التهاب دوره کودکی می تواند عامل افسردگی در بزرگسالی باشد

التهاب دوره کودکی می تواند عامل افسردگی در بزرگسالی باشد

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران آلمانی در بررسی جدیدی نشان داده اند که التهاب و عفونت در دوره کودکی می تواند عامل بروز افسردگی و روان پریشی در بزرگسالی باشد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، خیلی از پژوهشها نشان می دهند که عفونت، التهاب و تغییرات متابولیک در اوایل زندگی می تواند به بروز اختلالات روانی منجر شود. این مورد شاید به واسطه تاثیر اختلالات بر مغز در دوره های بحرانی رشد آن پیش بیاید.
بررسی جدید پژوهشگران آلمانی، شواهد جدیدی را در مورد این پرسش عرضه می دهد که چگونه عوامل خطر ایمونومتابولیک در دوران کودکی امکان دارد بر ایجاد افسردگی و اختلالات روان پریشی در بزرگسالی تاثیر بگذارند.
"نیلز کاپلمن"(Nils Kappelmann)، پژوهشگر "موسسه روانپزشکی ماکس پلانک"(Max-Planck-Institute of Psychiatry) و همکارانش باور دارند که اگر یافته های این پژوهش تایید شوند، روش های جدیدی را برای درمان افسردگی و روان پریشی در بزرگسالان عرضه خواهند داد و با هدف قرار دادن عوامل خطرزای ایمنی متابولیک در دوران کودکی، امکان کوشش برای پیشگیری از این اختلالات را فراهم خواهند کرد.
این پژوهش، یکی از هفت پژوهش ویژه ای است که به بررسی پیوندهای احتمالی میان التهاب و اختلالات سلامت روانی می پردازد.
رابطه پیچیده التهاب با رشد مغز
پژوهش های پیشین نشان داده اند که عفونت های دوره کودکی امکان دارد با پیشروی اختلالات روانی بخصوص اختلالات روان پریشی مانند اسکیزوفرنی ارتباط داشته باشد. سایر پژوهش ها، نشانگرهای التهاب در دوران کودکی و نوجوانی را با افزایش میزان افسردگی و روان پریشی در بزرگسالی مرتبط دانسته اند. با این حال، چنین ارتباطاتی بسیار پیچیده به نظر می رسند و با نشانگرهای التهابی خاصی همراه هستند.
همینطور این پژوهش، ارتباط میان تغییرات متابولیک و اختلالات روانی را پیشنهاد می دهد. به نظر می آید که افزایش شاخص توده بدنی و چربی بدن، با افزایش ریسک افسردگی مرتبط باشد؛ در حالیکه شاخص توده بدنی پایین امکان دارد به افزایش ریسک اختلالات روان پریشی منجر شود. سایر پژوهشها نشان می دهند جوانانی که به اختلال در تعادل گلوکز-انسولین مبتلا هستند، امکان دارد در معرض افزایش ریسک روان پریشی در آینده قرار داشته باشند. این در شرایطی است که افسردگی می تواند به اختلال در تنظیم گلوکز-انسولین منجر شود.
تغییرات التهابی و متابولیک امکان دارد با سایر عوامل مؤثر بر ایجاد اختلالات روانی بخصوص استعدادهای ژنتیکی و تجربیات نامطلوب یا بدرفتاری در اوایل زندگی مرتبط باشند. کاپلمن اظهار داشت: یافته های این پژوهش نشان می دهند که سطوح بالاتر عفونت، التهاب و تغییرات متابولیک که معمولاً در افراد مبتلا به افسردگی و روان پریشی دیده می شوند، می توانند دلیلی برای بروز این اختلالات باشند، نه صرفاً پیامد آن.
پژوهشگران خواهان روش های پژوهشی نوآورانه برای ارزیابی ماهیت و مکانیسم های دخیل در این روند هستند. آنها خاطرنشان کردند که بررسی های مداخله ای هم برای آزمایش کارآیی هدف قرار دادن تغییرات متابولیک ایمنی در اوایل زندگی برای جلوگیری از افسردگی و روان پریشی بزرگسالان مورد نیاز است. بعضی از بیماران امکان دارد از درمان با داروهای ضدالتهاب سود ببرند؛ باآنکه آزمایش بالینی این رویکرد تابحال نتایج متفاوتی را به دنبال داشته است.
"پائولو لیزانو"(Paulo Lizano)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: به رغم این پیشرفت های قابل توجه، هنوز موضوعات بسیاری ناشناخته مانده اند و بررسی های بیشتری برای افزایش کاربرد بالینی این یافته ها مورد نیاز است.
این پژوهش، در مجله "Harvard Review of Psychiatry" به چاپ رسید.
منبع:

1400/10/22
22:36:30
5.0 / 5
974
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد