هدف گیری ۳ بیماری جدید توسط واکسن مدرنا

هدف گیری ۳ بیماری جدید توسط واکسن مدرنا

به گزارش گروه هوش مصنوعی شرکت داروسازی ˮمُدرناˮ ۳ هدف جدید را برای واکسن آران ای پیام رسان(mRNA) خود همچون تبخال تناسلی، آبله مرغان و زونا و سرطان اعلام نموده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت بیوتکنولوژی "مُدرنا" با تاکید بر واکسن mRNA فوق العاده موفق کووید-۱۹ خود، سه هدف جدید توسعه را برای این روش تولید واکسن اعلام نموده است.
این شرکت حالا واکسن خویش را بر روی ویروس "هرپس سیمپلکس"، ویروس "واریسلا زوستر" و یک واکسن جدید سرطان متمرکز کرده است.
در اوایل سال ۲۰۲۰ زمانی که ویروس کرونای جدید موسوم به "SARS-CoV-۲" به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و سبب ایجاد یک بیماری همه گیر جهانی شد، محققان دست اندر کار در توسعه واکسن mRNA دست به کار شدند. خوشبختانه چند دهه کار، این تکنولوژی جدید را برای یک حرکت بزرگ آماده کرده بود و تا آخر همان سال واکسن های mRNA مخصوص بیماری کووید-۱۹، ایمنی و کارایی فوق العاده ای را نشان دادند.
شتاب در تولید واکسن های mRNA و تزریق آن به میلیونها انسان، راه را برای راه های تحقیقاتی جدید هموار کرد. بدین سبب در صورتیکه واضح است که این فناوری می تواند یک واکسن ایمن و مؤثر برای ویروس کووید-۱۹ بوجود آورد، چه کارهای دیگری می تواند انجام دهد؟
شرکت "مُدرنا" یکی از شرکت های بیوتکنولوژیکی است که در فناوری mRNA پیشگام است و بتازگی سه هدف توسعه جدید را اعلام نموده است. این سه هدف جدید برای ساخت واکسن mRNA در کنار تمرکزهای قبلی این شرکت بر روی ویروس های HIV، آنفلوانزا، سیتومگالوویروس(CMV) و ویروس "اپشتین بار"(EBV) قرار دارند.
بزرگترین هدف جدید اعلام شده برای واکسن mRNA، ضد ویروس "هرپس سیمپلکس"(HSV) است که دو نوع دارد: ویروس HSV-۱، ویروسی که دهان را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب تبخال لب می شود و ویروس HSV-۲ که بیشتر منبع تبخال تناسلی است.
واکسن mRNA شرکت مُدرنا ویروس HSV-۲ را هدف قرار خواهد داد و این شرکت می گوید که انتظار دارد ایمنی به وجود آمده توسط آن در مقابل تبخال تناسلی، باید تا حدودی در مقابل HSV-۱ هم محافظت بوجود آورد. هر دو ویروس تبخال بعنوان ویروس های نهفته شناخته می شوند، به این معنا که عفونت آنها اغلب مزمن است و ویروس برای تمام عمر در افراد خفته می ماند.
تصور می شود که ویروس HSV-۱ تابحال بیشتر از نیمی از جمعیت جهان را آلوده کرده باشد، در صورتیکه ویروس HSV-۲ شایع ترین بیماری مقاربتی در جهان است که تصور می شود حدود ۱۰ درصد از مردم دنیا به این بیماری مبتلا هستند. تعدادی از محققان همینطور فرض کرده اند که این ویروس ممکنست در بروز بیماریهای عصبی مانند آلزایمر هم نقش داشته باشد.
دومین هدف اعلام شده توسط "مُدرنا"، ویروس "واریسلا زوستر"(VSV) است. این ویروسی است که سبب آبله مرغان می شود و همینطور یک ویروس نهفته است که می تواند سال ها بعد از عفونت اولیه خفته بماند. هنگامی که VSV باردیگر فعال می شود، سبب ایجاد یک بیماری به نام "زونا" می شود.
هدف قرار دادن بیماری زونا توسط "مدرنا" به دنبال اعلامیه ماه گذشته شرکت "فایزر" اعلام شده است که نشان می داد آن شرکت هم به دنبال توسعه واکسن mRNA برای این بیماری رایج است.
هدف نهایی تازه اعلام شده شرکت "مُدرنا"، واکسنی است که هدف آن دو آنتی ژن بیان شده توسط تعدادی از سلول های سرطانی است. این واکسن بر دو آنتی ژن متمرکز است: "ایندول آمین ۲، ۳-دیاکسیژناز"(IDO) و "لیگاند ۱ مرگ برنامه ریزی شده"(PD-L۱).
هر دو مولکول نقش مهمی در رشد سلول های تومور دارند. هدف واکسن mRNA برای سرطان، آموزش سلول های ایمنی بدن برای تشخیص سلول های توموری است که این آنتی ژن های خاص را بیان می کنند.
واکسن mRNA در ابتدا روی سرطان پیشرفته پوست یا متاستاتیک و نوعی سرطان ریه به نام "کارسینوم ریه" آزمایش می شود.
"استفان بانسل" مدیر عامل شرکت "مُدرنا" اظهار داشت: ما متعهد به مقابله با ویروس های نهفته با هدف جلوگیری از بیماریهای مادام العمری هستیم که با برنامه های واکسن mRNA خود ایجاد خواهیم کرد.
وی ادامه داد: ما با واکسن سرطان جدیدمان، مشتاقانه منتظر بررسی این هستیم که آیا می توانیم سلول های T مخصوص PD-L۱ و IDO۱ را بوسیله واکسیناسیون القا نماییم. تیم های تحقیقاتی ما روی گزینه های mRNA کار می کنند که ما به دنبال آن هستیم و به زودی اطلاعات بیشتر را به اشتراک خواهیم گذاشت.1400/12/03
12:31:49
5.0 / 5
947
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد