ابداع یک فناوری انقلابی حذف کربن از هوا

ابداع یک فناوری انقلابی حذف کربن از هوا

به گزارش گروه هوش مصنوعی یک فناوری انقلابی جدید که توسط دانشمندان دانشگاه ˮدلاوِرˮ ابداع شده است، تا ۹۹ درصد کربن دی اکسید را از هوا حذف می کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، با اینکه بعضی از دانشمندان استدلال می کنند که حذف و جذب کربن از جو یک "حواس پرتی خطرناک" است، اما یک بیانیه مطبوعاتی نشان داده است که مهندسان دانشگاه "دلاوِر"(Delaware) متد جدیدی را برای جذب مؤثر ۹۹ درصدی کربن دی اکسید از هوا با استفاده از یک سیستم الکتروشیمیایی با نیروی هیدروژن ابداع نموده اند.
گذشته از افزایش عملکرد کلی فناوری جذب کربن با این روش جدید، این تکنولوژی جدید می تواند تولید تجاری پیل های سوختی پایدارتر را هم امکان پذیر کند.
جذب ۹۹ درصد CO۲ از هوا
این سیستم جدید که در مقاله ای در مجله "نیچر انرژی"(Nature Energy) توضیح داده شده است، در واقع از یک شکست در یک پروژه تحقیقاتی دیگر متولد شده است. تیم سازنده این تکنولوژی جدید در ابتدا روی سلول های سوختی غشای تبادل هیدروکسید(HEM) کار می کرد که جایگزینی مقرون به صرفه تر و سازگارتر با محیط زیست برای سلول های سوختی سنتی مبتنی بر اسید است. این تیم در حین کار روی آن فناوری، با یک مانع جدی مواجه گردید. آنها دریافتند که سلول های سوختی HEM به کربن دی اکسید موجود در هوا بسیار حساس هستند و کارکرد مناسب باتری ها را دشوار می کنند.
حالا چند سال بعد از آن، محققانی که زمانی تلاش در مبارزه با اثرات کربن دی اکسید بر سلول های سوختی HEM داشتند، حالا از آن به نفع محیط زیست استفاده می نمایند. "برایان ستزلر" یکی از نویسندگان این مقاله اظهار داشت: وقتی این مکانیزم را کاوش کردیم، متوجه شدیم که پیل های سوختی تقریباً هر ذره کربن دی اکسیدی را که وارد آنها می شود، جذب می کنند و واقعاً در جدا کردن آن خوب عمل می کنند.
این تیم از فرایند "خود پاکسازی" داخلی که در پیل های سوختی HEM دیده می شود برای ایجاد جداکننده کربن دی اکسید استفاده نمود. "یوشان یان" سرپرست این مطالعه و پروفسور دانشگاه "دلاور" اظهار داشت: معلوم شد که رویکرد ما بسیار مؤثر است. ما اگر طراحی و پیکربندی درستی داشته باشیم، می توانیم ۹۹ درصد از کربن دی اکسید را از هوا خارج نماییم.
هم اکنون این تیم به سیستم فشرده تری رسیده است که می تواند مقادیر بیشتری هوا را فیلتر کند. به قول محققان، نمونه اولیه دستگاه آنها به اندازه یک قوطی نوشابه است که می تواند تقریباً ۱۰ لیتر هوا را در هر دقیقه فیلتر کرده و حدود ۹۸ درصد از CO۲ را از آن حذف کند. علاوه بر این، آنها دریافتند که یک سلول الکتروشیمیایی کوچک تر با ابعاد دو اینچ در دو اینچ می تواند برای حذف مداوم تقریباً ۹۹ درصد از CO۲ موجود در هوا که با سرعت تقریباً دو لیتر در دقیقه جریان دارد، استفاده گردد.
نمونه اولیه این تیم برای حذف کربن دی اکسید از اگزوز خودرو ها طراحی شده است، باآنکه می تواند برای برخی از کاربردهای دیگر همچون در هواپیماها، فضاپیماها و زیردریایی ها هم مورد استفاده قرار گیرد.

جذب کربن یک فرصت بزرگ است یا یک حواس پرتی خطرناک؟
در حالیکه این سیستم جدید، پتانسیل زیادی برای بهبود جذب کربن به صورت کلی دارد، بعضی از دانشمندان اخطار داده اند که جذب کربن برای پیشگیری از بحران آب و هوایی کافی نخواهد بود.
در واقع، در ژوئیه سال گذشته، دانشمندان مرکز حقوق بین الملل محیط زیست ایالات متحده تا آنجا پیش رفتند که نوشتند جذب کربن یک «حواس پرتی خطرناک» است که می تواند بعنوان بهانه ای برای کند کردن انتقال از مصرف سوخت فسیلی استفاده گردد.
با این حال، چندین پروژه بزرگ جذب کربن هم اکنون در دست اقدام است، همچون تأسیسات جدید جذب کربن در اسکاتلند که سالانه تا یک میلیون تن CO۲ را از جو حذف می کند.
منبع:

1400/11/17
14:01:28
5.0 / 5
1133
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد