ملاقات هابل با یک آزمایشگاه فضایی

ملاقات هابل با یک آزمایشگاه فضایی

گروه هوش مصنوعی: تلسکوپ فضایی هابل ناسا/آژانس فضایی اروپا، باردیگر از کهکشان کوتوله ˮان جی سی 170ˮ(NGC 170) که یک گوی کیهانی عجیب است و بتازگی مرحله تشکیل ستاره موسوم به ستاره فشانی(starburst) را پشت سر گذاشته است، بازدید کرده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، این کهکشان که حدودا ۱۷ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد، آزمایشگاهی ایده آل جهت بررسی تاریخچه شکل گیری ستارگان است. این کهکشان ستاره فشان مکان خیلی از ستاره های جوان حومه هسته این کهکشان و همین طور خوشه ستاره ای غول پیکر مرکزی آنست.
کهکشان های نامنظم کوتوله مانند ان جی سی ۱۷۰ می توانند بینش های ارزشمندی را در مورد تکامل کلی کهکشان ها عرضه کنند. این نوع کهکشان ها شبیه کهکشان های اولیه ای هستند که در کیهان ساکن بودند. این کهکشان میزبان ستارگان جوان به رنگ آبی و داغ در مرکز خود است. ستاره های قدیمی تر و سردتر قرمز رنگ نیز در اطراف آن پراکنده هستند.
اخترشناسان با رصد طول موج خاصی از نور به نام H-alpha با دوربین میدان باز ۳ هابل، هزاران سحابی گسیلشی را کشف کردند. سحابی گسیلشی، ابری است از ماده که در آن ستارگانی بسیار درخشان و سوزان جای دارند. نور این ستارگان در طیف فرابنفش موجب برانگیختگی اتم های گاز شده و در نتیجه نور نسبتاً فراوانی از سحابی گسیل می شود.
"هابل" پروژه ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی بر طبق داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد. "هابل" یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید.
۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری موسوم به "جیمز وب" که اغلب بعنوان جانشین "هابل" از آن یاد می شود را پرتاب کرد. "وب" اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین "هابل" توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند. نمی توان گفت "وب" جایگزین "هابل" خواهد شد، چونکه "هابل" همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ نیز بتواند از آن استفاده نماید.
منبع:

1400/11/13
22:37:21
5.0 / 5
1093
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد