توسط محققان دانشگاه تهران؛

تأثیر کوانتوم بیولوژی در درمان سرطان بررسی گردید

تأثیر کوانتوم بیولوژی در درمان سرطان بررسی گردید

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران در پژوهشی، نتایج استفاده از اثر میدان مغناطیسی در درمان سرطان را بررسی کردند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دانشگاه تهران، پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران در صدد کشف اثر میدان مغناطیسی با اندازه گیری نرخ تولید سوپراکسید برآمدند که پس از انجام شبیه سازی های دینامیک مولکولی و شیمی کوانتومی، این گروه با مشاهده تغییر نرخ تولید سوپراکسید، اثر میدان مغناطیسی بر میزان تولید سوپراکسید در بدن موجودات زنده را گزارش کردند.
پیمان شریعت پناهی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران درباره لزوم انجام این تحقیق، اظهار داشت: با عنایت به این که استفاده از میدان مغناطیسی در خیلی از مطالعات اخیر برای درمان سرطان پیشنهاد شده است، این پژوهش به مطالعه بنیادین مکانیزم این نوع تأثیرات می پردازد. همینطور این مطالعه گامی در جهت پیشبرد دانش نوین کوانتوم بیولوژی بعنوان یکی از پرامیدترین دانش های پیش روی زیست شناسی است.
وی با اشاره به اینکه یافته های محققان دانشگاه تهران نشان داده است که در حضور میدان مغناطیسی، میزان تولید سوپراکسید در زنجیره انتقال الکترون تغییر می کند، اضافه کرد: آورده های این تحقیق می تواند گامی در برای استفاده از میدان های مغناطیسی برای درمان سرطان باشد.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، تحقیق بر روی پروتئین کمپلکس ۳ میتوکندری را خصوصیت بارز این تحقیق عنوان نمود و اظهار داشت: تحقیقات قبلی در زمینه کوانتوم بیولوژی بر روی پروتئین کریپتوکروم انجام شده است. در حالیکه تحقیق حاضر بر روی پروتئین کمپلکس ۳ میتوکندری که در تمامی سلول های جانوری موجود است، انجام شده است.
شریعت پناهی اضافه کرد: تحقیقات در این حوزه بسیار نوپا است، ولی بررسی تأثیرات کوانتومی میدان مغناطیسی بر مواد زیستی در مورد پروتئین هایی مانند کرپتوکروم سابقه حدود ۲۰ ساله دارد.
یافته های این پژوهش حاصل تحقیقات و بررسی های انجام شده در رساله کارشناسی ارشد زهرا جیم آبادی مقدم، دانشجوی بیوفیزیک، با عنوان «بررسی نرخ تولید سوپراکسید در دو حالت سینگلت و ترپلت با شبیه سازی کمپلکس ۳ زنجیره انتقال الکترون به منظور بررسی اثر میدان مغناطیسی» است که با راهنمایی دکتر سید پیمان شریعت پناهی و دکتر بهرام گلیایی در مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران انجام شده است.
پیمان شریعت پناهی تصریح کرد: در سالهای گذشته، تحقیقات زیادی، اثر میدان های مغناطیسی با شدت ضعیف بر روی سیستم های زنده را نشان داده است. مکانیسم تأثیرگذاری این میدان ها به دلیل شدت خیلی کم آنها بسیار چالش برانگیز بوده است. یکی از مکانیسم های پیشنهاد شده برای توجیه این اثر، مکانیسمی است که منجر به تولید گونه های فعال اکسیژن می شود.
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرد که یافته پژوهشگران دانشگاه تهران در زمینه کاربرد کوانتوم بیولوژی در درمان سرطان منجر به آزمایشات بالینی اثر میدان مغناطیسی در درمان سرطان شود.


منبع:

1400/10/20
23:43:35
5.0 / 5
925
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد