با دستكاری پروتئین ها ممكن شد؛

مقابله با بیماریهای التهابی با بزاق کنه!

مقابله با بیماریهای التهابی با بزاق کنه!

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران با بهره گیری از پروتئین های موجود در بزاق کنه و اصلاح و دستکاری آنها، داروهایی برای مقابله با بیماریهای التهابی تهیه کرده اند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، بیماریهای التهابی مانند آلرژی و آسم که می توانند بخش هایی از بدن مانند روده را نیز درگیر کنند، همچون بیماری هایی هستند که روش درمان دقیق و قطعی برای مقابله با خیلی از آنها وجود ندارد.
مایعات بدن حیوانات خطرناکی مانند مارها و عنکبوت ها در حالت عادی کشنده هستند، اما پژوهشگران معتقدند خیلی از آنها حاوی مواد مهمی برای تولید داروهای پیشرفته هستند. بزاق کنه ها که بیماریهای کشنده ای مانند بیماری عفونی لایم را ایجاد می کنند، حاوی پروتئین هایی برای مقابله با بیماریهای التهابی انسان ها هستند.
هنگامی که کنه یک انسان را نیش می زند، پروتئین هایی به نام اواسین را در بزاق خود ترشح می کند که به پروتئین های موجود در جریان خون میزبان به نام کموکاین ها متصل می شوند. این امر موجب واکنش ایمنی در بدن می شود که مشخصه آن حرکت سیل گلبول های سفید خون به محل لطمه است.
اما اواسین ها با اتصال به کموکاین ها، آنها را از کار می اندازند و از مهاجرت گلبول های سفید جلوگیری می کنند. این پروسه به کنه ها اجازه می دهد بدون جلب توجه و بدون ایجاد التهاب دردناک از خون بدن میزبان خود تغذیه کنند.
این توانایی برای جلوگیری یا به حداقل رساندن التهاب توجه جامعه علمی را به خود جلب کرده است. در سال ۲۰۱۷، از یک نوع اواسین برای درمان میوکاردیت استفاده شد که یک بیماری بالقوه کشنده که طی آن قلب بطور خطرناکی ملتهب می شود. در سال ۲۰۲۰، دانشمندان با موفقیت پروتئین های بزاق کنه را سنتز کردند و نشان دادند که چطور میتوان آنها را اصلاح کرد تا در اتصال به کموکاین ها مؤثرتر واقع شوند.
حالا، پژوهشگران دانشگاه موناش استرالیا این پروتئین ها را برای مقابله بهتر با بیماریهای التهابی مانند آسم، تصلب شرایین و غیره به کار گرفته اند. البته بزاق کنه حاوی کوکتل اواسین است که سبب سرکوب گسترده پاسخ التهابی در بدن میزبان می شود. اما تنها تعدادی از کموکاین های بزاق کنه در بیماریهای التهابی نقش دارند، در صورتیکه برخی دیگر برای حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی لازم هستند.
پیشرفت مهم، کشف چگونگی اصلاح اواسین ها است بطوریکه آنها فقط کموکاین هایی را هدف قرار دهند که موجب بیماری می شوند. پژوهشگران برخی اواسین ها را دستکاری کرده و یک مدل ساختاری جدید ابداع نموده اند که پروتئین ها در قالب آن می توانند به گونه ای مفید و برای مقابله با بیماریها به یکدیگر پیوند بخورند. البته برای تکمیل این روش درمانی هنوز باید بررسی های بیشتری صورت گیرد.


منبع:

1400/12/07
19:43:47
5.0 / 5
993
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد