ثبت لحظه گذر یک سیارک بالقوه خطرناک از کنار زمین

ثبت لحظه گذر یک سیارک بالقوه خطرناک از کنار زمین

به گزارش گروه هوش مصنوعی سیارکی بزرگ تر از ساختمان ˮامپایر استیتˮ روز سه شنبه از کنار زمین عبور کرد و گذر آن از چشم تلسکوپ ها دور نماند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سیارک ۷۴۸۲ یا ۱۹۹۴ PC۱ که در دسته ی سیارک های بالقوه خطرناک دسته بندی می شود در فاصله ی پنج برابری ماه تا زمین یعنی ۱.۶ میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفت.
"پروژه تلسکوپ مجازی" (The Virtual Telescope Project) که مقر آن در رم است میزبان پخش زنده گذر این سیارک از کنار زمین بود و امکان مشاهده این سیارک یک کلومتری را زمانی که در نزدیک ترین فاصله به زمین در ساعت ۴: ۵۱ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۱: ۲۱ صبح به وقت تهران) قرار گرفت برای تماشاگران فراهم نمود.


"جیانلوکا ماسی" (Gianluca Masi)، اخترفیزیکدان ایتالیایی از "پروژه تلسکوپ مجازی" در روز ۱۷ ژانویه این نما از سیارک ۱۹۹۴ PC۱ را به ثبت رساند.
بیشتر ببینید:
رصد سفر فضایی جیمزوب توسط "جیانلوکا ماسی"
هر سیارک یا شهاب سنگی که در فاصله ی ۱.۳ واحد اخترشناسی معادل ۱۹۴.۵ میلیون کیلومتر از زمین قرار بگیرد حائز شرایط قرار گرفتن در دسته سیارک های نزدیک به زمین است. ناسا در کوشش برای مقابله با سیارک هایی است که امکان دارد روزی بیش از حد به زمین نزدیک شوند. این آژانس فضایی یک برنامه دفاع سیاره ای تشکیل داده است که شامل مأموریت دارت هم می شود. این مأموریت ماه گذشته شروع شد.
فضاپیمای دارت سوار بر موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد و مقرر است خویش را به سیارکی در فضا بکوبد. این فضاپیما به سمت یک قمر کوچک به نام دیمورفوس در حرکت است که خود به دور یک سیارک به نام دیدیموس می چرخد.
زمانی که دارت به محل مورد نظر برسد خویش را به آن می کوبد تا مدارش را تغییر دهد. درحالی که هیچ سیارکی زمین را تهدید نمی کند، مأموریت دارت اثبات می کند که یک فضاپیما می تواند به صورت خودکار به سمت یک سیارک رفته و به آن برخورد کند.
این مأموریت با استفاده از یک تلسکوپ زمینی برای اندازه گیری اثرات برخورد بر این منظومه سیارکی به بهبود مدل سازی ها و توانایی پیشبینی می پردازد تا به ما در آماده شدن برای تهدید یک سیارک واقعی که امکان دارد کشف شود، کمک نماید.
روش دارت می تواند برای تغییر مسیر یک سیارک سال ها یا دهه ها پیش از آن که برای زمین خطرآفرین شود، مفید باشد.
دانشمندان به صورت مداوم در جستجوی سیارک ها هستند و نقشه ی مسیر آنها را برای تشخیص احتمال برخورد با زمین ترسیم می کنند.
منبع:

1400/11/01
12:11:24
5.0 / 5
1117
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد