تشخیص از راه دور با دوربین فراطیفی امکان پذیر شد

تشخیص از راه دور با دوربین فراطیفی امکان پذیر شد

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران موفق به تولید نوعی دوربین فراطیفی شده اند که اطلاعات فراوانی را که از زوایای مختلف یک محصول که به راحتی قابل تشخیص نیست، عرضه می دهد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از معاونت علمی و فناوری، در تصویربرداری فراطیفی، اطلاعات طیفی بسیار زیادی از نمونه، ثبت می شود که هدف اصلی آن، به دست آوردن اثر طیفی نمونه در هر پیکسل از تصویر است.
دوربین فراطیفی، نوعی سیستم اندازه گیری و تشخیص از راه دور است که با ثبت تصاویر از این نوع، اطلاعات ویژه ای را از یک محصول یا پدیده عرضه می کند. تصویر فراطیفی از تعداد زیادی تصاویر طیفی از نمونه در طول موج های مختلف تشکیل شده است.
پیمان سلطانی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: دوربین های معمولی و رنگی، در ۳ باند سبز، قرمز و آبی تصویر می گیرند که این ۳ باند، فارغ از تصویر، می توانند اندازه گیری محدودی انجام دهند. دوربین فراطیفی مانند دوربین رنگی است با این تفاوت که به جای ۳ باند، می تواند از ۵۰۰ باند تصویر بگیرد.
وی اضافه کرد: این تعداد زیاد تصویر در طول موج های مختلف، غیر از شکل و ظاهر، می تواند مشخصات دیگری را هم تشخیص دهد و تمام این امکانات را از راه دور و بدون نزدیک شدن به جنس انجام می ‎دهد.
وی با اشاره به اینکه این دوربین درواقع نوعی طیف سنج است که از هر نقطه جنس، اطلاعات طیفی به دست آورده و آنرا در اختیار متقاضی قرار می دهد، اظهار داشت: این کاربرد ویژه سبب شده تا کارکردهای این دستگاه در شاخه های مختلفی از علوم و صنایع نظیر صنایع غذایی، کشاورزی، پزشکی، زیست شناسی، نظامی و... مورد استفاده قرار بگیرد.
به گفته سلطانی، همچون کارکردهای این دوربین میتوان به بحث تقلب غذایی اشاره نمود. مثلاً اگر با این دستگاه، از گوشت چرخ کرده عکس بگیریم، می تواند توزیع گوشت، میزان چربی و دیگر اقلامی که در آن گوشت وجود دارد را نشخیص داده و درصد آنرا اعلام نماید.
مدیر شرکت افزود: هم اکنون تنها دو شرکت آمریکایی و فنلاندی بعنوان تولیدکنندگان بزرگ این دستگاه شناخته می شوند. تولید ایران ساخت این دوربین سبب شده تا ایران در زمره کمتر از ۱۰ کشوری قرار بگیرد که به فناوری بومی تولید این دستگاه نائل آمده است.
وی تصریح کرد: دوربین فراطیفی ایران ساخت با قابلیت رقابت با نمونه های مشابه خارجی، یک پنجم آن نمونه ها قیمت گذاری شده و به لحاظ حرفه ای هم از همان مقدار کیفیت و دقت تصویربرداری برخوردار می باشد.


منبع:

1400/12/09
20:15:10
5.0 / 5
833
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد