ساخت اولین ربات مایع پایدار با الهام از حشرات

ساخت اولین ربات مایع پایدار با الهام از حشرات

به گزارش گروه هوش مصنوعی دانشمندان با الهام از حرکت حشرات روی آب، موفق به ساخت نخستین ˮربات مایعˮ(Liquibot) شده اند که بدون احتیاج به انرژی الکتریکی به صورت مداوم کار می کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از محققان دپارتمان انرژی "آزمایشگاه ملی لارنس برکلی" و دانشگاه "ماساچوست آمهرست" ربات های مایعی ساخته اند که می توانند به صورت مستقل و پیوسته، بدون احتیاج به ورودی های الکتریکی کار کنند.
این ربات های شناور خودکار که از طریق رفتن حشرات روی آب الهام گرفته شده اند، مواد شیمیایی را در حالیکه تا حدی در محلول غوطه ور هستند، تحویل می دهند و پتانسیل خویش را بعنوان یک سنتز شیمیایی خودکار یا روش تحویل دارو برای داروها اثبات می کنند.
"تام راسل" استاد علوم و مهندسی پلیمر از دانشگاه "ماساچوست آمهرست" و نویسنده ارشد این مطالعه در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: ما در طراحی یک سیستم رباتیک مایع که می تواند به صورت مستقل با استفاده از شیمی برای کنترل شناوری یک جسم به صورت مستقل عمل کند، موفق شده ایم.
البته این نخستین بار نیست که از ربات های مایع رونمایی می شود، چون که در مطالعات پیشین هم این ربات ها می توانستند یک کار را به صورت مستقل اما فقط یک مرتبه انجام دهند و فقط در حالی می توانستند یک کار را به صورت مداوم انجام دهند که از نیروی الکتریکی بهره می بردند و برای ادامه کار به برق نیاز داشتند.
حالا در این مطالعه انتشار یافته در مجله Nature Chemistry، محققان توانسته اند ربات های مایعی بسازند که برای عملکرد پیوسته به انرژی الکتریکی نیاز ندارند، چونکه انرژی خویش را از راه مواد شیمیایی از محیط اطراف دریافت می کنند.
این شاهکار به لطف آزمایش های گوناگونی امکان پذیر شده است که نشان داد تغذیه این ربات ها با نمک سبب می شود که آنها نسبت به محلول مایع اطراف سنگین تر شوند و آنها را قادر می سازد تا در وسط مایع جمع شوند، جایی که با مواد شیمیایی خاصی پر می شوند.
این امر باعث واکنشی در ربات های مایع می شود که حباب های اکسیژن تولید می کنند و این حباب های اکسیژن بعنوان یک بالن عمل می کنند تا آنها را به سطح بیاورند، جایی که محموله های خویش را تخلیه می کنند و تا وقتی که غذا(نمک) در سیستم وجود دارد، به این فرایند ادامه می دهند.
ربات های مایع فقط دو میلی متر قطر دارند و مواد شیمیایی، آنها را در حالیکه تا حدی در محلول غوطه ور هستند، به جلو و عقب حرکت می دهند.
یکی از بهترین بخش ها این است که ربات های مایع بسته به فرمول بندی آنها می توانند چندین کار را همزمان انجام دهند. در بیانیه مطبوعاتی آمده است که برخی می توانند انواع مختلف گاز را در محیط شناسایی کنند، در حالیکه برخی دیگر به مواد شیمیایی خاصی واکنش نشان می دهند. همینطور میتوان از آنها برای ایجاد سیستم های رباتیک پیوسته و مستقل بهره برد که نمونه های شیمیایی کوچک را برای اهداف درمانی و همینطور کشف و ترکیب داروها غربال می کنند.
محققان در گام بعدی می خواهند بررسی نمایند که چگونه می توانند این فناوری را برای سیستم های بزرگ تر توسعه دهند و در عین حال چگونگی عملکرد آن بر روی سطوح جامد بررسی نمایند.
همراه با این حقیقت که شما طی ۱۰ سال آینده می توانید نانوربات هایی را در خون خود داشته باشید تا از بیمار شدن شما جلوگیری نمایند، این پیشرفت، تنها گام دیگری به سمت آینده دنیای پزشکی است.
منبع:

1400/10/18
20:20:03
5.0 / 5
1031
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد