ارتقای ماسک های جراحی با یک محافظ سیلیکونی

ارتقای ماسک های جراحی با یک محافظ سیلیکونی

به گزارش گروه هوش مصنوعی مهندسان دانشگاه رایس به تازگی یک ساختار محافظتی سیلیکونی بوجود آورده اند که این ساختار، میزان محافظت عرضه شده توسط ماسک های جراحی استاندارد را به شدت بهبود می بخشد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، این ساختار به افزایش محافظت ماسک های جراحی کمک و حفاظتی را عرضه می کند که حدودا با ماسک های N۹۵ برابر است. این فناوری در ابتدا در اوایل این همه گیری جهت کمک به رفع کمبود ماسک های N۹۵ توسعه داده شد، اما می تواند در هنگام شیوع موج های آینده کووید-۱۹ و در مناطق کم منابع که ماسک های N۹۵ چندان در دسترس نیستند، مفید باشد.
همه ماسک ها یکسان ساخته نمی شوند و در طول یک بیماری همه گیر ویروسی آینده، ماسک هایی که عملکرد ضعیفی دارند نمی توانند چندان که باید از افراد محافظت کنند. این یک مساله خاص در ایام اولیه همه گیری و زمانی که کمبود ماسک های باکیفیت بالا N۹۵ وجود داشت، بود و این مشکل محققان را بر آن داشت تا چاره ای ایجاد کنند که بتواند محافظت عرضه شده توسط ماسک های جراحی رایج را افزایش دهد.
"جیکوب رابینسون"(Jacob Robinson) از محققان این مطالعه اظهار داشت: در آن زمان تهیه ماسک N۹۵ سخت بود، ازاین رو منطقی به نظر می رسید که ماسک های جراحی ضعیفی را که در بیمارستان ها می بینید، بهبود ببخشیم.


چاره آنها بر بهبود نقطه ضعف اصلی ماسک های جراحی، یعنی شل بودن آنها که طی آن به مقدار قابل توجهی از قطرات موجود در هوا اجازه می دهد تا به داخل ماسک فرار کنند، تمرکز داشت. به جهت اینکه ماسک ها محکم تر شوند، محققان یک محافظ سیلیکونی ساختند که بر روی ماسک قرار می گیرد و قطراتی را که می توانند در حین استفاده از آن خارج یا به آن وارد شوند را به شدت می کاهد.
محققان برای آزمایش دستگاه خود، چند سر(مانکن) را با فناوری چاپ سه بعدی ایجاد و بررسی کردند که آیا این محافظ می تواند به بهبود ماسک جراحی روی اشکال مختلف صورت کمک نماید یا خیر. آنها همینطور این آزمایش را بر روی چند داوطلب انجام دادند و از یک دوربین مادون قرمز برای تشخیص هوای گرمی که از ماسک ها خارج می شود، استفاده کردند و این مورد به آنها اجازه داد تا میزان نشتی ماسک ها را تشخیص دهند.
طراحی محافظ نهایی ۱۵ برابر بهتر از ماسک های جراحی معمولی در پیشگیری از فرار قطرات است و می تواند جهت استفاده مجدد هم ضدعفونی شده و مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1400/11/25
10:00:45
5.0 / 5
951
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد