استقرار کامل تلسکوپ جیمز وب در فضا

استقرار کامل تلسکوپ جیمز وب در فضا

گروه هوش مصنوعی: بزرگترین تلسکوپ فضایی تولید شده تا حالا بطور کامل آینه ی غول پیکر خودرا باز کرد تا به کیهان خیره شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" بطور کامل مستقر شده است و الان ستاره شناسان و هواداران این تلسکوپ در سراسر جهان می توانند نفس راحتی بکشند.
رصدخانه ۱۰ میلیارد دلاری ناسا، در روز هشتم ژانویه(۱۸ دی) دومین "بال" آینه اصلی خودرا باز کرده و این سازه را تکمیل کرد و اختتام مرحله ی استقرار طولانی، پرخطر و فوق پیچیده ای را رقم زد.
آخرین قطعه از آینه پیش از ساعت ۱۰: ۳۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۰۰ تهران) در جای خود قرار گرفت و با گذشت کمتر از سه ساعت در ساعت ۱: ۱۷ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۱: ۴۷ تهران) این آینه سرجای خود محکم شد و صدای تشویق و شادی مرکز کنترل ماموریت در بالتیمور، مریلند را فرا گرفت.
این تلسکوپ فضایی در روز ۲۵ دسامبر(۴ دی) به فضا پرتاب شد.
"میشل تالر"، اخترفیزیکدان ناسا که مجری پخش زنده استقرار آینه وب بود اظهار داشت: من با دیدن استقرار کامل آینه "وب" درخششی در قلبم احساس می کنم. اندازه این آینه برای تلسکوپ فضایی جیمز وب و بشریت فرصتی فراهم می آورد تا جهان را آن گونه که ۱۰۰ میلیون سال بعد از مه بانگ بوده است تماشا کنند.
"بیل نلسون"، رییس ناسا در توییتی نوشت: امروز، ناسا به نقطه عطف دیگری در مهندسی دست یافت که ساخت آن دهه ها طول انجامید. بااینکه این سفر هنوز تکمیل نشده است اما من به تیم "وب" می پیوندم و نفس راحتی می کشم و پیشرفت های آینده را تصور می کنم که الهام بخش جهان هستند.


"وب" به شکلی طراحی شده است که می تواند کیهان را در نور فروسرخ رصد کند. امواج فروسرخ طول موج هایی هستند که ما آنها را بصورت گرما احساس می نماییم و بدین سبب ابزارهای "وب" باید بسیار سرد نگه داشته شوند تا بتوانند این امواج را دریافت نمایند. "وب" دارای یک محافظ خورشیدی پنج لایه است که از آن در مقابل تشعشعات خورشیدی و گرما محافظت می کند.
از آنجا که آینه ها و محافظ خورشیدی "وب" بسیار بزرگ هستند امکان ارسال این تلسکوپ بصورت یک سره به فضا وجود نداشت بدین سبب این تلسکوپ فضایی پیشرفته بصورت تا شده درون یک کپسول محافظتی قرار گرفت و سوار بر موشک آریان ۵ به فضا پرتاب شد.
یکی از قطعات قابل توجه این تلسکوپ آینه اصلی آنست. قطر این آینه ۶.۵ متر و سطح گردآوری(collecting area) آن ۲۵ متر مربع است. این آینه ها ساختاری بزرگ شبیه به یک کندوی عسل می سازند که از ۱۸ بخش شش ضلعی تشکیل شده است. قطر هر یک از بخش های این آینه ۱.۳۲ متر است و هر یک در زمین ۲۰ کیلوگرم وزن دارند. لایه ای از طلا به وزن ۴۸.۲۵ گرم یا ۱.۷ اونس با ضخامت ۱۰۰ نانومتر این آینه را پوشانده است. چنین پوششی بهترین بازتاب تشعشعات فروسرخ را داراست و برای رسیدن به بهترین بازدهی از طلا استفاده شده است. گفته می شود تلسکوپ "جیمز وب" قادر به بازتاب کردن ۹۸ درصد پرتوها است و این به سبب پوشش طلای آنست.
آینه اصلی "وب" یک ستون اصلی و دو "بال" جانبی دارد. بال های جانبی آن بصورت تا شده به فضا فرستاده شدند و در فضا باز شدند. ابتدا "بال" سمت چپ این تلسکوپ باز شد و روز گذشته با باز شدن "بال" سمت راست استقرار آینه اصلی تلسکوپ "جیمز وب" به انتها رسید.
"مایک منزل"(Mike Menzel) مهندس سیستم های ماموریت "وب" از مرکز فضایی گادرد ناسا در ویدئویی اظهار داشت: تلسکوپ "وب" ۵۰ مرحله استقرار اصلی و ۱۷۸ مکانیسم جهت راه اندازی این ۵۰ بخش دارد.
مدیر عملیات ماموریت "وب" بعد از استقرار آینه به گروه خود اظهار داشت: ۱۷۸ از ۱۷۸ تکمیل. تبریک می گویم.
استقرار آینه وب نیز یک پروسه چند مرحله ای بود. روز چهارشنبه پنجم ژانویه، آینه دوم "وب" در جای خود محکم شد. در روز جمعه هفتم ژانویه، "بال" چپ آینه اصلی مستقر و روز شنبه با باز شدن "بال" سمت راست، استقرار آینه های وب تکمیل شد.
تمامی این مراحل در حالی انجام شد که "وب" به سمت مقصد نهایی خود یعنی مدار لاگرانژ ۲ در فاصله ی ۱.۵ میلیون کیلومتری از سطح زمین در حرکت است.
انتظار می رود حدود ۲۹ روز بعد از پرتاب یعنی در روز ۲۳ ژانویه، "وب" برای بار سوم و آخرین بار پیشران خودرا روشن کند و در مدار مورد نظر قرار بگیرد. بااینکه در این زمان "وب" آماده ارسال داده نخواهد بود و قبل از ارسال نخستین تصاویر تجهیزات آن باید کالیبره شود این پروسه پنج تا شش ماه به طول خواهد انجامید.
رصدهای "وب" اواخر ماه ژوئن یا اوایل ماه ژوئیه شروع می شود.
تلسکوپ فضایی جیمز وب که ۱۴ روز و ۱۸ ساعت از پرتابش می گذرد، هم اکنون ۷۵ درصد از مسیر را پیموده است.
منبع:

1400/10/19
19:54:32
5.0 / 5
997
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد