در گزارش گروه هوش مصنوعی عنوان شد؛

امکان رصد بارش شهابی ربعی تا ۱۷ دی ماه

امکان رصد بارش شهابی ربعی تا ۱۷ دی ماه

به گزارش گروه هوش مصنوعی کارشناس نجوم از امکان رصد بارش شهابی ربعی تا 17 دی ماه آگاهی داد و اظهار داشت: از هر جای ایران و دنیا می توان در آسمان بدون آلودگی نوری بارشهای شهابی ربعی را رویت کرد.مرصاد جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه بارش شهابی ربعی یکی از پربارش ترین بارش شهابی های سال است که در فصل زمستان قابل رویت است، اظهار داشت: بطور معمول هر بارش شهابی یک منشا دارد؛ در گذشته بررسی شده که منشا بارش شهابی ربعی صورت فلکی ربعی بوده که حالا این صورت فلکی وجود ندارد.
این کارشناس نجوم اضافه کرد: کانون بارش ربعی، شمال و شمال شرق آسمان، جایی بین صورت فلکی گاوران (عوا)، دب اکبر، دب اصغر و صورت فلکی اژدها است؛ در حقیقت در نزدیکی ستاره قطبی.
وی اضافه کرد: در حقیقت منشا این بارش های شهابی، سیارکی به نام« ۲۰۰۳EH۱ » است، برخی دیگر از پژوهشگران پیش بینی می کنند که خود این سیارک باقی مانده دنباله داری به نام« C/۱۴۹۱Y۱ » است که حدود ۵۰۰ سال پیش در نقشه ها و اسناد چینی از آن یاد شده است.
جعفری عنوان کرد: دنباله دارها از دوردست های منظومه شمسی به خورشید نزدیک می شوند و گرمای خورشید هسته های آنها را آب می کند و دنباله ای با شکوه پشت سرشان ایجاد می شود؛ در بارش شهابی ربعی این سیارک یا همان دنباله دار قدیمی، باقیمانده مواد خودرا در مدار زمین جا می گذارد و زمانی که سیاره ما از این توده عبور می کند ما شاهد شهاب باران هستیم و به نظر، همه شهاب ها از یک نقطه مشخص (کانون سهاب باران) به سمت ما می آیند.
این منجم با اعلان اینکه اوج بارش شهابی ربعی در اوایل زمستان است و نیمه شب دوشنبه ۱۳ دی تا بامدادان سه شنبه ۱۴ دی ماه به اوج می رسد، اظهار داشت: بامدادان سه شنبه بهترین زمان برای رصد این بارش شهابی بود. البته همچنان تا ۱۷ دی ماه فرصت برای دیدن شهاب های کم سرعت ربعی وجود دارد و رفته رفته از تعداد شهاب ها کاهش می یابد.
جعفری اشاره کرد: برای دیدن بارش شهابی نیازی به تلسکوپ نیست و با چشم غیر مسلح در صورت نبودن ماه در آسمان و دور شدن از شهرهای بزرگ می توان از رصد رد شهابها لذت برد.
به گفته این منجم، در صورت مساعد بودن شرایط جوی و رصدی میتوان در هر ساعت ۱۲۰ شهاب سرگردان را شمال آسمان رویت کرد. این بارش شهابی را می توان از هر جای دنیا رصد کرد به شرط این که آسمان بدون آلودگی نوری باشد.


منبع:

1400/10/17
14:30:17
5.0 / 5
891
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد