المپیک زمستانی یا مراسمی برای به رخ کشیدن فناوری های جدید؟

المپیک زمستانی یا مراسمی برای به رخ کشیدن فناوری های جدید؟

به گزارش گروه هوش مصنوعی بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن چهارم فوریه سالجاری میلادی آغاز و ۲۰ فوریه به پایان رسید. از نکاتی که این المپیک زمستانی را متفاوت ساخت درخشش فناوری های مختلف در طول مراسم افتتاحیه و اختتامیه بود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، با آغاز بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ و شروع مراسم، افراد سراسر جهان که شاهد نمایش های افتتاحیه و اختتامیه بودند بسیار هیجان زده شدند چون که چینی ها برای هر بخش نمایش متفاوتی را عرضه کرده بودند. نمایش امواج خروشان رود زرد و کشیدن یک گره چینی عظیم روی یخ همچون کارهایی بود که در این مراسم انجام شد و افراد می توانستند این نمایش را بوسیله یک نمایشگر غول پیکر ال. ای. دی که بسیار زیبا طراحی شده بود، ببینند.
"لیارد اپتوالکترونیک"(Leyard Optoelectronic) تولید کننده این صفحه نمایش اظهار داشت: صفحه نمایش زمینی که بعنوان صحنه این مراسم طراحی شده بود، بزرگترین صفحه نمایش زمینی در نوع خود در جهان است که مساحتی در حدود ۱۰ هزار و ۵۵۲ متر مربع دارد.
این شرکت افزود که وضوح صفحه نمایش می توانست به ۱۴۸۸۰ در ۷۲۴۸ پیکسل و ۵۰ فریم در ثانیه هم برسد که این میزان وضوح بطور قابل توجهی بالاتر از وضوح ۸k نمایشگرهای ۷۶۸۰ در ۴۳۲۰ پیکسل است.


"دینگ مینگ شیائو"(Ding Mingxiao) مدیر پروژه صفحه نمایش زمینی اظهار داشت که استانداردهای بسیار دقیقی که بطور معمول برای ساخت ابزار مهندسی هوافضا در نظر گرفته می شود، در ساخت این صفحه نمایش عظیم اعمال شده است. این استانداردها شامل کنترل کیفیت، ارزیابی مستقل، آماده سازی دقیق و طراحی ایمن است. برای مثال طی این مراسم ما از سیستم های قدرت دوگانه برای هر یک از پنل های صفحه نمایش زمینی استفاده کردیم. هنگامی که یک پنل به درستی کار می کرد، هر دو سیستم ۵۰ درصد از برق آنرا تأمین می کردند. با این وجود، اگر برق یک سیستم از کار می افتاد، سیستم دیگر قادر به تأمین ۱۰۰ درصد برق بود.
پنل ها همین طور قادر به مقاومت در مقابل دمای سرد، آب، خط و خش و وزن سنگین هم بودند. مهندسان حتی یک سیستم ابری اختصاصی هم برای نظارت بر دما، رطوبت، ولتاژ و سایر پارامترهای پنل ها هم ساخته بودند.
"جین لی"(Jin Lei) یکی دیگر از مدیران این پروژه اظهار داشت: ۴۲ هزار و ۲۰۸ پنل ما شبیه یک پازل جیگسا غول پیکر در مرکز استادیوم ملی پکن که به نام آشیانه پرنده هم شناخته می شود، به نظر می رسیدند.
مهندسان چهار ماه پیش از مراسم افتتاحیه و بعد از تکمیل صفحه نمایش، این سیستم را کالیبره کردند تا اطمینان حاصل کنند که به درستی عمل می کند."وانگ منگژو"(Wang Mengxue) یکی از مهندسان دخیل در این پروژه اظهار داشت که این کار خیلی مشکل بود.


در مراسم افتتاحیه هم شاهد حضور پررنگ صنعت فضایی چین در این حوزه بودیم. مهندسان شرکت علوم فضایی و فناوری چین(CASC) که پیمانکار اصلی برنامه فضایی چین هستند وظیفه طراحی و توسعه ۱۱ بخش اصلی این مراسم تماشایی ۱۴۰ دقیقه ای(بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲) را برعهده داشتند. در اطلاعیه ای که بعد از این مراسم انتشار یافت، این شرکت دولتی اعلام نمود: ما بعنوان یک پیمانکار فنی برجسته، مسئولیت طراحی و ساخت صحنه اجرا، نمایش زمینی، مکعب یخ(ice cube)، یخ شار(ice fall)، مانیتورینگ پشت صحنه، ارتباطات و برخی سیستم های دیگر را بر عهده داشتیم.
در بیانیه آمده است که "مکعب یخ"(ساختاری که با صفحه نمایش LED پوشانده شده است)، نمونه ای از کار مهندسین این شرکت است که از تخصص خود برای مقابله با چالش های فنی بهره برده اند. بدنه اصلی این مکعب ۴۰۰ متری، ۱۸۰ تن وزن داشته و باید به تدریج در طول مراسم بالا می رفت و این بدان معنا بود که مهندسین باید روشی مطمئن برای بلند کردن آن ابداع می‎ کردند.
طراحان و تکنسین های موسسه ماشین های مهندسی ویژه پکن که در بخش های مکانیکی بزرگ مانند سکوهای پرتاب موشک تخصص دارند، یک قاب تاشو چند لایه ایجاد کردند که می توانست این مکعب بزرگ را تنها در ۴۳ ثانیه بلند کند.


یک کار اعجاب انگیز دیگر مهندسین موسسه کنترل خودکار هوافضای پکن توسعه یک صفحه نمایش زمینی بود که مساحتی به وسعت ۱۰ هزار و ۱۰۰ متر مربع را پوشش می داد. آنها از فناوری های اینترنتی صنعتی برای اتصال بیش از ۴۰ هزار صفحه نمایش و نظارت بر شرایط کاری آنها استفاده کردند. برای اطمینان از عدم وجود نقص در هنگام افتتاحیه و اختتامیه مراسم، مهندسان چهار خط انتقال سیگنال را در صفحه نمایش عظیم تعبیه کردند تا ظرفیت پشتیبان کافی را داشته باشد.
گروه دیگری از مهندسان موسسه کنترل خودکار یک شبکه ارتباطی پیچیده را برای مراسم افتتاحیه ایجاد کردند. این سیستم شامل نزدیک به ۹۰ کوله پشتی انتقال سیگنال(transmission backpacks )، ۷۰۰ دستگاه تلفن بی سیم، هفت هزار هدست و اتصال ارتباط بیش از ۳ هزار پرسنل در شب بودند.
مشعل های حمل شده توسط ورزشکاران چینی در طول مراسم توسط پژوهشگران موسسه پیشرانش هوافضای پکن ساخته شدند و آنها از دانش و مهارت های خود در توسعه موتورهای موشک برای ایجاد این امر استفاده کردند. مشعل ها می توانستند در بین وزش باد با سرعت ۲۸ متر در ثانیه بسوزند. گفتنی است آنها در هنگام باران شدید یا در دمای منفی ۴۰ درجه سانتیگراد خاموش نمی شوند.
میله های جدید پرچم ملی چین این استادیوم و پرچم المپیک هم توسط پژوهشگران شرکت علوم فضایی و فناوری چین طراحی و تولید شده بود. میله های پرچم باتوجه به جهت باد در داخل سالن می چرخیدند.


پکن نخستین سیستم پخش با وضوح ۸k را هم در طول این مدت در سطح شهر به وجود آورده بود که این شامل ساخت و نصب ۲۰ صفحه نمایش بزرگ با وضوح ۸k و ۲۰۰ تلویزیون بزرگ با وضوح ۸k در مناطق عمومی بود. آنها با این کار قصد داشتند تجربه ای جالب از تماشای زنده رویدادهای ورزشی را به بینندگان عرضه کنند. در تصویر بالا که ۱۰ فوریه ۲۰۲۲ ثبت شده است، افراد درحال تماشای پخش زنده بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن بوسیله یک صفحه نمایش با وضوح ۸k که خارج از یک مرکز خرید در منطقه هایدیان، پکن نصب شده بود، هستند.

1400/12/04
20:56:24
5.0 / 5
937
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد