دستاورد محققان در سوئد؛

یافتن حیات فرازمینی با نقشه سه بعدی از جو یک سیاره فراخورشیدی

یافتن حیات فرازمینی با نقشه سه بعدی از جو یک سیاره فراخورشیدی

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران می گویند با بهره گیری از نقشه سه بعدی جو یک سیاره فراخورشیدی ممکنست بتوان حیات را در جهان های مشابه زمین در دوردست ترین نقاط یافت.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از انگجت، خیلی از سیارات فراخورشیدی کاملاً غیرقابل سکونت هستند، اما با این وجود می توان بوسیله بررسی آنها برای یافتن حیات فرازمینی اقدام نمود.
دانشمندان دانشگاه لوند سوئد یک نقشه سه بعدی از جو غول گازی فوق داغی موسوم به WASP-۱۸۹b تهیه کرده اند که درک انسان از آسمان سیارات دور را ارتقا می دهد. این گروه از یک طیف نگار با وضوح بالا برای مطالعه نور ستاره ها در حین عبور از جو سیاره مذکور استفاده نمود.
از این طریق هم شناسایی عناصر و موارد موجود در ستاره های مذکور ممکن می شود و هم شناسایی مواد موجود در لایه های سه بعدی جو این سیاره برای پژوهشگران ممکن خواهد شد.
این نخستین بار است که با بهره گیری از روش مذکور شواهد محکمی از وجود اکسید تیتانیوم در جو غول گازی مذکور به دست آمد. همین طور به همین شیوه مواد شیمیایی دیگری مانند آهن، کروم و منیزیم شناسایی شد.
پژوهشگران می گویند استفاده از این روش طیف نگاری، مطالعات جوی بر روی سایر سیارات فراخورشیدی را تسهیل می کند و با بررسی جو آنها مشخص خواهد شد که امکان حیات در آنها وجود دارد یا خیر.


منبع:

1400/11/12
12:58:05
5.0 / 5
864
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد