کدام نوع ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثرتر است؟

کدام نوع ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثرتر است؟

گروه هوش مصنوعی: تحقیقات جدید نشان میدهد که ویتامین D3 می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت های ویروسی در مقایسه با ویتامین D2 مؤثرتر باشد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مطالعه ای که تأثیر ویتامین D بر بیان ژن را بررسی می کند، تفاوت های قابل توجهی را بین مکمل های ویتامین D2 و ویتامین D3 نشان داده است.
این یافته ها که در مجله Frontiers in Immunology انتشار یافته است، نشان میدهد که ویتامین D3 در مقایسه با ویتامین D2 می تواند در تقویت سیستم ایمنی مؤثرتر باشد.
ویتامین D بطور کلی به دو شکل اصلی وجود دارد: "ارگوکلسیفرول"(ویتامین D2) و "کوله کلسیفرول"(ویتامین D3). تحقیقات قبلی نشان داده است که مکمل های ویتامین D3 در افزایش سطح ویتامین D در خون افراد بسیار مؤثرتر هستند. با این وجود، معین نیست که آیا بین این دو نوع مکمل ویتامین D تفاوت عملکردی برای سلامت انسان وجود دارد یا خیر.
این پژوهش جدید برای مساعدت با پر کردن این شکاف اطلاعاتی، داده های یک کارآزمایی بالینی دوسو کور و کنترل شده با دارونما را که اخیراً تکمیل شده است، بررسی کرد که اثرات مکمل های ویتامین D2 و ویتامین D3 را در چند صد زن سالم مقایسه می کرد.
مطالعه ای که قبلاً انتشار یافته بود، نتایج اصلی این کارآزمایی را گزارش کرد و تأیید کرد که مصرف 12 هفته مکمل ویتامین D3 در افزایش سطح ویتامین D خون مؤثرتر است.
این تحقیقات جدید به تفاوت بین دو شکل ویتامین D در بیان ژن پرداخت. بطور کلی، پژوهشگران تفاوت های قابل توجهی را در بیان ژن بین گروههای مصرف کننده ویتامین D2 و ویتامین D3 تشخیص دادند.
پژوهشگران در این مطالعه جدید نوشتند: بطور قابل توجهی، به دنبال مصرف مکمل ویتامین D3، بیشتر تغییرات در بیان ژن منعکس کننده کاهش فعالیت ژن ها بود، خیلی از مسیرهای رمزگذاری سیستم ایمنی، بطور بالقوه سیستم ایمنی را به وضعیت سازگاری پذیر تغییر می دهد. با کمال تعجب، بیان ژن در رابطه با فعالیت اینترفرون نوع I و II که برای پاسخ ذاتی به عفونت های باکتریایی و ویروسی حیاتی می باشد، بعد از مصرف مکمل ویتامین D2 یا ویتامین D3 متفاوت بود و تنها ویتامین D3 دارای اثر تحریک کننده بود.
"کالین اسمیت" نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: کاهش سیگنال دهی اینترفرون نوع 1 با افزایش حساسیت به عفونت های ویروسی مرتبط می باشد. بدین سبب ما فرض می نماییم که ویتامین D3 در تقویت پاسخ های ایمنی در مقابل ویروس ها ممکنست مؤثرتر از ویتامین D2 باشد.
وی ادامه داد: ما نشان داده ایم که بنظر می رسد ویتامین D3 سیستم سیگنال دهی اینترفرون نوع I را در بدن تحریک می کند که بخش کلیدی سیستم ایمنی و نخستین خط دفاعی در مقابل باکتری ها و ویروس ها است. بدین سبب ویتامین D3 ممکنست به جلوگیری از نفوذ ویروس ها و باکتری ها در بدن کمک نماید.
این مطالعه اشاره می کند که این یافته ها نشان میدهد که مکمل های ویتامین D تنها در صورتی اثرات مفیدی بر عفونت ویروسی دارد که سطوح آن پیش از قرار گرفتن در معرض ویروس تقویت شود، برای اینکه بعید است که بعد از بروز عفونت ویروسی، فواید بالینی در مکمل ویتامین D وجود داشته باشد. مطالعات اخیر که به بررسی اثرات خنثی کننده درمان ویتامین D برای بیماران بستری در بیمارستان بر اثر مبتلاشدن به بیماری کووید-19 پرداخته است، این یافته ها را تأیید می کند.
این مطالعه همین طور نشان داد که دو شکل ویتامین D اثرات متضادی بر برخی مسیرهای بیان ژن دارند. در بعضی از افرادی که ویتامین D2 مصرف می کردند، سطح ویتامین D در گردش، کمتر از سطوحی بود که در گروه دارونما بعد از اختتام کارآزمایی 12 هفته ای مشاهده شد. پژوهشگران گمان می کنند ویتامین D2 ممکنست پتانسیل کاهش یا خنثی کردن تعدادی از اثرات مفید ویتامین D3 را داشته باشد.
پژوهشگران می گویند از آنجا که بنظر می رسد تعدادی از مسیرها بطور خاص توسط ویتامین D3 یا در بعضی موارد در جهت های متضاد توسط ویتامین D3 و D2 تنظیم می شوند، مطالعات آینده باید بررسی نمایند که آیا مکمل ویتامین D2 ممکنست تعدادی از مزایای ویتامین D3 بر سلامت انسان را خنثی کند یا خیر.
"سوزان لانهام-نیو" یکی از نویسندگان این مطالعه، خواهان تحقیقات فوری در مورد تفاوت های عملکردی بین این دو نوع ویتامین D برای روشن شدن بهتر این مساله شده است. اما او پیشنهاد می دهد که فعلا ویتامین D3 باید نوع ترجیحی مکمل ویتامین D برای تجویز به بیشتر افراد باشد.
وی می گوید: در صورتیکه ما دریافتیم که ویتامین D2 و ویتامین D3 تأثیر یکسانی بر فعالیت ژن در انسان ندارند، عدم تاثیری که در بررسی ویتامین D2 دریافتیم به این معنا است که برای روشن شدن تفاوت ها در اثرات آنها، نیاز به یک مطالعه بزرگتر است.
وی ادامه داد: با این وجود، این نتایج نشان می دهند که ویتامین D3 باید شکل مطلوب تری برای غنی کردن غذاها و مکمل ها باشد.
این مطالعه جدید در مجله Frontiers in Immunology انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/10
22:22:36
5.0 / 5
786
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد