بیش از ۱۰۰ عضو انجمن های ریاضی خواستار شدند

تأخیر در اهدای مدال فیلدز به خاطر جنگ روسیه و اوکراین

تأخیر در اهدای مدال فیلدز به خاطر جنگ روسیه و اوکراین

بیشتر از 100 عضو انجمن های ریاضی، به سبب جنگ روسیه و اوکراین، تاخیر در برگزاری بزرگترین رویداد ریاضی و اهدای مدال فیلدز را خواهان شدند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، ریاضی دانان در پی حمله روسیه به اوکراین، لغو بزرگترین کنفرانس ریاضی جهان را خواهان شدند.

"کنگره بین المللی ریاضیدانان"(ICM)، اعطای "مدال فیلدز" (Fields medal) را بر عهده دارد که اغلب به آن "جایزه نوبل ریاضیات" می گویند. این مراسم، هر چهار سال یک دفعه برگزار می گردد و هم اکنون مقرر است در ماه ژوییه(حوالی تیر ماه) در سن پترزبورگ روسیه اجرا شود."

بیش از ۱۰۰ سخنران و عضو انجمن ریاضی دعوت شده از سراسر جهان، در نامه ای مشترک، از سازمان دهندگان این رویداد خواستند تا کنفرانس را لغو کنند یا به تعویق بیندازند.

آنها باور دارند که کنگره بین المللی ریاضیدانان را نمی توان در قالب یک جنگ بالقوه برگزار کرد که خیلی از ریاضیدانان را از مشارکت محروم می کند و ممکنست بجای متحد کردن، جامعه ریاضی را تقسیم کند.

"اتحادیه بین المللی ریاضیات" (IMU) در ۲۴ فوریه، اطلاعیه ای را منتشر نمود در خصوص اینکه درحال ارزیابی موقعیت است، اما تصمیمی نگرفته است. این پاسخ، خشم جامعه ریاضی را برانگیخته است.

گروهی از ریاضیدانان اوکراینی می گویند که سکوت اتحادیه بین المللی ریاضیات، فایده ای ندارد. بگفته این گروه، لغو زودتر کنگره بین المللی ریاضیدانان قبل از تشدید تنش نظامی، می توانست پیامی را برای روسیه ارسال نماید.

"آندری گوگولیف" (Andrey Gogolyev)، پژوهشگر "دانشگاه ایالتی اوهایو" (Ohio State University) و از اعضای این گروه اظهار داشت: کنگره بین المللی ریاضیدانان نمی تواند سیاست را بطور جدی تحت تأثیر قرار دهد، اما ما تلاش نموده ایم تا کمی برای جلوگیری از این نتیجه تلاش نماییم. اگر رژیم روسیه زودتر این پیام ها را دریافت می کرد، شاید امروز این اتفاق نمی افتاد.

همچنین، این گروه اظهار داشت که عدم واکنش جامعه جهانی تا این هفته ناامیدکننده بود. "ماشا ولاسنکو" (Masha Vlasenko)، پژوهشگر "آکادمی علوم لهستان" (Polish Academy of Sciences) در ورشو اظهار داشت: نام ریاضیدانان بسیار معروفی را در نامه خواهید یافت. امروز همه می توانند در مورد این مساله صحبت کنند، اما یک تفاوت بزرگ وجود دارد. این مساله برای ما بسیار ناراحت کننده است.

به نظر خیلی از ریاضیدانان، ممکنست اتحادیه بین المللی ریاضیات اعلام نماید که کنگره برگزار نمی گردد. در این میان فقط موضوع زمان مطرح است. انجمن های ملی ریاضی در آمریکا، انگستان، فرانسه، سوئد، دانمارک، لهستان و لیتوانی همگی به تعویق افتادن کنگره را خواهان شده اند.

تبادل بین المللی برای رشد ریاضیات ضروری می باشد. "روث چارنی" (Ruth Charney)، رییس "انجمن ریاضی آمریکا" (AMS) اظهار داشت: کنگره بین المللی ریاضیدانان، فرصتی منحصر به فرد برای پشتیبانی از این ارتباطات فراهم می آورد، اما نه در وضعیت فعلی. انجمن ریاضی آمریکا، برنامه ای برای اعزام نمایندگانی به نشست سن پترزبورگ ندارد. ما از اتحادیه بین المللی ریاضی می خواهیم که کنگره بین المللی ریاضیدانان را در جولای ۲۰۲۲ در روسیه برگزار نکند.

کنگره بین المللی ریاضیدانان و اتحادیه بین المللی ریاضیات هنوز پاسخی به این نظرات نداده اند.

منبع:

1400/12/08
11:25:37
5.0 / 5
884
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد