ˮسكته مغزیˮ شایعترین علایم عصبی در بیماران مبتلا به كووید-۱۹ است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این مطالعه جدید که توسط دانشمندان دانشگاه سینسیناتی آمریکا و چهار موسسه ایتالیایی در مورد تصویربرداری عصبی و علایم عصبی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ انجام شده است، امکان دارد تاثیر جدی ویروس کرونا بر روی سیستم عصبی مرکزی را آشکار کند.
این الگوهای تازه کشف شده می توانند به پزشکان کمک کنند تا بهتر و زودتر ارتباط برخی علایم با بیماری کووید-۱۹ را درک کرده و تشخیص دهند.
بنابر مطالعات، تعداد اندکی از مبتلایان دارای علایم عصبی بوده اند. طی این مطالعه دانشمندان علایم عصبی و یافته های تصویربرداری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ سه مؤسسه اصلی در ایتالیا یعنی "دانشگاه برشا"، "دانشگاه پیمونت شرقی نوارا" و "دانشگاه ساساری" را مورد بررسی قرار دادند.
این مطالعه شامل بررسی تصاویر مربوط به ۷۲۵ بیمار بستری مبتلا به بیماری کووید-۱۹ بین ۲۹ فوریه و ۴ آوریل بود. از این تعداد، ۱۰۸ مورد (۱۵درصد) دارای علایم عصبی شدید بودند و تصویربرداری از مغز یا ستون فقرات بر روی آنها انجام شده بود. از مغز بیشتر بیماران (۹۹درصد) سی تی اسکن گرفته شده بود، در حالیکه در ۱۶درصد از بیماران سی تی اسکن سر و گردن و در ۱۸ درصد از بیماران ام.آر.آی مغز انجام شده بود.
دانشمندان دریافتند که ۵۹ درصد از بیماران دارای علائمی مانند وضعیت روانی تغییریافته بودند و ۳۱درصد هم گرفتار سکته مغزی شده اند که این مورد شایع ترین علامت عصبی این بیماری است. محققان اعلام کردند از دیگر علایم این بیماری که در بیماران مشاهده شد، می توان به سردرد (۱۲درصد از بیماران)، تشنج (۹درصد ازبیماران) و سرگیجه (۴درصد ازبیماران) اشاره نمود.
"عبدالقادر محمدی" (Abdelkader Mahammedi)، استاد رادیولوژی و یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: از این ۱۰۸ بیمار، ۲۹ یا ۳۱ درصد هیچ تاریخچه/ شرح حال پزشکی نداشتند. از این تعداد ما در ۱۰ نفر از بیماران ۱۶ تا ۶۲ سال شاهد سکته مغزی بودیم و دو نفر هم خونریزی مغزی داشتند. در ۶۶ یا ۷۱ درصد از سی تی اسکن این بیماران هیچ گونه علائمی نمایان نبود؛ از این تعداد با مشاهده ام.آر.آی در ۷ مورد (۳۵درصد) شاهد ناهنجاری هایی در مغز بودیم.
وی ادامه داد: وضعیت روانی تغییریافته در بزرگسالان بیشتر دیده می شود. باآنکه این مطالعه بیشتر روشن می کند که خصوصیت های عصبی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ متفاوت می باشد و وضعیت روانی تغییریافته و سکته مغزی شایع ترین علایم در بیماران است، اما هنوز تحقیقات بیشتری در این حوزه لازم است.1399/03/10
01:33:13
5.0 / 5
2250
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد